45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alteplaza Alteplasum

Alteplaza jest jedną z form rekombinowanych tkankowych aktywatorów plazminogenu (rtPA). Wykorzystywana jest w terapii stanów, które prowadzą do powstawania zakrzepów grożących wystąpieniem zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Alteplazę tworzą w większości jednołańcuchowe cząsteczki rt-PA.

Przeciwwskazania 

W okresie ciąży i laktacji alteplazę można stosować wyłącznie, gdy lekarz rozważy potencjalne ryzyko i korzyści płynące z jej stosowania dla matki. Wynika to z braku wystarczających danych odnośnie jej stosowania w tym czasie. Zabroniona jest u osób z dużym prawdopodobieństwem krwawienia, które wynika z przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, skazy krwotocznej, stwierdzonych kiedykolwiek ciężkich, bądź niebezpiecznych krwawieneń lub krwawienia śródczaszkowego, przypuszczenia krwawienia podpajęczynówkowego, bądź stanu po jego zaistnieniu w wyniku tętniaka. Substancja nie jest polecana także przy uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego, które obejmować może nowotwór, tętniak, operacja wewnątrz czaszki czy w obrębie kręgosłupa, a także retinopatia krwotoczna przebiegająca m.in. w cukrzycy, bakteryjne zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, ostre zapalenie trzustki, udokumentowana choroba wrzodowa żołądka lub jelit w ciągu ostatnich 3 miesięcy, przebyty na przestrzeni ostatnich 10 dni zewnętrzny urazowy masaż serca, poród, świeże wkłucia do trudno dostępnych i trudnych do uciśnięcia naczyń, ciężkie niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, żylaki przełyku, tętniak rozwarstwiający aorty, zaburzenia rozwoju tętnic i/lub żył, nowotwory ze zwiększonym prawdopodobieństwem krwawienia, ciężkie schorzenia wątroby, takie jak: czynne zapalenie wątroby, ciężkie urazy lub duże zabiegi chirurgiczne przebyte w ciągu ostatnich 3 miesięcy, niewydolność, marskość, nadciśnienie wrotne, czyli żylaki przełyku. 

Działania niepożądane

Wsród efektów ubocznych najczęściej spotykane są powierzchniowe, bądź wewnętrzne krwawienia, które doprowadzają do ograniczenia hematokrytu oraz stężenia hemoglobiny. 


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach