Poznaj 5 propozycji sprawdzonych podkładów nawilżających, aby zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację i efektowny makijaż.
Skóra twarzy jest zwierciadłem zdrowia i kondycji organizmu. Brak odpowiedniej ilości snu, niewystarczające nawadnianie, stres, czy zła dieta sprawiają, że cera szybko staje się szara, matowa i wysuszona, a przez to podatna na podrażnienia. Dlatego zadbanie o higieniczny styl życia i poświęcenie czasu na pielęgnację skóry to niezmiernie istotne kwestie, aby zapewnić jej promienny wygląd.
Pielęgnacja skóry twarzy, związana jest również z makijażem. Zawsze należy dobierać kosmetyki dopasowane do typu cery. Zwłaszcza podkład, który pozostaje na skórze przez cały dzień, powinien współgrać z typem skóry i jej potrzebami. Przed pójściem spać natomiast, makijaż należy zmyć, skórę oczyścić i użyć odpowiedniego kremu. Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się skóra twarzy, jak odpowiednio o nią dbać oraz jakich podkładów używać, aby zapewnić jej zdrowie i zjawiskowy wygląd.
Budowa skóry twarzy
Skóra twarzy podobnie jak inne części skóry jest strukturą o dość skomplikowanej formie i spełniającej szereg istotnych funkcji dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie tylko chroni go przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych jak niekorzystne warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia powietrza czy promieniowanie UV, ale także w jej poszczególnych warstwach zachodzą procesy, które w bardzo dużym stopniu odpowiadają za kondycję i wygląd skóry. Skóra twarzy złożona jest z trzech głównych warstw:
Skóra właściwa (łac. dermis) to środkowa i jednocześnie najgrubsza warstwa skóry. Jest bardzo sprężysta i wytrzymała. Jej grubość wynosi od 1 do 3 milimetrów. Jest zbudowana z tkanki łącznej i znajdują się w niej naczynia krwionośne, gruczoły łojowe i potowe, liczne brodawki skórne, mięsień przywłosowy, cebulka włosa oraz zakończenia nerwowe. Głównym składnikiem tej części skóry jest kolagen. Skóra właściwa składa się z warstw:
- brodawkowej, która zawiera brodawki skórne, a także dostarcza skórze tlen i składniki odżywcze
- siateczkowatej, gdzie znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jędrność i wytrzymałość skóry, a także gruczoły, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz receptory czuciowe.
Naskórek (łac.epidermis) stanowi bezpośrednią granicę pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Chroni skórę właściwą przed szkodliwymi substancjami. Zbudowany jest głównie z komórek - keratynocytów produkujących keratynę - białko zapewniające skórze wytrzymałość, a także zawiera melaninę – barwnik, nadający włosom i skórze koloru, produkowany przez komórki - melanocyty. Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzenia wytwarzania tego barwnika oraz jego nierównomiernego rozkładania się w skórze, czego skutkiem są plamy i przebarwienia, a także siwienie.
Naskórek składa się z 5 warstw: rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej, podstawnej.
Tkanka podskórna (łac. hypodermis) znajduje się pod skórą właściwą. Składa się głównie z tkanki tłuszczowej i łącznej. Funkcje tej warstwy obejmują izolację cieplną oraz ochronę narządów wewnętrznych.
Skóra twarzy jest mocno unerwiona, co umożliwia jej odbieranie wielu bodźców sensorycznych jak ból, dotyk czy zimno.
Ze względu na fakt, że skóra twarzy jest cieńsza niż inne części skóry, oraz że jest najbardziej wystawiona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, często zmaga się z różnymi dolegliwościami i problemami. Do najczęstszych należą:
Trądzik. Objawia się zaskórnikami, grudkami oraz krostkami. Może być wynikiem nadmiernej produkcji sebum, zablokowaniem porów, infekcją bakteryjną i/lub zaburzeniami hormonalnymi.
Starzenie skóry. Starzenie się skóry najbardziej i najszybciej widoczne jest właśnie na twarzy. Procesy starzenia są naturalne i objawiają się zmarszczkami, utratą elastyczności, wiotkością, szarością, przebarwieniami i zanikiem naturalnego blasku.
Suchość skóry. Skóra może być podatna na przesuszanie szczególnie w czasie zimy lub w warunkach o ograniczonej wilgotności powietrza. Sucha skóra jest szorstka, łuszczy się, jest napięta i podatna na podrażnienia. Może być wynikiem braku odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji lub być uwarunkowana genetycznie.
Przebarwienia skóry.
Przebarwienia skóry, takie jak plamy słoneczne, przebarwienia potrądzikowe, hiperpigmentacja mogą być wynikiem nadmiernej produkcji melaniny lub uszkodzenia skóry.
Cienie pod oczami. Najczęściej są spowodowane niehigienicznym trybem życia, paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu lub nadmiernym opalaniem, ale mogą być również objawem problemów zdrowotnych.
Rozszerzone pory. Ta dolegliwość skóry twarzy najczęściej związana jest z nadmierną produkcją sebum i nieprawidłowościami w złuszczaniu się martwych komórek naskórka. Skóra z rozszerzonymi porami wymaga głębokiego oczyszczania specjalnymi kosmetykami.
Największym błędem w pielęgnacji skóry twarzy jest stosowanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju cery i jej potrzeb. Należy pamiętać, że każda skóra jest inna i wymaga używania dedykowanych preparatów. Wówczas można uniknąć wielu niechcianych i uciążliwych problemów i dolegliwości skóry twarzy.
Najczęstsze problemy skóry twarzy
Z problemami skóry twarzy często można sobie poradzić, stosując odpowiednie kosmetyki. Branża kosmetyczna oferuje coraz lepsze rozwiązania i składniki, skutecznie wspomagające walkę z licznymi dolegliwościami skóry. Należy też pamiętać o kilku zasadach, którymi warto się kierować podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Oto kilka z nich:
Demakijaż - Warto wykonać go bardzo dokładnie i najlepiej od razu po powrocie do domu. Resztki kosmetyków, pozostające na skórze, zatykają pory, utrudniając tym samym skórze oddychanie. Niedoskonałości takie jak zaskórniki czy wypryski mogą się wówczas pogłębić.
Odpowiedni dobór kosmetyków może znacznie poprawić kondycję i wygląd skóry. Na przykład osoby ze skórą suchą powinny używać olejków, a te z cerą tłustą i trądzikową lepiej, żeby ich unikały.
Ochrona przeciwsłoneczna jest zalecana do stosowania przez cały rok. Nawet zimą warto wybierać kosmetyki, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Należy pamiętać, że skóra narażona na działanie słońca szybciej się przesusza, starzeje i pojawiają się na niej nieestetyczne przebarwienia.
Regularne nawilżanie skóry to czynność, o której zawsze warto pamiętać. Nawilżanie skóry nie zapewnia jedynie bardziej młodzieńczego wyglądu, ale także dba o jej zdrowie, gdyż sucha skóra jest bardziej podatna na podrażnienia czy łuszczenie się. Warto nawilżać skórę zawsze po kąpieli i oczyszczaniu twarzy.
Oczywiście na skórze może dochodzić do różnego typu zmian chorobowych, na przykład silnych wykwitów trądzikowych. Jakiekolwiek zmiany i nawracające problemy skóry najlepiej skonsultować z lekarzem. Często bowiem kuracja może wymagać zastosowania preparatów farmakologicznych.
Podkład nawilżający - działanie
Podkład nawilżający to bez wątpienia ratunek dla suchej, odwodnionej cery. Ten element makijażu najczęściej zapewnia pełne lub średnie krycie, a także korzystne rozświetlenie skóry twarzy.
Dzięki wysokiej zawartości składników aktywnych i substancji pielęgnujących podkład nawilżający odżywia i wygładza skórę, a także pomaga jej magazynować wodę. Najlepsze podkłady nawilżające powinny zawierać naturalne olejki, witaminy E i C, kwas hialuronowy oraz kolagen. Tak skomponowana formuła kosmetyku przynosi natychmiastowy efekt promiennej skóry, ale również działa długofalowo nawilżając, ujędrniając i kamuflując niedoskonałości.
Używanie podkładu nawilżającego może przynieść skórze wiele różnorodnych korzyści. Jednak dla uzyskania jak najlepszych efektów warto wspomóc jego działanie codzienną rutyną pielęgnacyjną. Szczególnie istotne jest każdorazowe aplikowanie kremu nawilżającego przed nałożeniem podkładu. Nie zaleca się stosowania olejków, gdyż mogą one rozbić podkład i spowodować jego utlenienie.
Podkłady nawilżające najczęściej są dostępne w formie lekkiego fluidu, który łatwo się rozprowadza na skórze i maskuje wszelkie niedoskonałości. Kremowa konsystencja podkładów nawilżających powoduje też, że podkład stapia się ze skórą, wyrównując jej koloryt i tworząc naturalny efekt.
Podkłady nawilżające, jak większość tego rodzaju kosmetyków do makijażu dostępne są w kilku odcieniach, pozwalających z łatwością dobrać odpowiedni kolor do indywidualnej karnacji dla uzyskania jak najlepszych rezultatów.
Dla kogo przeznaczone są podkłady nawilżające?
Podkłady nawilżające mogą stosować osoby o różnych typach skóry. Jednak najbardziej ich działanie docenią posiadaczki suchej i odwodnianej cery, ponieważ kosmetyki te pomagają zatrzymać wilgoć w warstwach skóry, poprawiając tym samym jej nawilżenie i elastyczność.
Również osoby ze skórą wrażliwą mogą stosować podkłady nawilżające, gdyż są one bardzo delikatne i mogą przynieść skórze niezbędne ukojenie.
Bardzo często po podkłady nawilżające sięgają osoby ze skórą dojrzałą, wymagającą specjalnej i intensywnej pielęgnacji. Poprzez odpowiednie nawilżenie i wygładzanie skóry, zmarszczki i przebarwienia mogą zostać skutecznie zakamuflowane, a skóra twarzy zyskać zdrowy i młodzieńczy wygląd.
Podkładów nawilżających nie powinny stosować osoby z cerą tłustą, aby nie powodować dodatkowego połysku skóry. Najlepszym wyborem dla skóry tłustej są podkłady matujące ze składnikami regulującymi wydzielanie sebum jak krzemionka czy kwas salicylowy.
Także osoby ceniące naturalny i lekki makijaż docenią atuty podkładów nawilżających. Ze względu na swoją lekką konsystencje są one często lepszym wyborem niż ciężkie i zapewniające pełne krycie fluidy.
Jakie są kluczowe składniki podkładów nawilżających?
Najczęściej w podkładach nawilżających można znaleźć następujące komponenty:
- Składniki nawilżające: To bazowe składniki podkładów nawilżających, zapewniające utrzymanie prawidłowego poziomu wilgoci w skórze. Do tych składników należą m.in. gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, alantoina, olejki roślinne (np. olej jojoba, olej arganowy), woda kokosowa.
- Pigmenty i barwniki: Są niezbędne, aby nadać podkładowi nawilżającemu odpowiedni kolor, który dopasowuje się do karnacji i pomaga w wyrównaniu kolorytu oraz ukryciu niedoskonałości.
- Filtry UV: Niektóre podkłady nawilżające zawierają filtry SPF, skutecznie chroniące skórę przed promieniowaniem UV.
-
Składniki anti-aging: W niektórych podkładach nawilżających obecne są składniki powstrzymujące procesy starzenia się skóry. Są to np. peptydy, antyoksydanty (m.in. witamina C, witamina E), kolagen, kwas hialuronowy, retinol.
- Pigmenty rozświetlające: Niektóre podkłady nawilżające mogą być wzbogacone mikroskopijnymi cząsteczkami, odbijającymi światło, co nadaje skórze blasku.
- Inne składniki pielęgnujące: Podkłady nawilżające mogą zawierać różne składniki pielęgnacyjne, takie jak ekstrakty roślinne, witaminy czy minerały, które dodatkowo pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.
Należy mieć na uwadze fakt, że skuteczność działania podkłady nawilżające zawdzięczają odpowiednio dobranym składnikom. Dlatego zawsze należy czytać dokładnie informacje na opakowaniu produktu, aby zapoznać się z jego składem i dopasować preparat do konkretnego typu skóry.
Jakie efekty można uzyskać, stosując podkłady nawilżające?
Efekty stosowania podkładów nawilżających mogą się różnić w zależności od marki i formuły kosmetyku oraz od indywidualnych potrzeb skóry. Dlatego warto wypróbować różne produkty, aby znaleźć ten, który najtrafniej spełni wszelkie oczekiwania. Odpowiednio dobrany podkład nawilżający przyniesie skórze korzyści takie jak:
Nawilżenie skóry - to najbardziej oczekiwany rezultat stosowania podkładów nawilżających. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci jest niezmiernie istotne, aby zapewnić skórze zdrowie i odpowiednią pielęgnację.
Wygładzenie i ujednolicenie kolorytu - dzięki pigmentom, które nadają skórze jednolity kolor i maskują niedoskonałości, takie jak przebarwienia, zaczerwienienia czy drobne zmarszczki skóra staje się bardziej gładka i promienna.
Naturalny wygląd - podkłady nawilżające za sprawą swojej lekkiej konsystencji nadają skórze bardziej naturalnego wyglądu niż podkłady o pełnym kryciu. Skóra wygląda świeżo i zdrowo, a makijaż jest bardziej subtelny.
Ochrona przed promieniowaniem UV - podkłady nawilżające mogą zawierać filtry SPF, co zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, przyczyniającym się do szybszego starzenia się skóry i jej uszkodzeń.
Komfort i ochrona skóry - lekka konsystencja podkładów nawilżających nie obciąża skóry, co w przypadku osób z cerą wrażliwą może być ogromnym atutem.
Zalety stosowania podkładów nawilżających
Podkłady nawilżające to kosmetyki, które łączą efektowny makijaż z pielęgnacją skóry. Ich stosowanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia i wyglądu skóry. Oto główne zalety podkładów nawilżających:
- Nawilżenie skóry.
- Naturalny wygląd makijażu.
- Pielęgnacja skóry.
- Wygładzenie skóry.
- Ochrona przed promieniowaniem UV.
- Komfort dla wrażliwej skóry.
- Dostępność wielu odcieni.
- Lekkość makijażu.
- Łatwość stosowania.
Wady stosowania podkładów nawilżających
Pomimo wielu zalet podkłady nawilżające mogą również mieć wady, o których dobrze wiedzieć przed ich zastosowaniem. Oto przykłady:
- Lekkie krycie.
- Krótka trwałość makijażu.
- Niezalecane dla cery tłustej.
- Zły dobór odcienia.
- Reakcje alergiczne.
Jak często stosować podkłady nawilżające?
Podkładu nawilżającego można bez przeszkód używać codziennie. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które dbają o ładny makijaż każdego dnia. W takich sytuacjach stosowanie podkładu nawilżającego to bardzo dobry wybór, gdyż dzięki lekkiej formule i delikatnemu kryciu zapewnia on naturalny i subtelny efekt.
Podkład nawilżający bardzo dobrze sprawdzi się też podczas gorącego lata. Przez to, że nie jest aż tak ciężki jak mocno kryjące podkłady nie będzie spływał i nieestetycznie się świecił w połączeniu z potem. Także w okresie zimowym lub w suchych warunkach klimatycznych podkład nawilżający może znacznie pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i zapobiegać jej wysuszeniu.
Jak nakładać podkład nawilżający?
Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry twarzy. Użyj łagodnego płynu oczyszczającego lub toniku, a następnie nałóż krem nawilżający, który jest przeznaczony do Twojego typu skóry.
Opcjonalnie możesz nałożyć bazę pod makijaż, która ułatwi rozprowadzenie podkładu nawilżającego oraz utrwali makijaż.
Podkład nawilżający możesz nakładać palcami, gąbeczką lub pędzlem do podkładu. Wybór narzędzia zależy od Twoich osobistych preferencji i efektu, jaki chcesz uzyskać. Nałożenie podkładu palcami to najwygodniejszy i najbardziej wydajny sposób. Gąbka makijażowa może dać bardziej naturalny efekt, podczas gdy pędzel zapewnia bardziej precyzyjne i jednolite rozprowadzenie produktu.
Jeśli używasz palców:
Delikatnie rozprowadź podkład na skórze twarzy, zaczynając od środka i kierując się na zewnątrz. Unikaj nadmiernego pocierania skóry.
Jeśli używasz gąbki makijażowej lub pędzla:
Nałóż niewielką ilość podkładu na gąbkę lub pędzel.
Delikatnie nakładaj produkt na skórę, metodą stemplowania, rozpoczynając od środka twarzy i rozprowadzając go na zewnątrz. Lekko dociskaj podkład do skóry, aby stopił się z nią i utrwalił.
Upewnij się, że podkład jest równomiernie rozprowadzony na całej twarzy, włączając w to obszary wokół oczu, nosa i ust. Staraj się nie nakładać zbyt dużo produktu, aby efekt był jak najbardziej naturalny.
Po skończonej aplikacji dokładnie umyj i wysusz gąbeczkę oraz pędzel. Nieumyte i wilgotne to idealne środowisko do rozmnażania się bakterii, co może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan skóry.
Czym się kierować przy wyborze podkładu nawilżającego?
Typ skóry: Wybierając podkład nawilżający, dostosuj go do potrzeb i typu Twojej skóry.
Skład: Wybieraj podkłady nawilżające zawierające składniki takie jak gliceryna, kwas hialuronowy czy naturalne olejki roślinne. Jeśli dodatkowo zależy Ci na konkretnej pielęgnacji skóry, poszukaj podkładu nawilżającego z dodatkowymi składnikami, takimi jak filtry SPF, antyoksydanty, czy składniki opóźniające procesy starzenia się skóry. Unikaj produktów zawierających parabeny, sztuczne barwniki i wypełniacze lub inne substancje o potencjalnej szkodliwości, zwłaszcza jeśli masz skórę wrażliwą lub skłonną do alergii.
Odcień podkładu: Dobierz odcień podkładu nawilżającego dostosowany do Twojej karnacji. Unikaj zbyt ciemnych lub zbyt jasnych odcieni, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt makijażu.
Trwałość: Wybieraj podkłady nawilżające, które są trwałe i nie wymagają poprawiania makijażu.
Opinie i recenzje: Przeczytaj opinie użytkowników o danym podkładzie nawilżającym, aby uzyskać informacje o jego rzeczywistym działaniu i właściwościach. Pozwoli Ci to podjąć jak najlepszą decyzję.
Poznaj 5 najlepszych podkładów nawilżających w 2024 roku
Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.