45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nachodzi jesień, a wraz z nią jesienna depresja. Jak rozpoznać to zaburzenie, jak je leczyć?

Nachodzi jesień, a wraz z nią jesienna depresja. Jak rozpoznać to zaburzenie, jak je leczyć?Nachodzi jesień, a wraz z nią jesienna depresja. Jak rozpoznać to zaburzenie, jak je leczyć?

Sezonowa depresja nazywana jest również chorobą afektywną sezonową lub depresją o sezonowym wzorcu przebiegu. W potocznym języku często mówimy o „jesiennej depresji”. Jesień zbliża się nieubłagalnie wielkimi krokami. Pierwsze liście już spadają z drzew, noce są coraz zimniejsze, a dni coraz krótsze...

Depresja tylko w okresie jesieni?

Depresja sezonowa charakteryzuje się tym, że pojawia się w miesiącach przy przesileniu wiosennym i jesiennym. Najczęściej atakuje więc około października i listopada, a później na wiosnę około marca-kwietnia. Najpewniej depresja sezonowa wywoływana jest przez nieprawidłową ilość neuroprzekaźników w OUN (Ośrodkowym Układzie Nerwowym), co może być spowodowane zbyt małą dostępnością do światła. Jesień przynosi krótsze dni – wychodząc rano do pracy lub do szkoły, a wracając po południu bardzo często w ogóle nie korzystamy z uroków światła słonecznego. To może prowadzić do rozwinięcia się depresji sezonowej.

  • Co to jest depresja sezonowa?

  • Jak leczyć depresje sezonową?

Kto choruje? Jakie są objawy?

Prawie czterokrotnie częściej chorują kobiety. Mężczyźni znacznie rzadziej. Co ciekawe zjawisko to bardzo często pojawia się również u dzieci. Objawy są typowe dla depresji. Chory czuje obniżenie nastroju, swoistą niemoc, bezradność, lęk, ciągłe uczucie smutku. Ma problemy z wykonywaniem zwykłych codziennych czynności. Może być drażliwy, a nawet agresywny. Jego stan zdrowia związany jest również z obniżoną dzienną aktywnością. Pamięć i koncentracja są obniżone.

Leczenie depresji sezonowej. Jak sobie pomóc?

  1. Leczenie światłem, czyli fototerapia. Gabinety psychologiczne, ale również inne placówki medyczne mają często w swojej ofercie możliwość terapii światłem. Wykorzystuje się do tego specjalne lampy naświetlające. Warto również przebywać na świetle słonecznym tak długo, jak to tylko możliwe.
  2. Leki przeciwdepresyjne. Niestety w aptece bez recepty znaleźć można tylko ziołowe, najprostsze leki przeciwdepresyjne i pozwalające „zawalczyć” z obniżonym nastrojem. Leki przeciwdepresyjne na receptę dostępne są tylko z polecenia lekarza.
  3. Psychoterapia i grupy wsparcia. Jeśli zaburzenie nie jest mocne i silne, warto poszukać zwykłej grupy wsparcia np. na forum internetowym, gdzie można wymieniać się własnymi przemyśleniami czy poznać ludzi o podobnym sezonowym problemie.
  4. Minerały i witaminy. Warto zakupić w aptece odpowiednie suplementy diety, zwłaszcza witaminę D oraz witaminy z grupy B, a także magnez i żelazo. Ich niedobory mogą powodować obniżenie nastroju, a utrzymywanie tych elementów w normie może pomóc w szybszym wyzdrowieniu.
jesienna depresja zaburzenie afektywne depresja sezonowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach