Biotyna (witamina H, witamina B7, koenzym R, czynnik skórny), należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin. Poddawana działaniu wysokiej temperatury podczas gotowania zawierających ją produktów nie traci swoich właściwości. Jako koenzym odgrywa istotną rolę w procesach biochemicznych, związanych z metabolizmiem tłuszczów i węglowodanów, jak również syntezą białek czy kwasów tłuszczowych. Reguluje funkcje systemu nerwowego, rozwój fizyczny i umysłowy, szpiku, a także gruczołów potowych, erytrocytów i jąder, stymuluje przemiany glukozy, która jest wytwarzana oraz gromadzona w wątrobie. Normuje glukozę oraz kondycję skóry i włosów, ponieważ zawiera siarkę. Ogranicza skutki cynku i kwasu pantotenowego.
Witaminę H pozyskamy wraz z produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Poddawana jest syntezie przez mikroflorę jelitową, co sprawia, że awitaminoza jest rzadko diagnozowana. Niedostatek biotyny wynika niekiedy z antybiotyków ograniczających powstawanie bakterii (szczególnie oksytetracykliny i sulfonamidy), w tym i wrażliwych bakterii, które wytwarzają biotynę.
Niedobór biotyny może objawiać się poprzez senność, zmęczenie, depresję, brak łaknienia, niedokrwistość, nudności, siateczkowate rozszerzenie naczyń, postępujące odbarwianie się włosów i skóry, przetłuszczanie się, wypadanie włosów, zmiany skórne, zapalenie spojówek, łuszczenie się skóry twarzy i czaszki u dzieci, bóle mięśni, powiększenie wątroby, wzrost stężenia cholesterolu we krwi.
Powrót do listy