Poznaj 5 propozycji świec sojowych i zapewnij sobie przytulny klimat w bezpiecznej atmosferze!
Palenie świec w domu to wyciszający i relaksujący rytuał, który wprowadza klimat przytulności i niepowtarzalnej atmosfery. Posiłek przy blasku świec potęguje doznania smakowe i tworzy wyjątkowo urokliwy i intymny nastrój. A odprężająca kąpiel w otoczeniu rzucających ciepły blask świeczek może stanowić przyjemne zwieńczenie ciężkiego dnia. Ponadto świece mogą być wyszukanymi elementami dekoracyjnymi. Umieszczone w pięknych i eleganckich pojemnikach nadają pomieszczeniu oryginalnego i ciepłego wystroju. W dodatku mogą pachnąć niczym najbardziej luksusowe perfumy. Jeżeli lubisz otaczać się migoczącymi płomykami świec, zapoznaj się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się, dlaczego świece sojowe to najlepszy wybór.
Świece parafinowe - dlaczego są szkodliwe
W dalszym ciągu do najczęściej używanych świec należą te wykonane z parafiny. Parafina powstaje w procesie destylacji ropy naftowej, a jej pozyskiwanie jest stosunkowo tanie - z tego względu stosuje się ją często w przemyśle kosmetycznym oraz w produkcji świec. Faktem jest, iż spalanie parafiny powoduje wydzielanie wielu toksycznych związków, chociażby takich jak toluen i benzen, których wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia.
Wiele osób już podczas jednorazowego zapalenia świeczek skarży się na kaszel czy ból głowy. Dzieje się tak, ponieważ związki chemiczne wydzielające się podczas spalania parafiny mają silne działanie alergiczne, które może się objawiać podrażnieniem oczu czy świądem skóry. Jednak najbardziej szkodliwą substancją uwalniającą się w trakcie spalania parafiny jest rakotwórczy benzen, a jego toksyczne działanie szczególnie odczuwają małe dzieci i zwierzęta.
Do innych szkodliwych skutków palenia świec parafinowych zalicza się ryzyko wystąpienia astmy i innych chorób układu oddechowego. Substancja odpowiedzialna za ciepły, żółty płomień to toluen, który w dużym stopniu zagraża układowi rozrodczemu, nerwowemu i immunologicznemu.
Osoby regularnie palące świece parafinowe muszą się liczyć z ich negatywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie. Sytuacja oczywiście wygląda nieco inaczej w przypadku sporadycznego używania świeczek, szczególnie w pomieszczeniach z bardzo dobrą wentylacją. Jednak najlepiej przed zakupem dobrze jest się zastanowić, jakie świeczki wybierzemy do naszego domu.
Czy tylko parafina jest szkodliwym składnikiem świeczek?
Parafina niestety nie jest jedynym szkodliwym dla zdrowia składnikiem świeczek. Ani bowiem dodatki zapachowe, ani te nadające świeczce ładnego koloru nie są pozyskiwane z naturalnych substancji. Są to produkty syntetyczne, które dodatkowo potęgują szkodliwe działanie wydzielanego dymu. Olejki eteryczne odpowiedzialne za intensywny zapach świec to niestety nic innego jak sztuczne składniki aromatyczne pozyskiwane z produktów pochodzenia petrochemicznego. Dodawanie ich do świeczek parafinowych po prostu kosztuje mniej niż użycie np. naturalnych olejków. Jednak warto wiedzieć, że nawet droższe olejki eteryczne nie są przeznaczone do spalania, gdyż uwalniane są wówczas lotne związki organiczne, które też nie służą zdrowiu.
Materiał, z którego wykonany jest knot świecy parafinowej, również pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej knoty mają metalowy rdzeń zawierający m.in. ołów, który emitowany jest do powietrza wraz z procesem spalania się świeczki. Te drobinki ołowiu mogą podrażniać płuca, co przyczynia się do powstania astmy lub innych chorób układu oddechowego.
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników romantycznej atmosfery, którą stwarza migoczący blask świeczek, jest taka, iż istnieją zdrowe alternatywy dla świec parafinowych.
Świece sojowe - zdrowa i bezpieczna alternatywa
Świece sojowe wykonane są z wosku sojowego, który jest przetworzoną formą oleju sojowego pozyskiwanego poprzez wyciskanie ziaren soi. Wosk sojowy jest pochodzenia roślinnego, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie życie w zgodzie z naturą lub jest weganinem. Palenie świeczek sojowych nie zagraża zdrowiu i nie wpływa negatywnie nawet na zdrowie dzieci czy osób zmagających się z alergiami, ponieważ w procesie spalania nie uwalniają się żadne substancje toksyczne. Świeczki sojowe również nie kopcą, a tym samym nie podnoszą poziomu dwutlenku węgla w powietrzu.
Dodatkowo świeczki z wosku sojowego spalają się wolniej niż te pozyskiwane z parafiny, są więc bardziej ekonomiczne. Co ciekawe wosk sojowy nie jest bardzo gorący, zatem ryzyko poparzenia znacznie maleje. Rozlany wosk sojowy można bardzo łatwo usunąć, nie zostawia tłustych plam, jak jego parafinowy odpowiednik. Jest bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska.
Najczęściej knoty świec sojowych wykonane są z naturalnych materiałów jak bawełna czy drewno. Sprawia to, że cały produkt końcowy jest naturalny, ekologiczny, a co najważniejsze bezpieczny dla zdrowia.
Świece sojowe - dla kogo?
Bezpieczeństwo palenia świec sojowych sprawia, że coraz więcej osób sięga po nie chętniej niż po świece parafinowe. Świece sojowe palone w odpowiedni sposób są bardzo wydajne. Ich czas palenia w porównaniu ze świecą parafinową jest zwykle kilkukrotnie dłuższy. Wpływ na to ma m.in. temperatura topnienia. W przypadku wosku sojowego jest ona niższa niż dla wosku parafinowego.
Świece sojowe są biodegradowalne i nietoksyczne dlatego chętnie sięgają po nie osoby, dla których ochrona środowiska naturalnego ma duże znaczenie. Świece sojowe nie dymią i nie produkują większej ilości sadzy. Nawet jeśli nie są wykonane z zapachowego wosku sojowego, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów podczas palenia. Naturalny wosk sojowy jest praktycznie bezwonny, dlatego nie powoduje żadnych podrażnień. W związku z tym świece sojowe uznaje się za produkt bezpieczny dla alergików, a nawet astmatyków.
Ze świec sojowych mogą z powodzeniem korzystać osoby, w których domach są zwierzęta i małe dzieci. Spalanie się wosku sojowego jest dla tych delikatnych stworzeń zdrowe i bezpieczne.
Zalety stosowania świec sojowych
Najważniejsze zalety świec sojowych:
- Są to produkty naturalne i ekologiczne.
- Są bezpieczne dla zdrowia.
- Nie wydzielają trujących substancji.
- Nie podwyższają poziomu CO2 w powietrzu.
- Dłużej się palą od świec parafinowych.
- Są wegańskie.
- Usuwanie plam po rozlanym wosku sojowym jest łatwe.
- Ryzyko poparzeń jest mniejsze.
- Wosk sojowy jest bezwonny.
Wady stosowania świec sojowych
Za wady świec sojowych można uznać:
- Ich cena jest wyższa niż świec parafinowych.
- Wosk sojowy jest bardziej miękki niż parafinowy - może ulec odkształceniu.
- Mniejszy wybór zapachów.
Jak prawidłowo palić świece sojowe?
Palenie świec sojowych to oczywiście nic trudnego. Jednak jeśli zależy Ci, aby Twoja świeca paliła się jak najdłużej, warto przestrzegać kilku zasad:
1. Zapalając świecę sojową, należy za każdym razem zaczekać do rozpuszczenia się całej powierzchni wosku. Jest to szczególnie istotne podczas pierwszego zapalenia, gdyż zapobiegnie to tzw. tunelowaniu świecy, które powoduje jej gaśnięcie i uniemożliwia wykorzystanie całego wosku.
2. Świece sojowe należy palić jednorazowo nie dłużej niż 4 godz., aby jak najdłużej zachować jej zapach. Nadmierne palenie spowoduje znacznie szybsze wyparowanie olejków w niej zawartych.
3. Przed zapaleniem świecy należy skrócić bawełniany knot na długość ok. 0,5 cm. Ten zabieg sprawi, że świeca będzie paliła się ładnym, stałym, niemigoczącym płomieniem, a knot nie będzie się kruszył.
4. Nigdy nie wypalaj świecy do samego końca, przy ostatnim paleniu zostaw przynajmniej 0,5 cm wosku na dnie słoika.
5. Równie ważne jest przechowywanie świecy, kiedy jej nie palimy. Powinna stać w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Wysoka temperatura może spowodować odkształcanie i odbarwianie się wosku.
Przy używaniu świec sojowych należy zachować ogólne zasady bezpieczeństwa:
* Świeca powinna stać na płaskiej, żaroodpornej powierzchni, z dala od łatwopalnych przedmiotów;
* świecy nie należy przenosić kiedy wosk jest w stanie ciekłym;
* podczas palenia kilku świec należy ustawić je w odległości ok. 10 cm od siebie;
* świeca powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt;
* nie należy zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru;
* podczas każdego palenia świecy należy zachować ostrożność, by uniknąć oparzenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając świecę sojową?
Wybierając świecę sojową, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
Składniki: Upewnij się, że świeca jest wykonana z czystego wosku sojowego bez dodatków sztucznych substancji.
Czas palenia: Wybieraj świece o jak najdłuższym czasie palenia.
Zapach: Sprawdź, czy producent używa wysokiej jakości olejków zapachowych. Możesz przeczytać opinie innych osób, aby dowiedzieć się, jakie są ich doświadczenia z danym zapachem.
Opakowanie: Opakowanie świecy powinno być ekologiczne. Upewnij się, że producent dba o ochronę środowiska.
Producent: Wybieraj świecę od sprawdzonego producenta, który stosuje się do standardów jakości i wytwarza ekologiczne produkty.
Poznaj 5 najlepszych świec sojowych w 2025 roku
Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.