Alklometazonu dipropionian występuje w preparatach, które mają na celu zwalczanie schorzeń skóry, które przebiegają z miejscowymi stanami zapalnymi oraz świądem. Składnik ten oddziałuje leczniczo na atopowe zapalenie skóry (ATS), kontaktowe zapalenie skóry oraz łuszczycę.
Przeciwwskazania
Okres ciąży i laktacji (o ile spodziewane korzyści nie będą większe od ewentualnego ryzyka), alergia lub nadwrażliwość na alklometazonu dipropionan, gruźlica skóry, infekcje wirusowe, grzybicze, albo bakteryjne skóry, trądzik, zapalenie skóry wokół ust, pieluszkowe zapalenie skóry. Konieczne jest poinformowanie lekarza o zażywanych obecnie lekarstwach, także tych, które nie wymagają recepty.
Działania niepożądane
Wśród działań niepożądanych odnotowano: świąd, pieczenie, rumień, zapalenie mieszków włosowych, zmiany trądzikopodobne, odbarwienia skóry, zapalenie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (pieczenie, obrzęk i zapalne pęcherzyki na skórze), wtórne zakażenia, zanikowe zmiany skóry, hamowanie czynności gruczołów potowych (potówki), rozstępy. Efekty uboczne wynikają przede wszystkim z długotrwałego stosowania leku, dużej powierzchni skóry stosowania preparatu, ze stosowania okładów zamkniętych, na ogół mijają po przerwaniu kuracji. O ile lek na bazie alklometazonu dipropionianu jest stosowany zgodnie z zaleceniami nie wykazuje wpływu na sprawność psychomotoryczną, umiejętność obsługi urządzeń i pojazdów.
Powrót do listy