Dowiedz się o dobroczynnych właściwościach jogi twarzy i zapoznaj się z pięcioma propozycjami masażerów zapewniających piękny wygląd i zdrowie cery!
Zdrowa i zadbana cera to synonim jej pięknego wyglądu. Coraz więcej osób przykłada dużą wagę do naturalnych sposobów pielęgnujących skórę. Szczególnie dużą popularnością cieszy się pochodząca z Japonii joga twarzy. Technika polega na ćwiczeniach mięśni wykonywanych samodzielnie, np.w zaciszu domowym przy relaksacyjnej muzyce. Joga twarzy to naturalna, bezpieczna i bezinwazyjna alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. W poniższym artykule znajdziesz wiele informacji dotyczących tej efektywnej techniki pielęgnacji skóry. Zapoznasz się również z propozycjami masażerów do jogi twarzy - nierozłacznego elementu w tej fantastycznej metodzie relaksu i odmłodzenia.
Skóra twarzy - budowa
Skóra twarzy jest bardziej delikatna i cieńsza niż skóra pokrywająca inne części ciała. Dlatego pierwsze oznaki starzenia pojawiają się właśnie na niej. Z tego względu cera wymaga szczególnej opieki, troski i ochrony oraz stosowania kosmetyków dedykowanych do jej wymagających potrzeb. Regularna i odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest bowiem kluczowa w zachowaniu jej zdrowego i pięknego wyglądu.
Skóra twarzy podobnie jak skóra innych części ciała składa się z trzech głównych warstw:
Naskórek (łac.epidermis) stanowi bezpośrednią granicę pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Chroni skórę właściwą przed szkodliwymi substancjami. Zbudowany jest głównie z komórek - keratynocytów produkujących keratynę - białko zapewniające skórze wytrzymałość. w naskórku znajduje się też melanina produkowana przez komórki - melanocyty, nadającą włosom i skórze koloru. Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzenia wytwarzania tego barwnika oraz jego nierównomiernego rozkładania się w skórze, czego skutkiem są plamy i przebarwienia, a także siwienie.
Naskórek składa się z 5 warstw: rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej, podstawnej.
Skóra właściwa (łac. dermis) – to warstwa środkowa, zawierająca receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły łojowe i potowe, a także korzenie włosów. Jest zbudowana z tkanki łącznej, która nadaje skórze wytrzymałości, elastyczności i sprężystości. Głównym składnikiem tej części skóry jest kolagen. Włókna kolagenowe są powiązane elastycznymi włóknami zbudowanymi z elastyny. W skórze właściwej wyróżnia się warstwy:
- brodawkową, która zawiera brodawki skórne, a także dostarcza skórze tlen i składniki odżywcze
- siateczkowatą, gdzie znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jędrność i wytrzymałość skóry, a także gruczoły, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz receptory czuciowe.
Tkanka podskórna (łac. hypodermis) – to najgłębsza warstwa skóry, która łączy skórę właściwą z mięśniami, kośćmi i ścięgnami. Zbudowana jest głównie z tkanki tłuszczowej i chroni organizm m.in. przed utratą ciepła.
Jak pielęgnować skórę twarzy?
Najważniejszym elementem jest zadbanie o odpowiednią, regularną higienę i zapewnienie skórze jak najlepszej pielęgnacji. Najlepiej wybierać naturalne kosmetyki z jak najmniejszą ilością substancji mogących podrażnić skórę lub wywołać reakcje alergiczne. Należy wybierać kosmetyki dostosowane do konkretnego rodzaju cery. Pielęgnacja skóry powinna być codzienną rutyną.
Bardzo ważne jest nawilżanie skóry, szczególnie po kąpieli i odpowiednie nawadnianie organizmu poprzez picie dużej ilości wody. Warto też wprowadzić do jadłospisu jak najwięcej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz tych zawierających zdrowe tłuszcze, czyli m.in.: ryby, oliwa z oliwek, orzechy, awokado, pestki i nasiona. Warto zrezygnować z palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu.
Zawsze należy chronić się przed słońcem, stosując kremy z filtrem o wysokim SPF. Promienie słoneczne przyspieszają procesy starzenia się skóry, a także są przyczyną zmian pigmentacyjnych. Ponadto uszkadzają DNA komórek, co może prowadzić nawet do raka skóry. Poza skórą twarzy i ciała trzeba zadbać o ochronę głowy i oczu. Nosić odpowiednie nakrycie głowy i okulary z filtrami przeciwsłonecznymi.
Niezmiernie istotne jest prowadzenie zdrowego i higienicznego trybu życia oraz unikanie stresu. Istnieje wiele technik relaksacyjnych takich jak medytacja, joga, masaże czy specjalne techniki oddychania oraz niezwykle skuteczna joga twarzy. Należy zadbać o odpowiednią ilość snu, gdyż wpływa to korzystnie na wygląd skóry oraz redukuje cienie i obrzęki pod oczami.
Joga twarzy - co to za metoda?
Joga twarzy to coraz bardziej popularna technika ćwiczeń, mająca na celu wzmocnienie mięśni twarzy, poprawę stanu i wyglądu cery oraz spowolnienie procesów starzenia się skóry. Mięśnie znajdujące się na twarzy wraz z wiekiem ulegają zwiotczeniu. Tego procesu nie da się uniknąć, jednak dzięki odpowiednim technikom polegających na napinaniu i rozluźnianiu konkretnych mięśni, można znacznie go spowolnić.
Podstawą metody jogi twarzy są systematyczne ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie bez specjalnego przygotowania (automasaże). Wystarczy na nie poświęcić od 5 do 10 minut dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem). Pojedyncze ćwiczenia można również powtarzać w różnych momentach dnia, np. siedząc przy biurku.
Praca z mięśniami twarzy przede wszystkim zwiększa ich napięcie, a to bezpośrednio przekłada się na poprawę wyglądu cery. W efekcie regularnych ćwiczeń procesy starzenia znacznie zwalniają. Zmarszczki, bruzdy i linie mimiczne zostają spłycone. Poprawie ulega również owal twarzy, zmniejszają się cienie i obrzęki pod oczami, unoszą się brwi i powieki, a także kąciki ust. Ćwiczenia jogi twarzy zwiększają też elastyczność skóry, stymulują krążenie krwi i niwelują oznaki zmęczenia. Twarz jest zrelaksowana, dotleniona, i wypoczęta, co przekłada się również na lepsze samopoczucie.
Do ćwiczeń jogi twarzy warto wykorzystać masażery, które dodatkowo pobudzą krążenie krwi i limfy, rozluźnią mięśnie i zapewnią doskonały relaks. Najczęściej stosowanym akcesorium wspomagającym ćwiczenia są rollery jadeitowe, zimne łyżki czy masażery z obrotowymi głowicami.
Masażery do jogi twarzy
Masaże twarzy i ćwiczenia jogi twarzy to dwie metody naturalnego odmładzania skóry. Są nierozłączne i należy stosować je równocześnie. Wówczas można osiągnąć naprawdę spektakularne rezultaty w piękniejszym wyglądzie cery.
Masaże z wykorzystaniem masażerów pomagają zrelaksować napięte mięśnie, co wpływa na spowolnienie starzenia się skóry. Regulują także przepływ krwi i limfy, odżywiają tkanki od wewnątrz, poprawiają jędrność i elastyczność skóry. Bardzo często już po pierwszych masażach, twarz staje się zrelaksowana, koloryt cery ulega poprawie, oraz zostaje zredukowana opuchlizna.
Do najbardziej popularnych i skutecznych masażerów należą:
Rollery jadeitowe - ujędrniają skórę, pobudzają syntezę kolagenu i redukują cienie oraz obrzęki pod oczami. Jadeit to kamień odznaczający się naturalnym chłodem. Z tego względu stosowany do masażu wykazuje silne działanie relaksacyjne i odprężające. Ponadto zmniejsza widoczność zmarszczek, pobudza krążenie krwi i limfy, co sprawia, że poprawia się elastyczność skóry. Nabiera ona młodzieńczego blasku i delikatności. Zastosowanie rollera jadeitowego na twarz posmarowaną odżywczym kremem zapewni przenikanie składników odżywczych do głębszych warstw skóry.
Masażery 3D z obrotowymi głowicami - poprawiają owal twarzy, wygładzają zmarszczki, redukują opuchliznę i pobudzają syntezę kolagenu. Najczęściej głowice tych masażerów wykonane są z różowego kwarcu. Przeznaczone są głównie dla osób z cerą naczynkową, szarą i pozbawioną blasku.
Zimne łyżki Cryo Ice - pobudzają krążenie krwi i limfy, zmniejszają obrzęki i odświeżają wygląd cery. Zimne łyżki do masażu twarzy doskonale sprawdzą się o poranku, kiedy na twarzy widoczne są obrzęki i opuchnięcia. Łyżki do masażu twarzy są przeważnie wykonane ze stali nierdzewnej. Ich wnętrze wypełnione jest specjalnym żelem, który po schłodzeniu utrzymuje niską temperaturę. Łyżki należy schłodzić przed użyciem np. w lodówce.
Piłeczki wieloigłowe (jeżyki) - napinają i ujędrniają skórę, wykorzystując technikę akupresury, czyli masażu polegającego na uciskaniu określonych partii ciała w celu przeciwbólowym i rozluźniającym. Piłeczki są przeważnie gumowe, a ich igiełki wykonane są z surowców takich jak żelazo, srebro, cynk, nikiel. Jeżyki są bardzo dobrym uzupełnieniem jogi twarzy. Pogrubiają skórę i stymulują syntezę kolagenu, odpowiadającego za sprężystość i wytrzymałość tkanek.
Masażery do jogi twarzy dla kogo?
Masażery do jogi twarzy przeznaczone są dla wszystkich osób ceniących naturalne metody poprawiające wygląd cery. Masaże twarzy szczególnie docenią osoby ze skórą dojrzałą, wiotką, pozbawioną blasku i elastyczności, a także z tendencją do obrzęków i cieni pod oczami. Masaże twarzy to świetny sposób na zniwelowanie oznak starzenia się skóry bez konieczności korzystania z inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej czy kupowania wielu drogich kosmetyków.
Masaż twarzy jest odpowiedni dla osób z napiętymi mięśniami, które odczuwają ból mięśniowy lub jakikolwiek dyskomfort układu mięśniowego. Masaż pomoże rozluźnić mięśnie i poprawi krążenie krwi.
Masaże twarzy poza swoimi właściwościami odmładzającymi i redukującymi niedoskonałości skóry zapewniają także dużą dozę relaksu. Z tego względu sprawdzą się w przypadku wszystkich osób pragnących zapewnić sobie zdrowe techniki relaksacyjne, ułatwiające pozbycie się stresu. Wszystkie osoby dbające o pozytywny stan ducha i dobre samopoczucie docenią stosowanie masażerów.
Ze stosowania masażerów do jogi twarzy powinny natomiast zrezygnować osoby z uszkodzoną skórą, skórą mocno naczynkową czy z aktywnymi zmianami trądzikowymi. Stosowanie masażerów nie jest również wskazane w momencie zakażenia liszajem czy opryszczką.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania masażera do jogi twarzy najlepiej skonsultować się z profesjonalistą od masażu twarzy, który udzieli niezbędnych wskazówek i porad dotyczących bezpiecznego i efektywnego stosowania masażerów.
Jakie efekty przynosi stosowanie masażerów do jogi twarzy?
Do najczęstszych efektów stosowania masażerów do jogi twarzy należy zmniejszenie lub zredukowanie widocznych oznak starzenia się skóry. Wykonywanie masażu twarzy przede wszystkim redukuje zmarszczki, poprawia owal twarzy, działa liftingująco oraz zwiększa napięcie i elastyczność skóry.
Dodatkowo masaże zmniejszają oznaki zmęczenia skóry, redukują cienie i obrzęki pod oczami. Dotleniają skórę poprzez poprawę krążenia krwi. Cera staje się promienna i pełna naturalnego blasku.
Regularne stosowanie masażerów do jogi twarzy redukuje stres, a także wpływa na poprawę samopoczucia. Mięśnie staja się rozluźnione, a dolegliwości bólowe załagodzone. Dzięki temu na twarz powraca uśmiech, co również pozytywnie wpływa na wygląd cery.
Zalety
Zalet stosowania masażerów do jogi twarzy jest naprawdę wiele. Do najważniejszych można zaliczyć:
- Poprawę owalu twarzy.
- Redukcję zmarszczek.
- Działanie liftingujące.
- Poprawę elastyczności i napięcia skóry.
- Poprawę krążenia krwi.
- Dotlenienie skóry.
- Redukcję cieni i obrzęków pod oczami.
- Zmniejszenie opuchlizny twarzy.
- Redukcję stresu.
- Rozluźnienie mięśni.
- Poprawę dobrego samopoczucie.
- Niewielki nakład czasowy.
Wady
Stosowanie masażerów do jogi twarzy przynosi skórze wiele korzyści, ale istnieją także pewne wady i przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę:
- Możliwość podrażnienia skóry.
- Przeciwwskazania natury medycznej.
- Nieodpowiednie technika masażu.
- Możliwość zakupu masażerów ze sztucznymi kamieniami.
Jak używać masażerów do jogi twarzy?
Masaże twarzy z użyciem masażerów najlepiej wykonywać codziennie, podczas wieczornych lub/i porannych zabiegów pielęgnacyjnych. Dla uzyskania pożądanych efektów wystarczy masować skórę około 5-10 minut.
Masowanie skóry rano umożliwi pozbycie się obrzęków i opuchnięć po nocy, a wieczorny masaż rozluźni napięte po całym dniu mięśnie. Oczywiście można wykonywać masaże twarzy częściej. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb skóry.
Sposób użycia masażerów różni się w zależności od rodzaju akcesorium. Dokładne wskazówki dotyczące użycia znajdują się w opakowaniu produktu lub na stronie producenta. Można również skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Podczas stosowania masażerów do jogi warzy należy stosować się do kilku ogólnych zaleceń:
Zawsze należy odpowiednio przygotować skórę do masażu. Dokładnie ją oczyścić i osuszyć. Następnie należy nałożyć na twarz ulubiony krem, serum lub olejek. Zapewni to płynne ruchy masażera, a dodatkowo przyspieszy i zwiększy działanie składników aktywnych kosmetyku.
Masaże twarzy najlepiej rozpoczynać od szyi w kierunku żuchwy.
Następnie od brody ruchem bocznym w kierunku żuchwy, od ust w stronę ucha, od skrzydełek nosa do środka twarzy. Masowanie okolic oczu wykonywać należy od wewnętrznego do zewnętrznego kącika, unosząc powieki lekko w górę. Ostatnią partią masowanej skóry jest czoło. Masaż należy wykonywać ruchami na zewnątrz i ku górze. Ruchy masujące najlepiej powtarzać kilka razy do czasu zaróżowienia się skóry.
Nie należy zbyt mocno przyciskać masażera do skóry, aby uniknąć podrażnień.
Po skończonym masażu najlepiej nałożyć na twarz krem lub serum.
Masażery do tego przeznaczone należy trzymać w lodówce. Np. roller jadeitowy w trakcie masażu szybko przyjmuje temperaturę ciała. Jeśli zostanie odpowiednio schłodzony, jego działanie stanie się bardziej efektywne.
Większość masażerów wymaga umycia po każdym użyciu, aby zapobiec namnażaniu się bakterii. Najlepiej umyć je pod letnią wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając masażer do jogi twarzy?
Podczas wyboru odpowiedniego masażera warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Rodzaj masażera: Na rynku znajdziesz wiele rodzajów masażerów do jogi twarzy takich jak rollery jadeitowe, jeżyki czy masażery elektryczne. Wybierz taki rodzaj akcesorium, który najbardziej odpowiada Twoim preferencjom
Materiał i jakość wykonania: Wybierz masażer wykonany z materiałów bezpiecznych dla skóry, takich jak jadeit, kwarc czy stal nierdzewna. Upewnij się, że jego jakość wykonania jest na najwyższym poziomie. W przypadku masażerów wykorzystujących kamienie sprawdź, czy nie posiadają one ostrych krawędzi mogących podrażnić skórę.
Ergonomia: Masażery dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach Wybierz masażer, który będzie dla Ciebie najbardziej wygodny w użytkowaniu.
Ładowanie lub zasilanie: Jeśli masażer wymaga zasilania, sprawdź, czy ładowanie nie będzie problematyczne i czy żywotność baterii starczy na wykonanie całego masażu.
Instrukcje stosowania: Warto wybrać masażer z dołączonymi instrukcjami technik masażu i sposobu użycia. Zapewni Ci to najbardziej skuteczne efekty.
Poznaj 5 najlepszych masażerów do jogi twarzy w 2025 roku
Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.