Bleomycyna jest lekiem docelowo przeznaczonym do stosowania w skojarzeniu z innymi lekami cytostatycznymi, bądź z radioterapią. Znajduje zastosowanie w terapii raka płaskonabłonkowego (SCC) głowy i szyi, zewnętrznych narządów płciowych oraz szyjki macicy, raka jądra o charakterze nasieniakowatym i nienasieniakowatym, chłoniaków nieziarniczych o średniej i wysokiej złośliwości u dorosłych, wysięku w jamie opłucnej pochodzenia nowotworowego drogą doopłucnową, jak również w przebiegu choroby Hodgkina.
Przeciwskazania
Nie stosować w przypadku alergii na bleomycynę, ani u pacjentów z ostrą infekcją płuc, bądź poważnym ograniczeniem pracy płuc. Jest przeciwwskazany do stosowania u osób chorych, u których wystąpiło toksyczne oddziaływanie bleomycyny na płuca, czy też zmniejszenie czynności płuc, które mogłoby wskazywać na toksyczne działanie tej substancji na płuca. Ponadto leku nie podaje się pacjentom z ataksją-teleangiektazją, ani u pacjentek w okresie karmienia piersią. O ile nie istnieje bezwzględna konieczność, lek jest zabroniony u kobiet w ciąży.
Działania niepożądane
Wśród efektów ubocznych wymienia się śródmiąższowe zapalenie płuc, uszkodzenie błon śluzowych lub skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe: mdłości, wymioty, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała, stany zapalne błon śluzowych (zapalenie śluzówki, zapalenie jamy ustnej), pigmentacja wiciowcowa, zgrubienia, zrogowacenia, zaczerwienienie, wrażliwość i obrzęk koniuszków palców, rumień i wykwity szczególnie na dłoniach i stopach, rozstępy, pęcherze, zmiany w paznokciach, obrzęk po ucisku wrażliwych miejsc tj. łokcie, wypadanie włosów, reakcje anafilaktyczne, gorączkę (nawet po 4-5 godz. od zażycia leku), ból w miejscu podania, zahamowanie czynności szpiku, łagodna trombopenia, zawał serca, choroba wieńcowa, uszkodzenia naczyń krwionośnych (w tym: zaburzenia krwi w mózgu, zapalenie naczyń krwionośnych w mózgu tzw. zespół hemolityczno-mocznicowy), niedociśnienie, hipertermia, zgon związanych z podawaniem leku do jam ciała, parestezje, hiperparestezje, zagrażające życiu zwłóknienie płuc, bóle mięśni i kończyn, epizody niedociśnienia, miejscowe zakrzepowe zapalenie żył, niedrożność żylna u pacjentów z ziarnicą złośliwą, zespół podobny do choroby Raynauda charakteryzujący się niedokrwieniem, prowadzącym do martwicy dystalnych części ciała, aneuploidia w plemnikach, ostre reakcje z hipertermią i zapaścią sercowo-naczyniową. Efekty uboczne zostały wymienione w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących.
Powrót do listy