Bromazepam jest zaliczny do organicznych związków chemicznych, pełni rolę psychotropowych leków z rodziny benzodiazepin. Wśród wskazań do stosowania wymienia się kierowane do terapii przy użyciu medykamentów zaburzenia lękowe uogólnione, dysfunkcje autonomiczne występujące pod postacią somatyczną m.in. z objawami skórnymi, ze strony układu pokarmowego, układu krążenia, układu moczowo-płciowego. Ponadto ma zastosowanie w przypadku zaburzeń adaptacyjnych, zaburzeń stresowych pourazowych, które występują z symptomami lęku, jak również w stanach lękowych w przebiegu przewlekłych schorzeń organicznych ośrodkowego układu nerwowego.
Przeciwwskazania
Bromazepamu nie powinno się stosować u pacjentów z nadwrażliwością na benzodiazepiny, uzależnionych od narkotyków, alkoholu i leków, ostrymi zatruciami alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi, bądź psychotropami, takimi jak neuroleptyki, leki przeciwdepresyjne czy sole litu. Nie podawać przy ciężkiej niewydolności oddechowej, ciężkiej niewydolności wątroby z uwagi na ryzyko encefalopatii, ani w przypadku zespołu bezdechu sennego lub nużliwości mięśni.
Działania niepożądane
Efekty uboczne występują głównie w pierwszych dniach przyjmowania leku. Często zauważyć można wydłużony czas reakcji, zaburzenia koncentracji, ból głowy, depresję, niepamięć następczą, odczucie zmęczenia, senność, osłabienie, złe samopoczucie i nadmierne uspokojenie w ciągu dnia. Sporadycznie dochodzi do ataksji, zwiększenia łaknienia, zmniejszenia, bądź wzrostu libido, biegunki, niedociśnieniae tętniczego, suchość błony śluzowej jamy ustnej zawrotów głowy.
Powrót do listy