Najlepsze enzymy trawienne rekomendowanych marek w 2025 roku! - ZnamLek.pl
0

Najlepsze enzymy trawienne rekomendowanych marek w 2025 roku!

Poznaj 5 propozycji sprawdzonych suplementów z enzymami trawiennymi, aby wesprzeć układ pokarmowy i cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Proces trawienia pożywienia jest skomplikowany i zajmuje nawet do kilkunastu godzin. Prawidłowe trawienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia całego organizmu, a także poprawia samopoczucie. Węglowodany i tłuszcze rozkładane podczas trawienia dostarczają organizmowi energii potrzebnej do pracy mięśni i regeneracji tkanek. Aminokwasy pochodzące z trawionych białek są wykorzystywane do budowy i naprawy tkanek oraz do produkcji enzymów, hormonów i innych ważnych związków biochemicznych. Trawienie pomaga również w usuwaniu produktów ubocznych przemiany materii, co z kolei umożliwia detoksykację organizmu i utrzymanie zdrowia jelit. Na sprawne i właściwe trawienie niezmiernie istotny wpływ mają enzymy trawienne obecne na każdym etapie trawienia we wszystkich częściach układu pokarmowego. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są enzymy trawienne, jakie są ich rodzaje i za co odpowiadają. Poznasz także propozycje pięciu sprawdzonych suplementów diety z enzymami trawiennymi.

Układ trawienny - jak przebiega trawienie?

Proces trawienia polega na rozłożeniu białek, tłuszczów oraz węglowodanów do prostszych związków (aminokwasy, cukry proste, kwasy tłuszczowe), a następnie wchłonięciu ich wraz z witaminami, solami mineralnymi i wodą. Dzięki temu organizm może efektywnie przyswoić niezbędne składniki odżywcze pochodzące z pożywienia.

Trawienie pokarmu rozpoczyna się w jamie ustnej i polega na rozdrobnieniu go na małe porcje. Dzięki temu w kolejnych etapach trawienia enzymy trawienne uczestniczące w procesach trawienia mają do nich lepszy dostęp.

Z ust rozdrobniony pokarm jest transportowany do przełyku, gdzie przy pomocy mięśni gładkich przechodzi do żołądka. W żołądku następuje proces rozkładu pokarmu poprzez działanie soków trawiennych. Z żołądka treść pokarmowa trafia do jelit, aby tam ulec rozpadowi.

W jelicie cienkim i dwunastnicy dochodzi do pełnego strawienia węglowodanów, a w dwunastnicy do rozkładania tłuszczy. Błona śluzowa jelit wchłania składniki odżywcze, które następnie trafiają do krwi i odżywiają organizm.

Niestrawione i niewchłonięte resztki pokarmu trafiają do jelita grubego i są wydalane z organizmu.

Proces trawienia jest wspomagany przez gruczoły trawienne, do których należą:

  • - ślinianki – wytwarzają ślinę potrzebną do rozdrobnienia pokarmu. Dodatkowo ślina, dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu zapobiega namnażaniu się bakterii.
  • - wątroba – wytwarza żółć, która jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów,
  • - trzustka – wydziela enzymy trawienne niezbędne do trawienia tłuszczów, białek oraz skrobi.

W całym procesie trawienia kluczową rolę odgrywają enzymy trawienne.

Enzymy trawienne - czym są?

Enzymy trawienne to grupa głównie białkowych substancji naturalnie występujących w ludzkim organizmie. Uczestniczą one w całym procesie trawienia i umożliwiają rozkład złożonych substancji obecnych w pożywieniu do prostych związków chemicznych. Dzięki temu dochodzi do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego do krwi oraz wykorzystanie ich przez tkanki organizmu.

Dzięki enzymom trawiennym, których jest kilka rodzajów, możliwe jest trawienie różnego rodzaju pokarmu. Nie każdy składnik pokarmowy jest bowiem trawiony z jednakową skutecznością. Enzymy trawienne odpowiadają za rozkładanie poszczególnych składników. Przykładowo jedne enzymy rozkładają skrobię z chleba do postaci glukozy, inne białko z mięsa do aminokwasów, a jeszcze inne tłuszcze do glicerolu.

Do najważniejszych enzymów trawiennych należą:

Amylazy - enzymy produkowane przez ślinianki znajdujące się w jamie ustnej, gdzie rozpoczyna się proces trawienia węglowodanów. Amylazy rozkładają wielocukry (skrobię i glikogen) na dwucukry, łatwiejsze do strawienia przez dalsze odcinki przewodu pokarmowego. Amylazy są także obecne w trzustce. Do amylaz zalicza się m.in. Alfa-amylazę i Beta-amylazę.

Lipazy - są produkowane w trzustce oraz w żołądku i rozkładają tłuszcze i triglicerydy pokarmowe do kwasów tłuszczowych, oraz do glicerolu.

Laktazy - enzymy trawienne umożliwiające trawienie laktozy obecnej w mleku ludzkim i krowim. Powodują jej rozpad na dwie substancje – glukozę i galaktozę. U niektórych osób dochodzi do zahamowania wytwarzania laktazy. Skutkiem tego jest nietolerancja na laktozę objawiająca się bólami brzucha, wzdęciami i biegunkami po spożyciu mleka.

Proteazy - są produkowane w żołądku i odpowiadają głównie za trawienie białek. Do najlepszych źródeł proteaz należy papaja (źródło papainy) i ananas (źródło bromelainy), ale również mango i awokado. Inne przykłady proteaz to pepsyna, trypsyna i chymotrypsyna.

Sacharazy - obecne w jelicie rozkładają sacharozę do dwóch cząsteczek cukru: glukozy i fruktozy.

Glukoamylaza - rozkłada glikogen i skrobię na glukozę.

Celulazy - pomagają w rozkładzie celulozy - składnika błonnika roślinnego, na prostsze cukry


Niedobory enzymów trawiennych

W przypadku zaburzeń w funkcjonowania układu trawiennego może dojść do niedoborów ww. enzymów trawiennych. Prowadzi to do nieprawidłowego rozkładania spożywanych składników oraz może skutkować pojawieniem się szeregu dolegliwości jak np.:

  • - bóle brzucha,
  • - wzdęcia,
  • - nudności,
  • - biegunki,
  • - zaparcia,
  • - chroniczne zmęczenie,
  • - utrata masy ciała.

Dolegliwości te mogą się nasilać po spożyciu określonych pokarmów, bogatych w substancje, których organizm nie jest w stanie prawidłowo przetrawić. Warto pamiętać, że wymienione powyżej objawy mogą także wynikać z innych schorzeń. Dlatego wymagają diagnostyki, która pozwoli na określenie ich przyczyn oraz wdrożenie właściwego leczenia.

Jak sobie poradzić z niedoborem enzymów trawiennych?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoborów enzymów trawiennych jest stosowanie zdrowej diety połączonej z regularną aktywnością fizyczną. Można również sięgnąć po preparaty zawierające enzymy trawienne i stymulujące ich wytwarzanie. W suplementach z enzymami powinny znaleźć się także zioła wspierające procesy trawienia takie jak koper włoski, ekstrakt z karczocha, mięta czy mniszek lekarski. Poza tym warto wzbogacić swoją dietę w ananasy, papaję, mango, awokado, winogrona, naturalny miód, produkty mleczne fermentowane, imbir, pietruszkę, anyż czy kolendrę, które są naturalnymi źródłami enzymów trawiennych.

Enzymy trawienne - dla kogo są przeznaczone?

Po suplementy z enzymami trawiennymi można sięgnąć w przypadku wielu dolegliwości. Najczęściej zaleca się przyjmowanie ich osobom z problemami trawiennymi takimi jak wzdęcia, uczucie ciężkości po posiłku, zgaga czy nieprawidłowy rytm wypróżnień.

Enzymy trawienne mogą być niezwykle pomocne dla osób z nietolerancją laktozy, nietolerancją glutenu lub innymi nietolerancjami pokarmowymi. Również osoby starsze, u których produkcja enzymów się zmniejsza, mogą odczuć korzystne skutki suplementacji enzymów trawiennych.

Enzymy trawienne mogą także wspomóc leczenie schorzeń takich jak niewydolność trzustki lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Osoby, które mają problemy z wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia, także powinny wspomóc się suplementacją enzymów. Może to znacznie poprawić zdrowie całego organizmu i wpłynąć korzystnie na samopoczucie.

Z przyjmowania enzymów trawiennych powinny natomiast zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz uczulone na którykolwiek składnik suplementu.

Przed rozpoczęciem stosowania suplementów z enzymami trawiennymi należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie dawki i rodzaj suplementu. Zbyt duże ilości przyjmowanych enzymów, mogą zwiększyć produkcję enzymów tworzących kwas moczowy. Taka sytuacja może skutkować z kolei wystąpieniem problemów z nerkami lub stawami.

Jakie efekty przynosi stosowanie enzymów trawiennych?

Do głównych korzyści stosowania enzymów trawiennych zalicza się poprawę funkcji trawiennych i prawidłowe wchłanianie składników odżywczych do organizmu. Regularne spożywanie preparatów z enzymami może wyeliminować problemy z niestrawnością, z bólami brzucha, wzdęciami czy innymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.

Poza tym suplementacja enzymów może zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z nietolerancją pokarmową. Enzymy mogą być przydatne jako wsparcie leczenia niektórych chorób układu pokarmowego jak np. zapalenie trzustki, mukowiscydoza, zespół jelita drażliwego (IBS).

Jakie składniki wchodzą w skład suplementów z enzymami trawiennymi?

Suplementy z enzymami trawiennymi zawierają w składzie różne enzymy pomagające w trawieniu różnych składników pokarmowych. W skład tych suplementów poza enzymami trawiennymi mogą wchodzić:
  • Probiotyki: szczepy bakterii pomagające utrzymać równowagę mikrobioty jelitowej, usprawniające procesy trawienia, wzmacniające układ odpornościowy i chroniące przed chorobami.
  • Ekstrakty roślinne: jak np. ekstrakt z karczocha, z kopru włoskiego, z mięty pieprzowej czy z korzenia lukrecji skutecznie wspierają pracę jelit i układ trawienny.

Zalety

  • Poprawa trawienia
  • Redukcja objawów niestrawności.
  • Lepsze wchłanianie składników odżywczych.
  • Wsparcie dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.
  • Wsparcie dla osób z chorobami przewodu pokarmowego.
  • Wsparcie zdrowia jelit.
  • Duży wybór preparatów.
  • Łatwość stosowania.

Wady

Do wad stosowania suplementów z enzymami trawiennymi można zaliczyć:
  • Nieprawidłowe dawkowanie.
  • Nadmierna suplementacja.
  • Możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
  • Brak natychmiastowych efektów.

Jak prawidłowo stosować suplementy z enzymami trawiennymi?

Enzymy trawienne przyjmowane są doustnie najczęściej w postaci kapsułek lub tabletek. Przy stosowaniu tych preparatów należy pamiętać, aby spożywać je na krótko przed posiłkiem.

Nie są ustalone skuteczne dzienne dawki enzymów. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza lub wytycznych producenta, które znajdują się na opakowaniu.

Należy pamiętać, iż nadmierne spożywanie enzymów może przyczynić się do wystąpienia powikłań zdrowotnych i dolegliwości ze strony układu trawiennego. Dlatego podczas suplementacji należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając suplement z enzymami trawiennymi?

Wybierając odpowiedni suplement z enzymami trawiennymi, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

Skład: Ważne, aby preparat zawierał różne rodzaje enzymów, które będą wspierać trawienie różnych składników pokarmowych. Przykładowo: amylazy - trawią węglowodany, proteazy - trawią białka, a lipazy - trawią tłuszcze. Najlepsze suplementy zawierają również składniki wspierające pracę jelit oraz funkcje trawienne. Mogą to być probiotyki lub ekstrakty roślinne. Skład suplementu powinien być prosty i naturalny, bez dodatku substancji mogących niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Jakość: Wybieraj suplementy od renomowanych i sprawdzonych producentów, aby mieć pewność co do ich najwyższej jakości.

Sposób przyjmowania: Wybierz taką postać suplementu (kapsułki, tabletki, proszek), która jest dla Ciebie najłatwiejsza w przyjmowaniu.

Recenzje i opinie: Zapoznaj się z opiniami innych użytkowników stosujących dany preparat z enzymami trawiennymi. Doświadczenia innych osób mogą dostarczać Ci wielu istotnych informacji na temat skuteczności suplementu.

Poznaj 5 najlepszych enzymów trawiennych w 2025 roku

Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.

Nutridome, Enzymy Trawienne, suplement diety, 60 kapsułek

Nutridome, Enzymy Trawienne, suplement diety, 60 kapsułek
9,9/10

RANKING OGÓLNY

A+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Czysty i prosty skład.
  • Odpowiednio dobrane rodzaje enzymów trawiennych.
  • Z dodatkiem naturalnych ekstraktów roślinnych.
  • Skuteczne działanie.
  • Wspiera zdrowie jelit.
  • Usprawnia procesy trawienne.
  • Zapobiega uciążliwym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.
  • Zwiększa przyswajanie składników odżywczych.
  • Łatwe w stosowaniu kapsułki.
  • Wydajne opakowanie.
  • Wegańska formuła.

WADY

  • Dostępny jedynie w wybranych sklepach.

Nutridome, Enzymy Trawienne, suplement diety, 60 kapsułek

Wegański suplement diety marki Nutridome stanowi kompleksowe wsparcie dla pracy układu trawiennego. Starannie opracowana receptura zawiera najważniejsze enzymy trawienne: bromelainę pozyskaną z ananasa odpowiedzialną za trawienie białek, alfa-amylazę trawiącą węglowodany, lipazę wspomagającą trawienie tłuszczy oraz laktazę niezbędną do trawienia laktozy. Dodatek ekstraktu z karczocha i z kopru włoskiego zapewnia zdrowie układu pokarmowego i prawidłowe funkcjonowanie jelit. Regularne stosowanie enzymów trawiennych Nutridome wpływa również na zwiększenie efektywności wchłaniania składników odżywczych do organizmu. Dzięki temu nie tylko poprawie ulega zdrowie, ale także samopoczucie. Suplement diety Nutridome z enzymami trawiennymi został poddany rygorystycznym badaniom, które potwierdziły, że substancje czynne zawarte w formule preparatu skutecznie wspomagają zdrowie jelit i usprawniają pracę układu trawiennego. Zalecane dzienne spożycie wynosi 2 kapsułki.
Dowiedz się więcej

Biowen, Enzymax Comlex+, suplement diety, 90 kapsułek

Biowen, Enzymax Comlex+, suplement diety, 90 kapsułek
8,2/10

RANKING OGÓLNY

B

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Dobry skład.
  • Z dobrze dobranymi enzymami trawiennymi.
  • Z dodatkiem synbiotyku i ekstraktu z rozmarynu.
  • Wyciąg roślinny ma standaryzację.
  • Wspiera zdrowie układu pokarmowego.
  • Usprawnia pracę jelit.
  • Zwiększa wchłanianie składników odżywczych.
  • Wydajne opakowanie.

WADY

  • Bardzo nieprzyjemny smak i zapach kapsułek.
  • Duże kapsułki.
  • Wysoka cena.

Biowen, Enzymax Comlex+, suplement diety, 90 kapsułek

Suplement diety Enzymax Comlex+ marki Biowen to bardzo dobry preparat o prostym składzie. Wykorzystano w nim enzymy trawienne (lipaza, amylaza, laktaza, proteaza, celulaza, bromelaina, papaina) odpowiedzialne za wsparcie trawienia węglowodanów, tłuszczy, białek, celulozy oraz laktozy. Formula zawiera także synbiotyk Lactowise® oraz standaryzowany wyciąg z rozmarynu. Ta mieszanka zapewnia zdrowie układu pokarmowego, wspiera pracę jelit oraz zwiększa wchłanianie składników odżywczych do organizmu. Kapsułki Biowen są przeznaczone również dla wegan. Zalecana dzienna porcja to 1 kapsułka.
Dowiedz się więcej

Doctor Life, Parasit Protect, suplement diety, 90 kapsułek

Doctor Life, Parasit Protect, suplement diety, 90 kapsułek
7,9/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Prosty skład.
  • Z dodatkiem standaryzowanych ekstraktów roślinnych.
  • Wspiera trawienie białek.
  • Wspomaga pracę i zdrowie jelit.
  • Pomaga oczyścić układ pokarmowy z pasożytów.
  • Wydajne opakowanie.

WADY

  • Zawiera jedynie enzymy odpowiedzialne za trawienie białek.
  • 3 kapsułki dziennego spożycia.
  • Utrudnione przyjmowanie suplementu.
  • Wygórowana cena.

Doctor Life, Parasit Protect, suplement diety, 90 kapsułek

Parasit Protect marki Doctor Life to suplement diety mający na celu poprawę pracy jelit i wsparcie zdrowia układu trawiennego. W suplemencie umieszczono jedynie enzymy trawienne odpowiedzialne za trawienie białek (papaina, bromelaina). Ponadto preparat zawiera ekstrakty roślinne takie jak m.in. ekstrakt z łupiny orzecha, z piołunu, z liści oliwki oraz goździki. Stosowanie suplementu pomaga oczyścić układ pokarmowy z pasożytów, wspiera procesy trawienne białek oraz wspomaga pracę jelit. Producent zaleca przyjmować 1 kapsułkę 3 razy dziennie po posiłku. Po 10 dniach należy przerwać stosowania na 12 dni.
Dowiedz się więcej

Lab One, Nº1, Enzymes Shot, suplement diety, 60 kapsułek

Lab One, Nº1, Enzymes Shot, suplement diety, 60 kapsułek
7,5/10

RANKING OGÓLNY

C

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Dobry skład.
  • Zawiera 10 odpowiednio skomponowanych enzymów trawiennych.
  • Zapewnia zdrowie jelit.
  • Usprawnia pracę układu trawiennego.
  • Zwiększa przyswajalność składników odżywczych.
  • Wegańska formuła.

WADY

  • Pierwsze dawki mogą powodować gazy.
  • 3 kapsułki dziennego spożycia
  • Opakowanie starcza na krótko.
  • Cena nieadekwatna do wydajności.

Lab One, Nº1, Enzymes Shot, suplement diety, 60 kapsułek

Suplement diety Enzymes Shot marki Lab One Nº1 zawiera 10 najważniejszych enzymów trawiennych, które wspierają trawienie tłuszczy, białek, węglowodanów, celulozy oraz laktozy. Preparat odznacza się dobrym składem bez dodatku niepotrzebnych substancji. Regularne przyjmowanie Enzymes Shot zapewnia zdrowie jelit, usprawnia pracę układu trawiennego, zwiększa skuteczność przenikania wartościowych składników odżywczych do krwioobiegu, a także wzmacnia odporność organizmu. Suplement jest wegański. Zalecana dzienna porcja to 3 kapsułki.
Dowiedz się więcej

OstroVit, Digezyme, suplement diety, 90 tabletek

OstroVit, Digezyme, suplement diety, 90 tabletek
7,3/10

RANKING OGÓLNY

C

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • Zawiera dobrze dobrane enzymy trawienne.
  • Wspiera zdrowie jelit.
  • Wspomaga prawidłowe procesy trawienne.
  • Zapewnia efektywne wchłanianie składników odżywczych.
  • Wydajne opakowanie.
  • Korzystna cena.

WADY

  • W składzie niepotrzebne wypełniacze.
  • Może zawierać alergeny.
  • Niepowlekane tabletki nie są łatwe w połykaniu.
  • Niewygodne otwieranie opakowania.

OstroVit, Digezyme, suplement diety, 90 tabletek

Suplement Digezyme marki OstroVit zawiera odpowiednio dobrane enzymy trawienne. Dzięki temu stosowanie suplementu wspiera trawienie laktozy, węglowodanów, białek, celulozy i tłuszczy. Regularne przyjmowanie tabletek OstroVit dba o utrzymanie zdrowia jelit, wspomaga prawidłowe procesy trawienne oraz zapewnia efektywne wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Zalecana dzienna porcja to 1 tabletka. Producent podaje informację o możliwej obecności alergenów (mleko, soja, orzeszki ziemne i inne orzechy, nasiona sezamu, zboża zawierające gluten, jaja, skorupiaki, ryby).
Dowiedz się więcej