Najlepsze ceramidy do pielęgnacji skóry rekomendowanych marek w 2025 roku! - ZnamLek.pl
0

Najlepsze ceramidy do pielęgnacji skóry rekomendowanych marek w 2025 roku!

Poznaj 5 propozycji ceramidów do pielęgnacji skóry, aby cieszyć się jej pięknym, zdrowym i olśniewającym wyglądem!

Nasza skóra, jako największy narząd organizmu pełni w nim wiele niezwykle istotnych funkcji. Do najważniejszych należy ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi oraz utratą wody z warstw naskórka. W skład skóry wchodzi wiele substancji, składników i struktur, które mają bezpośredni wpływ na stan i wygląd skóry. Do jednych z takich elementów należą ceramidy produkowane w naskórku. Z artykułu dowiesz się, czym dokładnie są ceramidy, jakie jest ich znaczenie dla kondycji skóry oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

Budowa skóry

Skóra składa się z trzech warstw: skóry właściwej, naskórka i tkanki podskórnej.

Skóra właściwa to najgrubsza warstwa skóry. Jest bardzo sprężysta i wytrzymała. Jej grubość wynosi od 1 do 3 milimetrów. Znajdują się w niej naczynia krwionośne, gruczoły łojowe i potowe, liczne brodawki skórne, mięsień przywłosowy, cebulka włosa oraz zakończenia nerwowe. Skóra właściwa składa się z warstw:

- brodawkowej o pofalowanej strukturze zawierającej brodawki skórne,

- siateczkowatej, w której znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jędrność, elastyczność i wytrzymałość skóry.

Tkanka podskórna znajduje się pod skórą właściwą. Składa się głównie z tkanki tłuszczowej i łącznej. Funkcje tej warstwy obejmują izolację cieplną, zapas energetyczny i ochronę narządów wewnętrznych.

Naskórek składa się głównie z żywych komórek zwanych keratynocytami. Podczas procesu zwanego keratynizacją te komórki stopniowo przekształcają się, tworząc różne warstwy o odmiennej specyfice. W budowie naskórka wyróżnia się następujące warstwy:

* warstwa podstawna;

* warstwa kolczysta;

* warstwa ziarnista;

* warstwa rogowa.

Warstwa podstawna odpowiada za wstępne różnicowanie się keratynocytów oraz różnicowanie się komórek warstwy kolczystej.

Warstwa kolczysta zwana jest również żywą warstwą Malpighiego. Budują ją komórki połączone ze sobą białkami (desmosomy). W obrębie tej warstwy komórki stopniowo spłaszczają się i przesuwają ku górze.

Warstwa ziarnista odpowiada za dojrzewanie keratynocytów, które ulegają aż 30-krotnemu spłaszczeniu.

W warstwie rogowej wyróżnia się dodatkowo 3 warstwy:

* warstwa jasna – pojawia się wyłącznie w obrębie dłoni i na piętach;

* warstwa zbita – stanowi właściwą warstwę rogową naskórka;

* warstwa rozłączna – ulega regularnemu złuszczaniu.

Warstwa rogowa zbudowana jest z martwych komórek - korneocytów. Złuszczanie się warstwy rogowej naskórka następuje co 1-2 tygodnie, zaś proces keratynizacji trwa około 1 miesiąca.


Komórki naskórka ściśle przylegają do siebie, jednak między nimi znajduje się mikroskopijna przestrzeń, którą wypełnia mieszanina substancji lipidowych. W jej skład wchodzą:

- Ceramidy – stanowią około 40% substancji lipidowej, ich głównym składnikiem są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza kwas linolowy i kwas linolenowy. Ceramidy chronią przed nadmierną utratą wody i sprzyjają utrzymaniu wysokiego poziomu nawilżenia naskórka;

- siarczan cholesterolu;

- naturalny czynnik nawilżający (NMF), w którego skład wchodzą przede wszystkim aminokwasy, mleczany, jony mineralne i cukry.

O jakość i odpowiedni poziom tych ważnych substancji można dbać poprzez higieniczny tryb życia, a zwłaszcza właściwą dietę oraz regularną i odpowiednią pielęgnację skóry.

Ceramidy- czym są i jak działają?

Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry wytwarzany w warstwie rogowej naskórka i magazynowany w komórkach tłuszczowych. Ceramidy potocznie nazywane są cementem międzykomórkowym, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa, która chroni skórę przed utratą wody oraz poprawia jej wchłanianie, co przekłada się na odpowiednie nawilżenie skóry. Ceramidy wspierają odbudowę naskórka osłabionego przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, aby przywrócić skórze funkcję naturalnej bariery ochronnej i tym samym zapobiegać pojawianiu się problemów skórnych czy stanów chorobowych.

Najważniejszym zadaniem ceramidów jest przeciwdziałanie transepidermalnej ucieczce wody z naskórka (TEWL), czyli mówiąc prościej, zapobieganie przesuszeniu i odwodnieniu skóry oraz pogorszeniu jej kondycji i wyglądu.

Do innych ważnych zadań ceramidów należą:

* tworzenie bariery ochronnej skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz nagłymi zmianami temperatury,

* utrzymanie odpowiedniego poziomu elastyczności warstwy rogowej naskórka,

* przeciwdziałanie nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka,

* spowolnienie pojawiania się pierwszych oznak starzenia się skóry.

Rodzaje ceramidów

W warstwie rogowej naskórka występuje 7 rodzajów ceramidów. Są to: ceramidy 1, 2, 3, 4, 5, 6I oraz 6II. W składach kosmetyków najczęściej występują pod nazwami: Ceramide EOP,  Ceramide NG,  Ceramide NS, Ceramide NP, Ceramide AS, Ceramide AP, Ceramide EOS.

Głównym budulcem ceramidów są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Najbardziej zbliżone budową i strukturą do naturalnie występujących w skórze ceramidów, są obecne w kosmetykach ceramidy: ceramid 1 - EOP, ceramid 3 - NP oraz ceramid 6-II, czyli AP. Szczególnie istotny jest ceramid 1, który ma zdolność do łączenia się z sąsiednią warstwą lipidową. Dzięki temu jeszcze mocniej „spaja” komórki naskórka. Z kolei ceramid 6-II zawiera fitosfingozynę, która odbudowuje uszkodzoną barierę skórną oraz działa przeciwzapalnie. Ceramidy to wysokowartościowe składniki, które są aktywne i skuteczne nawet w niskich stężeniach.

Niedobory ceramidów

Niestety wraz z wiekiem Ilość ceramidów ulega zmniejszeniu. Na ich malejący poziom wpływ mają także stres i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, jak promieniowanie UV czy nagłe zmiany temperatury. U kobiet za spadek ilości ceramidów odpowiada menopauza i zmiany hormonalne z nią związane.

Ponadto zaburzony poziom ceramidów może być spowodowany stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, w których obecne są substancje drażniące. Obniżony poziom ceramidów związany jest także z występowaniem stanów zapalnych skóry takich jak atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca czy alergie skórne.

Do najczęstszych objawów niedoborów ceramidów należą:

* ziemista skóra pozbawiona blasku,

* nadmierne przesuszenie,

* łuszczenie się naskórka,

* występowanie podrażnień,

* osłabienie jędrności i elastyczności skóry.

Dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie niedoborów ceramidów. Zapobiega to nadmiernemu odwodnieniu i złuszczaniu się skóry. Na szczęście można dostarczyć skórze niezbędnych ceramidów poprzez wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej kosmetyków zawierających te niezastąpione i cenne składniki.

Ceramidy w kosmetykach

Obecnie w przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się ceramidy pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego oraz roślinnego. Wpływają one na kondycję i poprawę funkcji ochronnej skóry. Rośliny wytwarzają np. zróżnicowaną grupę sfingolipidów, nazywanych również fitoceramidami. Można znaleźć je m.in. w zbożach, ryżu, kukurydzy, ziemniakach, słodkich ziemniakach oraz soi. Ceramidy roślinne i te w ludzkiej skórze są bardzo podobne w swojej budowie chemicznej.

Ceramidy w kosmetykach i dermokosmetykach stosowane są przede wszystkim w celu zapobiegania i leczenia suchości skóry. Niedobór ceramidów narusza naturalną barierę wodno-lipidową warstwy naskórka, a tym samym doprowadza do jego nadmiernego odwodnienia.

Uzupełnianie poziomu ceramidów stanowi zatem kluczowy element w poprawie kondycji skóry przesuszonej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Produkty oparte na ceramidach to kosmetyki o intensywnym działaniu odżywczym i regeneracyjnym, których zadaniem jest przeciwdziałanie nadmiernej utracie wody. Ich regularne stosowanie przyczynia się do odbudowy bariery ochronnej, która zabezpiecza skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i tym samym zapewnia jej zdrowie oraz piękny wygląd.

Ceramidy - dla kogo są przeznaczone?

Ceramidy są odpowiednie do pielęgnacji każdego typu skóry. Sprawdzą się u cer suchych, wrażliwych, dojrzałych, a nawet atopowych. W związku z faktem, że ceramidy skutecznie zatrzymują wodę w warstwach naskórka, powinny wprowadzić je do codziennej rutyny pielęgnacyjnej szczególnie osoby z suchą i wrażliwą skórą, ale także z podatną na podrażnienia.
Również osoby z cerą dojrzałą skorzystają z cennych właściwości ceramidów dostarczanych w kosmetykach. Ceramidy bowiem skutecznie poprawiają jędrność skóry i zwiększają jej elastyczność oraz spłycają zmarszczki.
Kosmetyki z ceramidami są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i łagodzących. Z tego względu często są wykorzystywane jako antidotum na zapalne choroby skóry jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (AZS). Wprowadzenie ich do pielęgnacji skóry atopowej uszczelnia warstwę rogową naskórka, usprawnia procesy regeneracyjne, a także łagodzi świąd, suchość oraz podrażnienia, które są uciążliwymi objawami tego schorzenia.
W przypadku osób stosujących kuracje retinolem lub kwasami AHA/BHA krem z ceramidami przyniesie skórze ukojenie i niezbędne nawilżenie. Poprzez uszczelnienie skóry ceramidy ograniczą skłonność do powstawania podrażnień i przesuszenia, przyspieszą jej regenerację i odbudowę.
Dużą zaletą kosmetyków z ceramidami jest fakt, iż nie wchodzą one w żadne niepożądane reakcje z innymi składnikami aktywnymi. Można więc bez obaw wprowadzić je do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Kosmetyki z ceramidami dostępne są w postaci kremów do twarzy i ciała, serów do twarzy, preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów, balsamów do ust, kremów do rąk, a nawet odżywek do paznokci.

Zalety stosowania kosmetyków z ceramidami

Stosowanie kosmetyków z ceramidami przynosi skórze niezliczone korzyści. Oto najczęstsze z nich:

  • Wzmocnienie bariery ochronnej skóry.
  • Intensywne nawilżenie skóry.
  • Zapobieganie utracie wody z warstw skóry.
  • Regeneracja i odżywienie skóry.
  • Przeciwdziałanie starzeniu się skóry.
  • Łagodzenie podrażnień.
  • Wspomaganie leczenia trądziku, atopowego zapalenia skóry i innych stanów zapalnych.
  • Odbudowa skóry po zabiegach dermatologicznych.
  • Łatwość stosowania.

Wady stosowania kosmetyków z ceramidami

Chociaż stosowanie kosmetyków z ceramidami jest bezpieczne i korzystne dla skóry, istnieje również kilka wad ich używania. Oto przykłady:
  • Regularność stosowania.
  • Duże koszty.
  • Ewentualne reakcje alergiczne na inne składniki kosmetyków z ceramidami.

Jak stosować ceramidy?

Kosmetyki z ceramidami przeznaczone są do codziennej pielęgnacji. Nie wchodzą w żadne reakcje z innymi składnikami produktów kosmetycznych i są bezpieczne w stosowaniu dla każdego rodzaju cery. Mogą różnić się sposobem aplikacji w zależności od formy preparatu (serum do twarzy, krem do twarzy, balsam do ciała). Istnieje jednak kilka zasad ich stosowania, które są bardzo podobne do używania innych rodzajów kosmetyków pielęgnacyjnych:

Kosmetyki z ceramidami należy aplikować na czystą skórę. Można użyć w tym celu delikatnych płynów myjących lub toniku. W przypadku balsamu do ciała z ceramidami najlepiej użyć go po kąpieli.

Nanieś kosmetyk na skórę zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu, a następnie poczekaj na jego wchłonięcie.

W przypadku użycia serum do twarzy po jego wchłonięciu zastosuj ulubiony krem. Najlepiej, aby również zawierał ceramidy dla wzmocnienia efektu nawilżenia i odżywienia skóry.

Stosuj kosmetyki z ceramidami systematycznie, aby utrzymać ich prawidłowy poziom w skórze. Efekty stosowania ceramidów mogą być widoczne dopiero po jakimś czasie regularnego stosowania.

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków z ceramidami?

Przy wyborze kosmetyków z ceramidami warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:

Ilość i rodzaj ceramidów w składzie: Im więcej ceramidów w składzie, tym lepiej. Wybieraj kosmetyki z ceramidami najbardziej zbliżonymi budową i strukturą do tych naturalnie występujących w skórze. Są to ceramidy AP, NP i EOP. Zwróć też uwagę na inne składniki kosmetyku jak kwas hialuronowy, witaminy czy ekstrakty roślinne, które spotęgują działanie ceramidów.

Typ skóry: Zawsze wybieraj kosmetyki dostosowane do swojego typu skóry i problemów, które chcesz wyeliminować.

Recenzje i opinie: Przeczytaj recenzje i opinie innych osób dotyczące konkretnego produktu. Doświadczenia innych użytkowników to cenne źródło informacji na temat faktycznej skuteczności kosmetyku.

Wygoda aplikacji: Wybieraj kosmetyki, których aplikacja nie będzie problematyczna lub nie będzie negatywnie wpływać na wydajność preparatu.

Poznaj 5 najlepszych ceramidów do pielęgnacji skóry w 2025 roku

Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.

Nutridome, serum do twarzy z ceramidami

Nutridome, serum do twarzy z ceramidami
9,9/10

RANKING OGÓLNY

A+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Intensywnie nawilża i wygładza skórę
  • Zawiera trzy rodzaje ceramidów
  • Z kwasem hialuronowym, aloesem i pantenolem
  • Przeznaczone dla każdego rodzaju cery
  • Wspomaga walkę z trądzikiem
  • Działa przeciwstarzeniowo
  • Regeneruje skórę
  • Szybko się wchłania
  • Wygodna i łatwa aplikacja

WADY

  • Dostępne jedynie w wybranych sklepach

Nutridome, serum do twarzy z ceramidami

Serum do twarzy z ceramidami marki Nutridome to kosmetyk o silnym działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym. Przeznaczony jest dla każdego rodzaju cery, również wrażliwej i problematycznej. To bardzo dobry środek wspierający walkę z trądzikiem czy atopowym zapaleniem skóry. Serum zawiera połączenie trzech rodzajów ceramidów najbardziej zbliżonych budową do tych produkowanych przez naskórek, czyli ceramide NP, ceramide EOP i ceramide AP, które zwiększają elastyczność skóry, regenerują ją, działają przeciwstarzeniowo oraz chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dla zwiększenia skuteczności preparatu uzupełniono go nawilżającym kwasem hialuronowym oraz sokiem z aloesu i pantenolem łagodzącymi podrażnienia i przynoszącymi skórze ukojenie. Aplikacja za pomocą pipetki jest wygodna i precyzyjna. Serum do twarzy z ceramidami marki Nutridome zostało poddane rygorystycznym badaniom, które potwierdziły, że substancje aktywne zawarte w formule skutecznie nawilżają i regenerują skórę oraz zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu.
Dowiedz się więcej

ZALETY

  • Poprawia jędrność i elastyczność skóry
  • Redukuje cienie i obrzęki pod oczami
  • Spłyca zmarszczki
  • Nawilża skórę
  • Łagodzi podrażnienia
  • Szybko się wchłania

WADY

  • Nieprecyzyjna aplikacja
  • Mała wydajność
  • Cena

Deremika, Luxury Ceramides, ceramidowy krem pod oczy i na powieki

Krem pod oczy i na powieki Luxury Ceramides marki Deremika poprawia kondycję skóry wokół oczu, redukuje cienie i wygładza zmarszczki. Jego formuła zawiera staranne połączenie składników nawilżających i przeciwstarzeniowych. Znajdują się w nim m.in. dwa rodzaje ceramidów odbudowujących barierę lipidową skóry dojrzałej i suchej i chroniących ją przed działaniem czynników zewnętrznych, złoto 24 K zwiększające elastyczność skóry, kompleks peptydowy zmniejszający opuchnięcia pod oczami i ujędrniający skórę oraz hydrolat różany (10%), który łagodzi podrażnienia. Krem Luxury Ceramides przeznaczony jest do codziennego stosowania rano i wieczorem.
Dowiedz się więcej

A. Florence Skincare, nawilżający tonik z ceramidami

A. Florence Skincare, nawilżający tonik z ceramidami
7,7/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Naturalny skład
  • Intensywnie nawilża i odżywia cerę
  • Oczyszcza skórę
  • Łagodzi podrażnienia
  • Wegański

WADY

  • Nieporęczne opakowanie
  • Średnio wydajny
  • Nieprzyjemny zapach
  • Wysoka cena

A. Florence Skincare, nawilżający tonik z ceramidami

Tonik do twarzy marki A. Florence Skincare wykazuje silne działanie nawilżające i odżywiające cerę. W składzie zawiera jeden rodzaj ceramidów - ceramide 3, skwalan, kwas hialuronowy, ekstrakt z białej herbaty oraz bisabolol. To połączenie sprawia, że stosowanie toniku zapewnia efekt nawilżonej, odświeżonej i oczyszczonej skóry, odpowiednio przygotowanej do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Tonik odznacza się gęsta, mleczną konsystencją przyjemnie rozprowadzającą się na twarzy. Kosmetyk jest wegański.
Dowiedz się więcej

Soraya, Kolagen + Ceramidy, krem regenerujący do twarzy

Soraya, Kolagen + Ceramidy, krem regenerujący do twarzy
7,6/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Nawilża skórę
  • Zmiękcza i natłuszcza cerę
  • Nie roluje się
  • Korzystna cena

WADY

  • Średnie działanie przeciwzmarszczkowe
  • Ciężko się rozprowadza
  • Nieestetyczne opakowanie
  • Zawiera parabeny

Soraya, Kolagen + Ceramidy, krem regenerujący do twarzy

Krem z kolagenem i ceramidami marki Soraya ma za zadanie głęboko nawilżyć, ujędrnić oraz zmniejszyć widoczność zmarszczek na skórze twarzy, szyi i dekoltu. Zawarty w formule kolagen zwiększa elastyczność i poprawia jędrność skóry, ceramidy zapobiegają utracie wody z warstw naskórka, witamina E odżywia i poprawia kondycję skóry, a masło shea natłuszcza i zmiękcza skórę. Krem przeznaczony jest do codziennego stosowania zarówno na dzień, jak i na noc.
Dowiedz się więcej

Revuele, Reconstructors, serum do twarzy z ceramidami

Revuele, Reconstructors, serum do twarzy z ceramidami
7,4/10

RANKING OGÓLNY

C

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Łagodzi podrażnienia
  • Poprawia jędrność skóry
  • Szybko się wchłania
  • Bezzapachowe
  • Korzystna cena

WADY

  • Brak ceramidów w składzie
  • Średni efekt nawilżenia
  • Powoduje uczucie ściągnięcia skóry po aplikacji
  • Bardzo gęsta konsystencja utrudniająca aplikację

Revuele, Reconstructors, serum do twarzy z ceramidami

Pomimo że na buteleczce serum marki Revuele napisane jest, że jest to kosmetyk z ceramidami, niestety w składzie ich nie ma. Niemniej serum zawiera wyciąg z ziaren ryżu siewnego, z którego pozyskuje się ceramidy i który jest bogatym źródłem aminokwasów, witamin z grup B oraz antyoksydantów. Dzięki temu serum łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ranek oraz ujędrnia skórę. Dodatkowo kosmetyk szybko się wchłania, a dołączona pipetka ułatwia aplikację. Producent zaleca stosowanie serum raz dziennie - rano. Formuła kosmetyku jest bezzapachowa, a jego cena bardzo przystępna.
Dowiedz się więcej