Ascodan
Producent: POLPHARMA OTC
Postać: tabletki
Cena: 4.47 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:
Opis i skład produktu Ascodan
Ascodan, tabletki, 10 szt.
Ascodan to preparat, który w swoim składzie zawiera kodeinę oraz kwas acetylosalicylowy działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także przeciwgorączkowo.
Skład
Substancje czynne:
Acidum acetylsalicylicum (kwas acetylosalicylowy) 400 mg, Codeini phosphas (kodeina) 8 mg,
Substancje pomocnicze: kwas aminooctowy, skrobia ryżowa.
Działanie
Dzięki zawartym w preparacie składnikom ma on skuteczne działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, natomiast również zawarta w preparacie kodeina wykazuje się działaniem przeciwbólowym, posiada także właściwości przeciwkaszlowe, hamuje dodatkowo perystaltykę przewodu pokarmowego.
Wskazania
Szczególnie zaleca się stosować w przypadku występowania bólów o lekkim i średnim nasileniu, bólach głowy, migrenie, bólach zębów, mięśni, a także bólach i gorączce występujących w przebiegu różnych chorób.
Dawkowanie
Należy stosować doustnie, po posiłku z dużą ilością wody lub mleka. Dorośli 1 do 2 tabletek w odstępach czasowych od 4 do 8 godzin, maksymalna dawka to 6 tabletek na dobę, natomiast dzieciom od 12 lat należy podawać 1 tabletkę maksymalnie 3 razy dziennie.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i kodeinę
- Zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilia);
- Nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne przebiegająca z takimi objawami jak: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs;
- Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz krwawienia z przewodu pokarmowego;
- Astma oskrzelowa z polipami nosa (wywołane lub nasilone przez kwas acetylosalicylowy)
- Stosowanie u dzieci poniżej 12 roku życia w przebiegu ospy wietrznej i grypy, z uwagi na możliwość uszkodzenia wątroby i mózgu.
Działania niepożądane:
Po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić następujące objawy niepożądane: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, mdłości, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, zaparcia, krwawienia z przewodu pokarmowego, odwracalna utrata słuchu, uczynnienie choroby wrzodowej, tkliwość i powiększenie wątroby, szum w uszach, zawroty głowy, senność, zaburzenia oddychania, euforia, zaburzenia nastroju, zmiany w obrazie krwi, zmiany w moczu, świąd i wysypka skórna, krwawienia z błon śluzowych, pokrzywka, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs, obrzęk naczynioruchowy, łzawienie, całkowita zapaść naczynioruchowa, utrata świadomości. U pacjentów nadwrażliwych objawy niepożądane (pokrzywka a nawet wstrząs) mogą wystąpić w ciągu 3 h od zażycia leku.
Uwagi:
Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą zażywać preparat jedynie po uprzednim wyraźnym zaleceniulekarza, lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu.
Nie stosować preparatu u dzieci do lat 12 ponieważ istnieje możliwość wystąpienia poważnych powikłań w postaci uszkodzenia wątroby lub mózgu.
Preparat może obniżać sprawność psychofizyczną, dlatego w czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Preparat swoim działaniem wzmacnia toksyczne działanie metotreksatu na szpik kostny, w związku z tym nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, natomiast jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
Zwiększa występowanie ryzyka choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego w przypadku kiedy jest stosowany jednocześnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w dużych dawkach, a także kiedy w czasie leczenia spożywany jest alkohol, a po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów działających ogólnoustrojowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów.
Nasila również działanie leków przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny, heparyna), leków trombolitycznych (rozpuszczających skrzeplinę, np. streptokinaza, urokinaza) i hamujących agregację (zlepianie) płytek krwi (np. tyklopidyna), może to powodować ryzyko wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków.
Wzmacnia działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika, a także działanie digoksyny, gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu oraz działanie toksyczne kwasu walproinowego, który nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego.
Szczególnie ostrożnie należy stosować Aspirin, poniewaz osłabia działanie leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiększających wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co może powodować nasilenie objawów dny moczanowej.
Zmniejsza również działanie leków moczopędnych, a także niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, np. kaptopryl, enalapryl).
Można stosować peparat jednocześnie z wyżej wymienionymi lekami (oprócz metotreksatu
stosowanego w dawkach 15 mg na tydzień lub większych) tylko i wyłącznie po uzgodnieniu tego z lekarzem.
Zobacz zamienniki
Opinie o Ascodan
Dodaj opinię o Ascodan
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.