Bilastyna jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do leków przeciwhistaminowych II generacji, a ściślej rzecz ujmując antagonistą receptora histaminowego H1. Znajduje zastosowanie w zapobieganiu i łagodzeniu alergicznego nieżytu nosa, który utrzymuje się przez sezon lub cały rok o nasileniu od lekkiego do ciężkiego, a także objawowego leczenia pokrzywki przewlekłej oraz ostrej. Zwalcza alergiczne zapalenie spojówek.
Przeciwwskazania
Nie stosować przy nadwrażliwości na bilastynę, ani w okresie ciąży lub laktacji bez wyraźnego zalecenia ze strony lekarza. Z uwagi na brak danych nie podawać pacjentom do 12. roku życia. Chorym z umiarkowaną, albo ciężką niewydolnością nerek nie podawać równocześnie z inhibitorami P-glikoproteiny, takimi jak ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir czy diltiazem z uwagi na ryzyko wzrostu stężeniz bilastyny w osoczu, co wiąże się ze wzrostem prawdopodobieństwa efektów ubocznych.
Działania niepożądane
Na ogół są to: bóle i zawroty głowy, ospałość, zmęczenie. Bilastyna przyjmowana w dawce dobowej 20 mg oraz dawkach powtarzanych w ciągu 8 dni nie zaburza umiejętności obsługi pojazdów, ani nie wykazuje działania kardiotoksycznego.
Powrót do listy