Zapoznaj się z 5 propozycjami najlepszych maści laurowych i doceń ich wszechstronne działanie lecznicze!
Maść laurowa od dawna jest stosowana jako skuteczny sposób w łagodzeniu bólów mięśniowych, stawowych, kostnych i leczeniu problemów skórnych. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest ceniona zarówno przez entuzjastów medycyny naturalnej, jak i w środowisku medycznym. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu maść laurowa zasługuje na uwagę wielu grup ludzi. Z artykułu dowiesz się, jakie jest najbardziej powszechne zastosowanie maści laurowej oraz poznasz pięć propozycji tego cennego, naturalnego kosmetyku.
Maść laurowa - właściwości
Maść laurowa to naturalny kosmetyk wykorzystujący lecznicze właściwości lauru szlachetnego (Laurus nobilis). Laur jest rośliną z rodziny wawrzynowatych i w medycynie naturalnej stosowany jest od dawna, jako skuteczny środek antyseptyczny, przeciwbólowy i przeciwzapalny. Z tego względu maść laurowa zalecana jest zarówno w przypadkach problemów dermatologicznych, jak i dolegliwości ze strony układu mięśniowego i stawowego.
W liściach lauru, a tym samym w kosmetykach bazujących na jego obecności występuje wiele składników wykazujących dobroczynne działanie dla organizmu człowieka. Do najważniejszych substancji należą eugenol i flawonoidy, które sprawiają, że maść laurowa jest doskonałym preparatem antyseptycznym i wykazuje zdolność do zmniejszania stanów zapalnych. Zapobiega rozwojowi grzybicy, a także infekcji wirusowych i bakteryjnych. Może być pomocna w leczeniu wielu dolegliwości skórnych takich jak trądzik, egzema, przesuszona skóra czy łuszczyca.
Olejki eteryczne obecne w liściach laurowych (cyneol, terpeny, geraniol) działają przeciwzapalnie, odkażająco i zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów i powstawaniu infekcji.
Natomiast kwasy tłuszczowe obecne w maści laurowej pomagają w regeneracji skóry, dzięki czemu stosowanie jej na podrażnienia czy blizny przyspiesza proces ich gojenia. Dodatkowo maść laurowa nawilża i natłuszcza skórę, co sprawia, że może przywrócić odpowiednie nawodnienie przesuszonej skórze.
Liście laurowe są także bogate w witaminy A, B2, B3, B5, B6, C, kwas foliowy, wapń, żelazo, mangan, potas, selen, miedź, cynk i magnez.
Substancje obecne w maści laurowej działają również jak naturalne środki przeciwbólowe. Dlatego może być ona stosowana na bóle mięśni lub stawów w przypadkach chorób reumatycznych, lub innych dolegliwości ze strony układu mięśniowo-stawowego.
Maść laurowa na problemy skórne
Maść laurowa to wyjątkowo skuteczny preparat w walce z różnymi problemami skórnymi. Właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne liści lauru sprawiają, że maść laurowa polecana jest szczególnie w leczeniu dolegliwości takich jak:
Trądzik to powszechna dolegliwość, najczęściej występująca w wyniku zmian hormonalnych. Objawia się zaskórnikami, grudkami, ropnymi wykwitami i krostkami. Trądzik może być spowodowany nadmierną produkcją sebum, zatkaniem porów lub infekcją bakteryjną.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która poprzez nadmierny wzrost komórek skóry prowadzi do pojawienia się czerwonych, złuszczających się plam. Są one najczęściej suche, swędzące, a także bolesne.
Egzema (atopowe zapalenie skóry) to stan zapalny, który powoduje swędzenie, zaczerwienienie, suchość i bolesne pękanie skóry. Egzema może występować na podłożu alergicznym lub być uwarunkowana genetycznie.
Suchość skóry spowodowana jest najczęściej nieodpowiednią pielęgnacją - np. brakiem odpowiedniego nawilżenia, co może powodować swędzenie, szorstkość, łuszczenie, a także w skrajnych przypadkach bolesne pękanie skóry.
Maść laurowa dzięki zawartości wielu cennych składników jest także polecana w zmniejszaniu widoczności blizn i podrażnień. Właściwości regeneracyjne kosmetyku sprawiają, że proces gojenia się drobnych ranek, otarć, zadrapań i innych uszkodzeń skóry zostaje znacznie przyspieszony.
Regularne stosowanie maści laurowej może przynieść widoczną poprawę kondycji skóry, poprawić jej nawilżenie, gładkość i napięcie oraz wspomóc terapie natury dermatologicznej.
Maść laurowa na problemy układu mięśniowo-stawowego
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i rozgrzewającym maść laurowa może przynieść ulgę w przewlekłych bólach stawów i mięśni. Kosmetyk wmasowany w obolałe miejsca na ciele rozluźnia mięśnie, zmniejsza obrzęki, poprawia ruchomość stawów i zapobiega bólom różnego pochodzenia. Ze względu na swój naturalny skład maść laurowa rzadko wywołuje reakcje alergiczne czy podrażnienia, dlatego może być stosowana także przez osoby starsze z mniej odporną skórą.
Maść laurowa wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu i łagodzeniu następujących schorzeń:
Artretyzm (choroba zwyrodnieniowa stawów): Artretyzm to grupa chorób związanych z degeneracją stawów, która prowadzi do bólu, sztywności stawów i ograniczenia ich ruchomości. Najczęstszą postacią artretyzmu jest osteoartretyzm, który dotyka głównie osób starszych i jest spowodowany zużyciem chrząstki stawowej.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): RZS to przewlekła autoimmunologiczna choroba zapalna stawów. Powoduje ból, obrzęk, sztywność i zmniejszoną ruchomość.
Zapalenie stawów: Zapalenie stawów może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, urazy czy nadwyrężenia. Objawia się bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem, ograniczeniem ruchomości.
Napięcia i skurcze mięśni: Napięcia i skurcze mięśni mogą być spowodowane przez przeciążenie, stres, nieprawidłową postawę lub inne czynniki. Mogą prowadzić do bólu, sztywności i dyskomfortu.
Urazy stawów: mogą wystąpić podczas uprawiania sportu, wypadku komunikacyjnego czy niefortunnego upadku. Prowadzą do bólu, obrzęku i trudności w poruszaniu się.
Maść laurowa - dla kogo?
Maść laurowa to kosmetyk uniwersalny. Jej cenne właściwości mogą przynieść korzyści lecznicze bardzo wielu osobom zmagającym się z różnymi dolegliwościami. Ze względu na antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe działanie maści, stosowanie jej zalecane jest często osobom z problemami dermatologicznymi. Maść laurowa okazuje się niezwykle pomocna w leczeniu trądziku, łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry.
Dodatkowo osoby z bliznami, zmianami skórnymi, wypryskami czy podrażnieniami także skorzystają z dobrodziejstw lauru. Posiada on bowiem zdolność regeneracji skóry, a tym samym przyspiesza gojenie się wielu estetycznych niedoskonałości.
Maść laurowa niezmiernie często wskazana jest dla osób doświadczających bólów mięśniowo-szkieletowych czy chorób reumatycznych, a także dla sportowców, jako środek rozluźniający mięśnie i łagodzący ewentualne nadwyrężenia po treningu.
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem maści laurowej w celach leczniczych zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza w przypadku posiadanych schorzeń, alergii lub stosowania leków.
Jakie efekty przynosi stosowanie maści laurowej?
Używanie maści laurowej, może przynieść wiele różnorodnych korzyści. Do najważniejszych zalet jej stosowania należy łagodzenie stanów zapalnych skóry i wsparcie w leczeniu chorób dermatologicznych. Maść laurowa dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym pomaga pozbyć się trądziku, łuszczycy czy egzemy. Ponadto laur posiada zdolność regeneracji skóry, co z kolei przyspiesza gojenie się blizn, drobnych ranek czy podrażnień.
Maść laurowa bardzo często wykorzystywana jest do zmniejszenia odczuwalnych bólów mięśniowych czy stawowych. Redukuje napięcia i nadwyrężenie mięśni - bardzo powszechnie występujące u osób regularnie trenujących. Kosmetyk przynosi także ulgę w przypadku stanów zapalnych mięśni i stawów, może być stosowany w celu przeciwdziałania dyskomfortowi związanemu z reumatyzmem.
Jakie są kluczowe składniki maści laurowej?
Poza ekstraktem z liści laurowych lub oleju laurowego w maściach laurowych można znaleźć następujące składniki:
- Witamina E – pomaga w nawilżaniu skóry i łagodzeniu stanów zapalnych. Wspomaga odnowę skóry i zmniejsza widoczność blizn.
- Naturalne ekstrakty roślinne – aloes, nagietek lub rumianek mają właściwości łagodzące podrażnienia i kojące skórę. Wspomagają m.in. redukcję zaczerwienień i opuchlizny oraz poprawiają elastyczność skóry.
- Masło shea– przyczynia się do regeneracji skóry, oraz intensywnie ją nawilża.
- Oleje roślinne – np. olej kokosowy, olej migdałowy, czy oliwa z oliwek wspomagają nawilżenie skóry i łagodzą podrażnienia.
- Olejki eteryczne - nadają maści przyjemnego zapachu oraz wzmacniają efekt leczniczy.
Zalety
Do głównych zalet stosowania maści laurowej należy:
- Prosty, naturalny skład.
- Wszechstronne zastosowanie.
- Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
- Wsparcie w leczeniu problemów dermatologicznych.
- Regeneracja skóry.
- Przyspieszenie gojenia się ran i blizn.
- Łagodzenie bólów mięśni i stawów.
- Łatwość stosowania.
Wady
Używanie maści laurowej może być również związane z wystąpieniem kilku wad. Oto przykłady:
- Możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
- Możliwość podrażnienia skóry.
- Dodatek sztucznych substancji.
- Brak oczekiwanych efektów.
Jak używać maści laurowej?
Maść laurową stosuje się miejscowo na obszary skóry wymagające troski i pielęgnacji. Można nałożyć jej cienką warstwę np. na zmiany skórne na twarzy lub wykonać delikatny masaż w przypadku bólów mięśni.
Maść najczęściej zaleca się stosować 2-3 razy dziennie. Jednak zawsze należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi znajdującymi się na opakowaniu, gdyż sposób używania preparatu może różnić się w zależności od konkretnego producenta.
Przed pierwszym zastosowaniem maści należy wykonać test skórny, aby upewnić się, że nie wystąpią reakcje alergiczne.
Maści laurowej nie stosuje się na otwarte rany.
Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepożądane reakcje, takie jak podrażnienia czy alergie, należy przerwać stosowanie maści i skonsultować się z lekarzem.
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając maść laurową?
Wybierając maść laurową, warto stosować się do kilku wskazówek. Oto przykłady:
Skład: Upewnij się, że preparat nie zawiera sztucznych składników mogących podrażnić Twoją skórę. Maść laurowa powinna mieć prosty i naturalny skład.
Producent: Wybierz maść od renomowanego producenta, który dba o wysokie standardy produkcji i tym samym o najwyższą jakość swoich produktów.
Recenzje i opinie: Przeczytaj opinie innych użytkowników stosujących daną maść laurową, aby dowiedzieć się o jej skuteczności i innych cechach.
Konsultacja lekarska: W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania maści laurowej, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Poznaj 5 najlepszych maści laurowych w 2024 roku
Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.