Substancja wykorzystywana w krótkotrwałej kuracji symptomów zaparć, zarówno nawykowych, jak i przewlekłych, które występują u pacjentów obłożnie chorych oraz w wieku zaawansowanym. Bisacodyl przygotowuje osoby chore do badań diagnostycznych, zabiegów chirurgicznych i położniczych, a także znajdujących się w okresie okołooperacyjnym.
Przeciwwskazania
Okres ciąży i laktacji. Nadwrażliwość bisakodyl, wymioty, bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie, niedrożność jelit, zapalenie jelita grubego, krwawienia w przewodzie pokarmowym. Substancji nie należy stosować równocześnie z lekami moczopędnymi, glikokortykosterydami, glikozydami nasercowymi, bądź lekami, które powodują zobojętnienie soku żołądkowego.
Działania niepożądane
Wśród efektów ubocznych wymieniane są bolesne skurcze jelit. Przy długim okresie stosowania możliwa jest biegunka, która może przyczynić się do utraty wody i elektrolitów, głównie potasu. Niezwykle rzadko zdarza się atonia jelit. Podawany w postaci. Lek stosowany na przestrzeni paru tygdni w formie czopków może spowodować przewlekłe zapalenie odbytnicy, albo wywołać przyzwyczajenie. Przy zastosowaniu do zaleceń nie wywołuje obniżenia sprawności psychofizycznej, ani umiejętności obsługi pojazdów i maszyn.
Powrót do listy