Dowiedz się o wszystkich właściwościach odżywczych i pielęgnacyjnych oleju rycynowego i poznaj 5 najlepszych produktów zapewniających zdrową skórę i błyszczące włosy.
Piękny wygląd skóry i włosów świadczy o zdrowiu i dobrej kondycji człowieka. Ich wygląd odgrywa kluczową rolę w pierwszym kontakcie i stanowi o atrakcyjności danej osoby. Promienna, zdrowa skóra i lśniące włosy znacząco wpływają na dobre samopoczucie oraz pewność siebie. Z poniższego artykułu dowiesz się jak odpowiednio pielęgnować skórę i włosy, jakich preparatów używać, aby nadać im niepowtarzalnego wyglądu i zachować ich zdrowy stan.
Budowa skóry
Skóra pokrywa cały obszar ciała, z tego względu traktuje się ją jako jeden z najważniejszych narządów człowieka. Skóra tworzy zewnętrzną powłokę, która poza swoimi walorami estetycznymi, pełni wiele niezwykle istotnych funkcji niezbędnych dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji.
Budowa skóry obejmuje trzy podstawowe warstwy: skórę właściwą, tkankę podskórną oraz naskórek. W skórze znajdują się również gruczoły potowe i łojowe, włosy, naczynia krwionośne i chłonne oraz zakończenia nerwowe. Skóra na dłoniach i stopach różni się od skóry twarzy, głowy i tułowia, ponieważ nie posiada warstwy tkanki podskórnej, włosów ani gruczołów, co czyni ją zgrubiałą.
Skóra właściwa
Skóra właściwa to najgrubsza warstwa skóry. Jest bardzo sprężysta i wytrzymała. Jej grubość wynosi od 1 do 3 milimetrów. W skórze właściwej znajduje się tkanka łączna włóknista zawierająca receptory, gruczoły potowe, naczynia krwionośne, korzenie włosów oraz nerwy. Skóra właściwa podzielona jest na trzy warstwy:
- brodawkową, którą cechują liczne uwypuklenia i która jest połączona z naskórkiem
- podbrodawkową, to cienka i jednolita warstwa, w której przebiegają nerwy, żyły powierzchniowe i tętnice. Ta warstwa odpowiada za regulację temperatury ciała.
- siateczkowatą, zawierającą włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jędrność i wytrzymałość skóry.
W skórze właściwej znajdują się liczne zakończenia nerwowe pozwalające na odbieranie bodźców zewnętrznych np. temperatury, bólu lub ucisku.
Tkanka podskórna
W warstwie podskórnej znajdują się naczynia krwionośne i włókna nerwowe oraz tkanka tłuszczowa. Głównym zadaniem tej warstwy jest udział w procesie termoregulacji. Pomimo że tkanka podskórna jest ściśle powiązana ze skórą, nie jest uznawana za jej element.
Naskórek
Naskórek stoi na pierwszej linii jeśli chodzi o funkcje ochronne skóry. Ta najbardziej zewnętrzna warstwa odpowiada za powstrzymywanie wszelkich niebezpiecznych substancji przed wniknięciem do organizmu. Naskórek składa się z pięciu warstw: rogowej, jasnej, ziarnistej kolczystej i podstawnej.
Skóra - najważniejsze funkcje
Jedną z najważniejszych funkcji skóry jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Naskórek, czyli górna warstwa skóry jest odpowiedzialny za ochronę przed wirusami, bakteriami, a także urazami mechanicznymi. Skóra odgrywa też kluczową rolę w procesie termoregulacji. Gruczoły potowe znajdujące się w skórze skutecznie schładzają organizm w warunkach o wysokiej temperaturze. Natomiast, poprzez zwężanie naczyń krwionośnych skóra zapobiega utracie ciepła w niskich temperaturach. Dzięki gruczołom łojowym produkującym naturalny tłuszcz - sebum skóra jest odpowiednio nawilżona, elastyczna i jędrna.
Skóra wystawiona na ekspozycję promieni słonecznych (UVB) jest w stanie wytwarzać witaminę D, niezbędną dla zdrowia kości i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. To zdecydowanie niesamowicie zaskakująca zdolność skóry.
Skóra twarzy
Skóra twarzy jest szczególnie istotną składową skóry. Przede wszystkim jest wystawiona na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr, zimno, czy zanieczyszczenia. Ponadto to właśnie na twarzy najszybciej widoczne są pierwsze oznaki starzenia takie jak utrata jędrności i elastyczności, pojawianie się linii mimicznych, zmarszczek i przebarwień.
Nie można też zapomnieć, że twarz jest najbardziej widoczną częścią ciała. Dlatego jej wygląd oraz kondycja skóry są czynnikami, na które zwraca się uwagę zawsze w pierwszej kolejności. Zadbana skóra twarzy wpływa na atrakcyjność i dobre samopoczucie.
Skóra twarzy jest również delikatniejsza i cieńsza niż skóra na innych częściach ciała. Z tego względu wymaga szczególnej opieki i ochrony oraz stosowania kosmetyków dedykowanych do jej potrzeb.
Najczęstsze problemy skóry
Do najczęstszych problemów skóry należą:
- Trądzik. To bardzo powszechne, widoczne i wstydliwe schorzenie skóry (najczęściej występuje u młodzieży). Objawia się zaskórnikami, grudkami oraz krostkami. Trądzik może być spowodowany nadmierną produkcją sebum, zablokowaniem porów skóry, infekcją bakteryjną i czynnikami hormonalnymi.
-
Łuszczyca. Jest to przewlekła, bardzo czasochłonna w leczeniu choroba autoimmunologiczna. Charakteryzuje się czerwonymi, złuszczającymi się plamami na skórze, które mogą być suche, swędzące i również bolesne.
-
Egzema. Jest to stan zapalny skóry, który powoduje swędzenie, zaczerwienienie, suchość i bolesne pękanie skóry. Egzema może mieć różne przyczyny, jak np. alergie, reakcje na substancje drażniące i czynniki środowiskowe lub być uwarunkowana genetycznie.
-
Łojotokowe zapalenie skóry. Jest to przewlekłe schorzenie skóry o charakterze zapalnym, które powoduje nadmierną produkcję sebum. Objawia się tłustą skórą, oraz łuszczącymi się, zaczerwienionymi plamami.
-
Przebarwienia skóry. Przebarwienia skóry widoczne na twarzy, takie jak plamy słoneczne, przebarwienia potrądzikowe, hiperpigmentacja mogą być wynikiem nadmiernej produkcji melaniny lub uszkodzenia skóry.
-
Suchość skóry. Skóra może być podatna na przesuszanie szczególnie w okresach zimowych lub przy niewłaściwej pielęgnacji. Sucha skóra przeważnie jest szorstka, łuszcząca się, napięta i podatna na podrażnienia. Dotyczy to zarówno skóry ciała jak i twarzy.
-
Starzenie skóry. Starzenie się skóry najbardziej i najszybciej widoczne jest na twarzy. Procesy starzenia skóry są naturalne i objawiają się zmarszczkami, utratą elastyczności, wiotkością, przebarwieniami i zanikiem blasku.
Należy pamiętać, że każda skóra jest inna, a wszelkie problemy skórne mogą mieć różne przyczyny i wymagać indywidualnego podejścia do leczenia i zastosowania odpowiednich preparatów. Jeśli masz jakiekolwiek problemy skórne najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który zdiagnozuje problem i jego przyczyny, i na tej podstawie zaleci odpowiednie leczenie oraz pielęgnację.
Jak sobie radzić z problemami skóry?
Problemy skóry mogą być przewlekłe, nawracające, wstydliwe, bolące i frustrujące. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, aby skutecznie sobie z nimi radzić. Podstawową kwestią jest dbanie o higienę skóry i zapewnienie jej odpowiedniej pielęgnacji. Warto wybierać naturalne kosmetyki z jak najmniejszą ilością drażliwych substancji. Należy wprowadzić pielęgnację skóry do codziennej rutyny. Sprawdzać składy kosmetyków używać jedynie tych dedykowanych dla konkretnego rodzaju skóry.
Niezmiernie ważne jest systematyczne nawilżanie skóry. Dobrze jest wybierać nawilżające kremy lub balsamy, które są odpowiednie dla konkretnego rodzaju skóry. Należy stosować je szczególnie po myciu ciała i twarzy.
Pamiętaj, aby chronić się przed słońcem - promienie słoneczne mogą znacznie pogorszyć wiele problemów skórnych. Zawsze stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF. Zadbaj o ochronę skóry głowy i oczu. Noś okulary słoneczne z filtrami
oraz unikaj przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach, a jeżeli już się tak zdarzy, poszukaj zacienionego miejsca.
Prowadź zdrowy tryb życia i unikaj stresu. Pamiętaj o zapewnieniu sobie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa, pełne ziarna i nienasycone tłuszcze. Unikaj palenia tytoniu, ogranicz spożycie alkoholu i regularnie uprawiaj aktywność fizyczną.
Włosy - budowa i funkcje
Głównym zadaniem włosów jest ochrona przed potem i czynnikami zewnętrznymi, a także termoregulacja. Równie ważną funkcją, którą pełnią włosy są oczywiście walory estetyczne. Gęste i lśniące włosy są oznaką zdrowia i przyciągają spojrzenia. Z tego względu bardzo wiele osób dokłada wszelkich starań, aby włosy były odpowiednio nawilżone, odżywione i pięknie wyglądały.
Budowa włosa
Włosy to wytwór naskórka o charakterze nitkowatym i zrogowaciałym, który występuje na dużej powierzchni skóry człowieka - przede wszystkim na głowie, ale także wokół oczu, pod pachami, w pachwinach, miejscach intymnych, na podudziach, a u mężczyzn również na brodzie, klatce piersiowej,
To, co widzimy gołym okiem, jest jedynie małą częścią struktury włosa. Jego kompleksowa budowa przedstawia się w następujący sposób:
- Łodyga - to widoczna część włosa, która wystaje ponad skórę.
-
Korzeń - jest umiejscowiony w centrum mieszka włosowego. Na korzeń włosa składa się cebulka i brodawka.
-
Cebulka lub opuszka charakteryzuje się specyficznym zgrubieniem, które stanowi początek włosa. Cebulka łączy się z brodawką.
-
Brodawka - dostarcza cebulce niezbędnych składników odżywczych. Jej zniszczenie skutkuje trwałą utratą włosa.
-
Pochewka inaczej otoczka lub mieszek włosowy -.ma za zadanie ochronę korzenia włosa, a jego zakończeniem jest cebulka.
Fazy rozwojowe włosa
Włosy przechodzą przez trzy etapy rozwojowe:
- Anagen, czyli aktywny wzrost włosa – trwa d 2 do 6 lat.
- Katagen, czyli tzw. faza inwolucji – trwa od 2 do 4 tygodni.
- Telogen, czyli faza spoczynku, obumierania i wypadania włosów
Kolejność tego cyklu jest stała i powtarzalna. Włos rośnie ok. 10-12 mm na miesiąc, a cały proces wzrostu trwa ok. 7 lat. Co ciekawe włosy najszybciej rosną w okresie letnim i w czasie snu, oraz między 16-24 rokiem życia. Życie pojedynczego włosa trwa ok. 6-7 lat.
Najczęstsze problemy włosów
Problemy związane z włosami dotykają bardzo wielu osób. Ich przyczyn można doszukiwać się w licznych schorzeniach organizmu, uwarunkowaniach genetycznych lub nieodpowiedniej pielęgnacji i niezdrowym trybie życia. Do najczęstszych problemów włosów i skóry głowy należą:
- Łupież to stan, w którym na skórze głowy pojawiają się białe, suche łuski, które są widoczne na włosach i ubraniach. Do walki z łupieżem wykorzystuje się specjalne szampony, dedykowane preparaty pielęgnacyjne, a także leki.
-
Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, jak np. stres, zaburzenia hormonalne, zła dieta, dziedziczność czy inwazyjne zabiegi fryzjerskie. W walce z wypadaniem włosów pomoże zastosowanie specjalnych szamponów i odżywek, wprowadzenie do diety witamin i składników odżywczych, a także unikanie nadmiernej stylizacji włosów.
-
Łamliwość włosów. Włosy mogą stać się kruche i łamliwe z powodu uszkodzeń mechanicznych, nadmiernej stylizacji ciepłem (np. prostownice, suszarki) oraz niewłaściwej pielęgnacji. Pomocne okażą się nawilżające i odżywcze preparaty, regularne podcinanie końcówek i ograniczenie używania lokówek, suszarek i prostownic.
-
Włosy przetłuszczające się są spowodowane nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Przetłuszczone włosy wyglądają na cienkie i bez objętości. Istnieje bardzo wiele preparatów i szamponów skutecznych w walce z tym problemem.
-
Sucha skóra głowy i matowe włosy są najczęściej spowodowane brakiem odpowiedniego nawilżenia. Przesuszona skóra głowy może być podatna na podrażnienie i wywoływać swędzenie. W walce z tym problemem pomocne będzie wybieranie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, a także masowanie skóry głowy, co poprzez pobudzenia krążenia wspomoże produkcję sebum.
- Zaburzenia wzrostu włosów mogą prowadzić do nierównomiernego rozkładu włosów na skórze. W tym wypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiednich zabiegów i terapii.
Pamiętajmy, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o preparaty bogate w składniki wpływające na piękny wygląd skóry i włosów. Odpowiedni suplement diety powinien dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz wspierać naturalne procesy biologiczne.
Olej rycynowy
Olej rycynowy (łac. oleum ricini) jest substancją otrzymywaną z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis). Składnikiem czynnym jest rycyna. Rycyna jest białkiem naturalnie występującym w każdym elemencie rośliny rącznika. Jej najwyższe stężenie znajduje się w nasionach, z których pozyskiwany jest olej rycynowy. Rycyna jest substancją toksyczną dla ludzi i zwierząt. Jej zażycie może prowadzić do wielu niebezpiecznych skutków zdrowotnych lub nawet śmierci. Z tego względu olej rycynowy wypuszczony do handlu pozbawiony jest rycyny. Jest ona usuwana w procesie termicznej obróbki oleju.
Do celów leczniczych olej rycynowy jest nierafinowany i tłoczony na zimno. Jedynie wówczas zachowuje swoje dobroczynne właściwości. Posiada gęstą konsystencję i jest bezbarwny (zdarza się, że może mieć jasnożółty kolor). Biorąc pod uwagę jego odżywczy charakter, często stosuje się go w kosmetyce pielęgnacyjnej włosów, rzęs i brwi oraz skóry. Można bezpiecznie korzystać z niego w czystej postaci lub łączyć z innymi składnikami.
Jak działa olej rycynowy?
Olej rycynowy ma bardzo szeroki zakres działania. W kosmetyce najczęściej stosuje się go w celach nawilżających skórę i włosy, gdyż zatrzymuje wodę w głębokich warstwach skóry. Doskonale się sprawdza w walce z przesuszoną skórą łokci, kolan i stóp. Działa kojąco i łagodząco na stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran. Zapobiega nadmiernemu łojotokowi i trądzikowi. Regularnie stosowany olej rycynowy poprawia wygląd skóry, redukując oznaki starzenia się.
Olej rycynowy jest również doskonałym preparatem poprawiającym wygląd włosów. Wspomaga wygładzanie i regenerację włosów poprzez czynne pobudzanie cebulek. Stosowanie oleju nadaje włosom blasku i objętości. Olej rycynowy wykorzystywany jest do pobudzania wzrostu rzęs, brwi i włosów, a także przyczynia się do ich naturalnego przyciemnienia, przez co wyglądają na gęstsze.
Olej rycynowy wykorzystywany jest również do zmniejszania wchłaniania płynów w jelicie cienkim oraz do pobudzenia perystaltyki jelit. Skutkuje to zniwelowaniem problemów z zaparciami. Poza działaniem w usprawnieniu układu pokarmowego olej rycynowy wspomaga też pracę układu odpornościowego oraz prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych.
Dla kogo jest olej rycynowy?
Oleju rycynowego nie mogą używać osoby ze skłonnościami do alergii. Olej rycynowy, jak każdy składnik może uczulać. Dlatego najlepiej przed użyciem wykonać test skórny na zgięciu łokcia. Nie powinny go używać kobiety w ciąży, karmiące, a także nie podaje się go małym dzieciom. Przeciwwskazaniem do jego stosowania są ostre stany zapalne jamy brzusznej oraz choroby układu pokarmowego.
Poza wymienionymi grupami olej rycynowy może stosować każdy. Jest on szczególnie polecany osobom, które pragną w naturalny sposób poprawić kondycję i wygląd skóry, włosów, rzęs, brwi i paznokci oraz spowolnić procesy odpowiedzialne za starzenie się skóry.
Olej rycynowy to również przydatny preparat przeznaczony dla osób zmagających się z problemami skóry i włosów takimi jak trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, przebarwienia, wypadanie i łamliwość włosów, zaburzenia wzrostu włosów, a także nadmierne przesuszenie skóry i włosów.
Dla osób zmagających się z zaparciami olej rycynowy zaleca się stosować doraźnie. Jeżeli zaparcia pojawiają się często, niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.
Jakie kluczowe składniki zawiera olej rycynowy?
Olej rycynowy jest bogatym źródłem różnych związków chemicznych. Jego kompleksowy skład może się różnić w zależności od marki i jakości oleju, jednak przeważnie olej rycynowy składa się głównie z następujących związków:
- Głównym składnikiem jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego (85-95%). To właśnie ten składnik nadaje olejowi rycynowemu tak wiele korzystnych właściwości pielęgnacyjnych i odżywczych.
- Oprócz tego olej rycynowy zawiera glicerydy kwasów oleinowego, linolowego, palmitynowego oraz stearynowego.
Jakie efekty zapewnia używanie oleju rycynowego?
Stosując olej rycynowy, należy mieć świadomość, iż osiągnięcie widocznych efektów wymaga przede wszystkim systematyczności i czasu. W zależności od używania oleju rycynowego można osiągnąć różne efekty.
Olej rycynowy stosowany w pielęgnacji włosów sprawia, że stają się one bardziej miękkie, zdrowsze, gęstsze, mocniejsze, oraz odzyskują blask. Używany regularnie przyczynia się do szybszego wzrostu włosów, co powoduje, że włosy przestają wypadać. Skóra głowy staje się bardziej nawilżona, praca gruczołów łojowych jest wyregulowana, co w efekcie jest pomocne w leczenie wielu chorób skórnych takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry.
Olej rycynowy używany w pielęgnacji skóry sprawia, że skóra jest nawilżona, gładka, jędrna i elastyczna. Spłyca zmarszczki, zmniejsza widoczność blizn, przebarwień, przyspiesza gojenie się ran. Stosowanie oleju rycynowego skutecznie łagodzi stany zapalne skóry takie jak trądzik czy egzema.