0

Najlepsze kosmetyki na rozstępy rekomendowanych marek w 2024 roku!

Zapoznaj się z 5 propozycjami sprawdzonych kosmetyków na rozstępy i ciesz się piękną, nieskazitelną i zdrową skórą!

Regularne i troskliwe dbanie o swoje ciało wpływa nie tylko na urodę, ale też na zdrowie i pogodę ducha. Dlatego warto zdrowo się odżywiać, zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu oraz zadbać o pielęgnację skóry. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnorodnych schorzeń, poprawić swój wygląd i nabrać więcej energii, aby czerpać dużo radości z codziennego życia.

W pielęgnacji ciała bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków dostosowanych do konkretnego rodzaju skóry i jej potrzeb. Bardzo ważne jest zapewnienie skórze nawilżenia i regeneracji. W tym celu wystarczy 1-2 razy w tygodniu zastosować peeling całego ciała, który pobudzi mikrokrążenie i wspomoże proces odnowy skóry. Do nawilżania najlepiej nadają się balsamy, masła i olejki. Zarówno latem, jak i zimą należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego kremu lub oleju, który ochroni skórę przed wysuszeniem, podrażnieniami czy spieczeniem.

Budowa skóry

Większość problemów i dolegliwości związanych ze stanem skóry jest spowodowana zaburzeniami w funkcjonowaniu struktur znajdujących się w głębszych warstwach. Warstwy skóry są ze sobą ściśle powiązane. Stąd tak ważne jest zrozumienie jak zbudowana jest nasza skora. Znacznie ułatwi to zapobieganie konkretnym problemom.

Skóra zbudowana jest z naskórka oraz skóry właściwej, która z tkankami leżącymi głębiej łączy się za pomocą tkanki podskórnej.


Naskórek (epidermis): To najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, składająca się z kilku warstw komórek. Głównym typem komórek w naskórku są keratynocyty, które produkują keratynę - białko nadające skórze jej wytrzymałości. Naskórek nie posiada naczyń krwionośnych, dlatego rogowacieje, czyli obumiera, i systematycznie się złuszcza. Zrogowaciałe komórki zastępowane są przez nowe. W tej warstwie obecne są melanocyty, produkujące melaninę - barwnik, od którego zależy kolor włosów i karnacji. Naskórek dzieli się na 5 warstw: rogową, jasną, ziarnistą, kolczystą i podstawną.

Skóra właściwa (dermis): To warstwa znajdująca się tuż pod naskórkiem. Zawiera wiele ważnych struktur, takich jak naczynia krwionośne, włókna kolagenowe i elastynowe, a także gruczoły potowe i łojowe. Kolagen to bardzo ważny składnik- białko nadające skórze elastyczności i wytrzymałości. Elastyna natomiast umożliwia skórze rozciąganie się i kurczenie. W skórze właściwej znajdują się również zakończenia nerwowe i receptory czuciowe, umożliwiające odbieranie bodźców zmysłowych, takich jak dotyk, ból i temperatura. Skóra właściwa składa się z warstw:

- Brodawkowatej, która jest górną warstwą skóry właściwej, znajdującą się bezpośrednio pod naskórkiem. Jest to warstwa bogata w naczynia krwionośne, które dostarczają skórze tlen i składniki odżywcze. Ta warstwa łączy się z naskórkiem niewielkimi wypustkami (brodawkami). Brodawki układają się w tzw. listewki skórne bardzo dobrze widoczne na palcach dłoni jako linie papilarne.

- Siateczkowatej, czyli głębszej warstwy skóry właściwej, znajdującej się poniżej warstwy brodawkowatej. To tu znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe, a także gruczoły, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz receptory czuciowe.

Tkanka podskórna (hypodermis): W tkance podskórnej znajdują się włókna kolagenowe oraz sprężyste. Jest unaczyniona i unerwiona, a dzięki luźnej budowie może się przesuwać z miejsca na miejsce. W wolnych przestrzeniach znajdują się komórki tłuszczowe, chroniące organizm m.in. przed utratą ciepła.

Problemy skóry - rozstępy

Rozstępy to bardzo powszechny problem skórny, który dotyka najczęściej kobiet w ciąży. Rozstępy to blizny, które pojawiają się na skutek nadmiernego rozciągnięcia się skóry w krótkim czasie i kiedy skóra nie nadąża za tymi zmianami. Narastające na jej powierzchni napięcie znacznie osłabia włókna elastynowe i kolagenowe znajdujące się w skórze właściwej. Ich całkowite przerwanie skutkuje właśnie rozstępami, które objawiają się równoległymi i nieregularnymi liniami na ciele.

Rozstępy można zauważyć najczęściej u młodych, intensywnie rosnących osób, u kobiet w ciąży, a także w przypadku szybkiego przyrostu masy mięśniowej u sportowców.

Rozstępy dzielą się na dwie fazy:

- Fazę zapalną, w której zmiana jest sinoczerwona i może swędzieć lub piec. W tej fazie, która trwa do 12 miesięcy od momentu powstania, zabiegi zwalczające rozstępy są najskuteczniejsze.

- Fazę zanikową kiedy rozstępy przybierają biały kolor i się goją. Mają postać chropowatych, linii, które są łatwo wyczuwalne pod palcami. W tej fazie rozstępy przybierają charakter permanentny.

Jak sobie radzić z rozstępami?

Walkę z rozstępami najlepiej zacząć jeszcze zanim się pojawią. Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o stan skóry w narażonych na ich powstawanie obszarach, czyli na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach czy piersiach. Pomocne w tym będą m.in.:

- Codzienne nawilżanie skóry.

- Regularne peelingi ciała wykonywane 1–2 razy w tygodniu.

- Zdrowa i zbilansowana dieta.

- Nawadnianie organizmu.

- Stosowanie kosmetyków na rozstępy.

Kosmetyki na rozstępy - działanie

Kosmetyki na rozstępy mają na celu zmniejszenie widoczności powstałych rozstępów oraz zapobieganie powstawaniu nowych. Najczęściej odbywa się to poprzez stymulację kolagenu i elastyny oraz poprawę mikrokrążenia skóry. Dzięki temu skóra staje się bardziej sprężysta, wytrzymała, nawilżona, dotleniona i odpowiednio przygotowana do zmian napięcia, a tym samym możliwość pojawienia się rozstępów zostaje zminimalizowana.

Kosmetyki na rozstępy najczęściej występują w postaci kremów, balsamów lub delikatnych olejków i oliwek, rzadziej peelingów. Regularne stosowanie preparatów na rozstępy wspomagane masażem skóry może znacznie spłycić i zredukować ten specyficzny rodzaj blizn.

Dla kogo przeznaczone są kosmetyki na rozstępy?

Największą grupą osób narażoną na powstawanie rozstępów są kobiety w ciąży. Z tego względu to właśnie im dedykowane jest najwięcej produktów mających na celu zapobieganie i/lub redukowanie powstałych rozstępów. W przypadku ciąży najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałającą powstawaniu rozstępów jest stosowanie odpowiednich preparatów, zanim rozstępy się pojawią. Przygotuje to skórę do wielkich zmian związanych z okresem ciąży, ale również po porodzie. U kobiet w ciąży rozstępy pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach.

Innymi osobami mogącymi skorzystać z właściwości kosmetyków na rozstępy są nastolatkowie w okresie intensywnego wzrostu, osoby uprawiające sporty, u których dochodzi do szybkiego przyrostu masy mięśniowej lub osoby zmagające się z dużymi wahaniami wagi spowodowanymi zaburzeniami pracy hormonów, lub przyjmowaniem leków.

Jakie efekty przynosi stosowanie kosmetyków na rozstępy?

Aby stosowanie kosmetyków na rozstępy przyniosło oczekiwane rezultaty, niezmiernie istotna jest regularność i cierpliwość podczas ich używania. Wówczas można spodziewać się następujących korzyści:

Zmniejszenie widoczności rozstępów: kosmetyki na rozstępy zawierają składniki, które mogą pomóc w wygładzeniu i rozjaśnieniu skóry, co znacznie zmniejszy widoczność rozstępów.

Poprawa elastyczności i sprężystości skóry: Składniki nawilżające, takie jak olejki roślinne mogą znacznie zwiększyć elastyczność skóry, co zapobiega powstawaniu rozstępów.

Regeneracja komórek skóry: Retinoidy i inne składniki mogą wspomagać regenerację komórek skóry, co może przyczynić się do zmniejszenia widoczności rozstępów i zapobiegać ich powstawaniu.

Nawilżenie skóry: Dobrze nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia, a tym samym na powstawanie rozstępów.

Jakie są kluczowe składniki kosmetyków na rozstępy?

Bez względu na postać kosmetyku (olejek, krem, balsam) najważniejszy jest jego skład, gdyż to on decyduje o skuteczności danego preparatu. Do najbardziej polecanych składników kosmetyków na rozstępy należą:
Naturalne olejki jak np. olejek arganowy, ze słodkich migdałów czy kokosowy. Dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych, a także poprawiają jej jędrność i sprężystość. Są najczęściej obecne w kosmetykach przeznaczonych dla kobiet w ciąży ze względu na bezpieczeństwo stosowania.
Wąkrota azjatycka ma właściwości lecznicze i przyspieszające gojenie. Opiera swoje działanie na stymulacji produkcji kolagenu i elastyny.
Witamina E znana ze swoich właściwości przeciwutleniających, może wspomagać regenerację i odżywienie skóry.
Retinoidy wspomagają produkcję kolagenu i przyspieszają regenerację komórek skóry. Pomimo ich wysokiej skuteczności nie są stosowane w preparatach dla kobiet w ciąży ze względu na ryzyko powikłań rozwojowych u płodu.

Zalety stosowania kosmetyków na rozstępy

Do najważniejszych korzyści stosowania kosmetyków na rozstępy należą:

  • Zmniejszenie widoczności rozstępów.
  • Zapobieganie powstawaniu rozstępów.
  • Zwiększenie elastyczności skóry.
  • Nawilżenie skóry.
  • Dostępność wielu produktów.
  • Łatwość stosowania.

Wady stosowania kosmetyków na rozstępy

Istnieje bardzo niewiele wad związanych ze stosowaniem kosmetyków na rozstępy. Najbardziej powszechne to:
  • Regularność i cierpliwość podczas stosowania.
  • Możliwość wystąpienia podrażnień.
  • Brak oczekiwanych efektów.

Jak stosować kosmetyki na rozstępy?

Kosmetyki na rozstępy to preparaty przeznaczone do codziennego stosowania. Najlepiej aplikować je na czystą i osuszoną skórę np. po kąpieli. Po nałożeniu produktu na skórę należy rozsmarować go okrężnymi ruchami, można wykonać delikatny masaż, aby dodatkowo pobudzić krążenie krwi. Następnie trzeba poczekać na wchłonięcie się preparatu.

Zawsze warto czytać informacje dołączone do opakowania i stosować się do zaleceń producenta. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet w ciąży. W celu uzyskania jak najlepszych efektów trzeba używać kosmetyków na rozstępy regularnie i uzbroić się w cierpliwość.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki na rozstępy?

Skład: Zawsze sprawdzaj skład kosmetyku, aby upewnić się, że zawiera bezpieczne i skuteczne składniki do walki z rozstępami. Unikaj produktów zawierających szkodliwe substancje lub alergeny. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży.

Rodzaj kosmetyku: Wybierz taki kosmetyk na rozstępy, którego formuła i konsystencja najbardziej Ci odpowiada. Może to być olejek, oliwka lub balsam.

Recenzje i opinie: Przeczytaj opinie innych osób, które stosowały dany produkt. Mogą one dostarczyć cennych informacji na temat faktycznej skuteczności kosmetyku.

Zalecenia dermatologa: Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu swojej skóry, skonsultuj się z dermatologiem. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie produkty dostosowane do Twoich potrzeb.

Poznaj 5 najlepszych kosmetyków na rozstępy w 2024 roku

Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.

Lili&Mu, olejek na rozstępy

Lili&Mu, olejek na rozstępy
9,8/10

RANKING OGÓLNY

A+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • naturalny, bezpieczny skład
  • nie podrażnia i nie uczula
  • przeciwdziała powstawaniu rozstępów
  • intensywnie nawilża i zwiększa elastyczność skóry
  • regeneruje skórę
  • szybko się wchłania
  • lekka konsystencja
  • wygodna aplikacja
  • bardzo ładny zapach

WADY

  • ograniczona dostępność

Lili&Mu, olejek na rozstępy

Olejek ujędrniający do ciała marki Lili&Mu polecany jest wszystkim kobietom pragnącym jak najlepiej zadbać o swoje ciało. Powstał w odpowiedzi na szczególne potrzeby kobiet w ciąży, których skóra ulega diametralnej przemianie. W składzie kosmetyku znajdują się naturalne, bezpieczne składniki w najwyższym stopniu zapewniające intensywne nawilżenie i zwiększenie elastyczności skóry. Olejek na rozstępy Lili&Mu to kompozycja łącząca w sobie najcenniejsze oleje: z pestek winogron, ze słodkich migdałów, makadamia, arganowy i kokosowy. Olejek Lili&Mu został poddany rygorystycznym badaniom, które potwierdziły, że substancje aktywne zawarte w formule skutecznie przeciwdziałają rozstępom i regenerują skórę. Olejek szybko się wchłania, ma przyjemną konsystencję oraz pięknie pachnie. Dzięki temu umila codzienną pielęgnację skóry i doskonale współgra z tym wyjątkowym czasem, jakim jest ciąża.
Dowiedz się więcej

Mom&Who, serum na rozstępy

Mom&Who, serum na rozstępy
8,0/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • naturalny, dobry skład
  • przeciwdziała powstawaniu rozstępów
  • nawilża i ujędrnia skórę
  • regeneruje skórę
  • przebadany dermatologicznie

WADY

  • średnio przyjemny zapach
  • mała pojemność opakowania (100 ml)
  • mało wydajny
  • trochę zbyt gęsta konsystencja

Mom&Who, serum na rozstępy

Serum na rozstępy Mom&Who przeznaczone jest w szczególności dla kobiet w ciąży i osób narażonych na powstawanie rozstępów np. w wyniku gwałtownego wzrostu napięcia skóry. Serum zostało przebadane dermatologicznie i składa się ze starannie opracowanej formuły na bazie olejków kwiatowych i roślinnych, które poprawiają kondycję skóry poprzez intensywne nawilżenie i ujędrnienie. Fitokompleks Striover™ zawarty w serum skutecznie zapobiega powstawaniu rozstępów dzięki zdolności do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Znajdujący się w składzie pantenol dodatkowo regeneruje skórę i potęguje działanie pozostałych składników.
Dowiedz się więcej

AA, I Love You Mommy, Sensitive, balsam przeciw rozstępom

AA, I Love You Mommy, Sensitive, balsam przeciw rozstępom
7,9/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • zapobiega powstawaniu rozstępów
  • bezpieczny do stosowania od 8 tyg. ciąży
  • ujędrnia skórę
  • hipoalergiczny

WADY

  • zostawia lepką warstwę na skórze
  • mało wydajny
  • średnio przyjemny zapach

AA, I Love You Mommy, Sensitive, balsam przeciw rozstępom

Wzmacniający balsam przeciw rozstępom z przeznaczonej dla kobiet w ciąży i połogu serii I love You Mommy marki AA jest bezpieczny do stosowania już od 8 tyg. ciąży. Skutecznie przygotowuje skórę do zmiany napięcia i przeciwdziała powstawaniu rozstępów. Bazowy składnik kosmetyku - kompleks Elastin DX poprawia sprężystość skóry i zwiększa jej elastyczność, a także intensywnie ją nawilża i zmiękcza. Balsam I Love You Mommy został przetestowany dermatologicznie z udziałem osób z alergicznymi chorobami skóry.
Dowiedz się więcej

Palmer’s, balsam przeciw rozstępom

Palmer’s, balsam przeciw rozstępom
7,6/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • zapobiega powstawaniom rozstępów
  • wygładza i nawilża skórę
  • hipoalergiczny
  • korzystna cena

WADY

  • przez zastosowanie pompki ciężko wydobyć końcówkę kosmetyku
  • mało wydajny
  • trudno się rozsmarowuje
  • zawiera sztuczne barwniki

Palmer’s, balsam przeciw rozstępom

Hipoalergiczny balsam przeciw rozstępom marki Palmer’s przeznaczony jest do codziennego masażu skóry narażonej na powstawanie rozstępów. Opiera swoje działanie na maśle kakaowym wygładzającym i nawilżającym skórę, witaminie E poprawiającej kondycję skóry oraz składniku Bio C-Elaste™, który jest mieszanką kolagenu, elastyny, wąkroty azjatyckiej, wyciągu ze słodkich migdałów oraz olejku arganowego zapobiegającemu uszkodzeniom skóry - rozstępom.
Dowiedz się więcej

Pharmaceris, M, Tocoreduct Forte, krem na rozstępy

Pharmaceris, M, Tocoreduct Forte, krem na rozstępy
7,4/10

RANKING OGÓLNY

C

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

  • zmniejsza widoczność rozstępów
  • nawilża i zmiękcza skórę
  • zwiększa elastyczność skóry

WADY

  • długi czas oczekiwania na efekty
  • zawiera parafinę
  • mała pojemność opakowania (75 ml)
  • cena

Pharmaceris, M, Tocoreduct Forte, krem na rozstępy

Krem Tocoreduct Forte marki Pharmaceris, M - macierzyństwo przeznaczony jest dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz dla młodzieży w okresie dojrzewania. Dzięki zastosowaniu starannie dobranych składników skutecznie zmniejsza widoczność rozstępów. Bazowe komponenty kosmetyku to witamina E przyspieszająca proces regeneracji i odbudowy naskórka, masło shea zmiękczające i nawilżające skórę oraz repair-peptid przywracający sprężystość skóry i zwiększający jej elastyczność. Krem Tocoreduct Forte zaleca się stosować przynajmniej 2 miesiące.
Dowiedz się więcej