Acemetacyna zaliczana jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które wykazują działanie przeciwzapalnie, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Substancja ta jest doskonale przyswajana. Wydalanie w 40 % zachodzi w formie metabolitów z moczem, natomiast większość usuwana jest poza organizm z kałem. Acemetacynę stosuje się przede wszystkim w zwalczaniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Ma istotny wpływ na leczenie bólu pooperacyjnego, łuszczycowego zapalenia stawów, przewlekłych stanów zapalnych stawów, mięśni i ścięgien, ostrych napadów dny moczanowej, jak również reumatoidalnego zapalenia stawów.
Przeciwwskazania
Lek nie jest wskazany dla osób w wieku poniżej 14 lat, kobiet w III trymestrze ciąży, pacjentów z zaburzeniami układu krwiotwórczego, czynnym, bądź nawracającym schorzeniem wrzodów żołądka i dwunastnicy, nadwrażliwości na pozostałe niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Interakcje
Ryzyko wzrostu stężenia digoksyny oraz litu we krwi, prawdopodobieństwa krwawień (głównie z przewodu pokarmowego) przy równoczesnym stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, kortykosteroidów, bądź pozostałych NLPZ. Możliwe jest odroczenie w czasie wydalania penicylin, zmniejszenia właściwości hipotensyjnych leków moczopędnych czy pozostałych leków dla obniżenia ciśnienia krwi.
Działania niepożądane
Bóle brzucha, owrzodzenie żołądka i jelit (także z perforacją), wymioty, nudności, biegunka, utajone krwawienia z przewodu pokarmowego, senność, znużenie, szum w uszach. Ewentualne zwiększenie zaburzeń psychicznych, symptomów padaczki, choroby Parkinsona. W trakcie przyjmowania acemetacyny zaleca się zaniechać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn.
Powrót do listy