45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sparganoza

Istnieje wiele chorób zakaźnych, które wywołują pasożyty. Do takich przypadków zalicza się także sparganozę - chorobę, którą wywołuje zarażenie plerocerkoidami tasiemców Spirometra (Diphyllbothrium) erinaceieuropaei i pokrewnych gatunków.

To choroba przewlekła a najwięcej przypadków trafia się na Dalekim Wchodzie i Ameryce Południowej.

Tasiemmiec Spirometra (Diphyllbothrium) erinaceieuropaei

Pasożyt ten zazwyczaj żeruje w jelitach zwierząt, takich jak psy i koty. Człowiek bezpośrednio nabawić się go nie może. Jest jedynie jego żywicielem pośrednim.

Ten typ tasiemca u ludzi wywołuje sparganozę. Plerocerkoidy, którymi zaraża się człowiek, mogą znaleźć się w tkance podskórnej, gałce ocznej i narządach wewnętrznych.

Poza samymi dolegliwościami wiążącymi się z obecnością tasiemca sparganoza charakteryzuje się także niedoborem witaminy B12. Jest to niezwykle istotny składnik, odpowiedzialny za regulowanie produkcji czerwonych krwinek(erytrocytów). Jej niedobór powoduje m.in. niedokrwistość. Może zagrażać życiu.

Sposoby zarażenia

Zarazić się można bardzo łatwo. Czasami nam się spieszy, jesteśmy bardzo głodni i nie mamy czasu na dokładne przygotowanie posiłku. Wtedy jemy na wpół surowe mięso i ryby. Wydaje nam się, że nie stwarza to żadnego zagrożenia. Większość bakterii ginie w trakcie obróbki technicznej, więc pozornie wydaje nam się, że w procesie gotowania unicestwiliśmy wszelkie możliwe zagrożenia.

Zwiększona chorowalność na Dalekim Wschodzie nie jest przypadkowa. Wśród azjatyckich kultur bardzo popularne jest sushi- jedzenie surowych ryb. Często zdarza się, że obcokrajowcy chętnie sięgają po ten specjał, nie patrząc na to, gdzie go zakupują. Nie sprawdzone przydrożne bary sushi, mogą zaopatrzyć się w ryby, które nie są sprawdzane na obecność pasożytów. Przez wygodę i nieuwagę, z wycieczki możemy wrócić z tasiemcem w brzuchu.

Wpływ ma także spożycie węży i żab, które stwarza ryzyko wystąpienia sparganozy. W związku z tym warto uważać na to, co jemy i skąd się to bierze. Czasem warto odmówić sobie rdzennych specjałów, niż nabawić się chorób przewlekłych.

Niektóre przypadki zachorować spowodowane zostały przez wypicie zakażonej wody. W Europie raczej rzadko się spotyka takie przypadki, jednak jadąc w świat, powinniśmy pamiętać, by wodę zakupywać w butelkach, a nie czerpać ją bezpośrednio z rzeki, jeziora czy strumienia. Unikniemy w ten sposób nie tylko sparganozy, ale także innych licznych chorób, wywołanych przez bakterie z zakażonej wody.

Diagnostyka i leczenie

W celu potwierdzenia tej choroby bada się kał. Wyniki badań z laboratorium przekazywane są lekarzowi- specjaliście od chorób zakaźnych. Tak jak w przypadku leczenia innych tasiemców, wysoką skuteczność wykazują takie preparaty jak: prazikwantel i nikolzamid.

U około 10-20% pacjentów ze sparganozą konieczne jest uzupełnienie niedoboru witaminy B12. Poza farmakologicznymi metodami, czyli spożywaniem gotowych suplementów diety, zaleca się naturalne sposoby pozyskania tej witaminy. Do jej bogatych źródeł należą owoce morza i algi Spirulina. Dobre efekty przynosi także jedzenie wołowiny, drobiu i picie mleka.

Pamiętajmy jednak by wszelkie produkty, które spożywamy były sprawdzone pod kątem występowania pasożytów. Leczenie nie jest przyjemne, więc warto czasem zastanowić się nad konsekwencjami swojej nieuwagi.


choroby układu pokarmowego Sparganoza objawy Sparganoza postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach