Brynzolamid określa się jako inhibitor anhydrazy węglanowej. Znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń związanych ze wzrostem ciśnieniem wewnątrzgałkowego, w tym w jaskrze z otwartym kątem przesączania oraz nadciśnieniem ocznym. Odpowiedni jest zarówno do monoterapii, gdy doustne β-blokery są nieefektywne lub niewskazane, jak i w leczeniu złożonym razem z β-blokerami, bądź pochodnymi prostaglandyn.
Przeciwwskazania
Nie stosować w razie nadwrażliwości na brynzolamid, pozostałe sulfonamidy lub pozostałe substancje leku (np. chlorek benzalkonium). Ponadto nie jest wskazany w okresie ciąży i laktacji, kwasicy hiperchloremicznej, ciężkich dysfunkcjach pracy wątroby i nerek, ani w jaskrze z wąskim kątem przesączania (ze względu na brak badań). Substancji nie powinno się podawać pacjentom noszącym soczewki kontaktowych.
Działania niepożądane
Najczęściej są to zaburzenia narządu wzroku, np. zapalenie powiek, świąd, obecność wydzieliny, ból i suchość, przekrwienie, uczucie obecności ciała obcego, zaburzenia widzenia pojawiające się bezpośrednio po zastosowaniu leku i utrzymujące się do kilku minut, zaburzenia smaku – uczucie goryczy w ustach, zmiany w odczuwaniu smaków, suchość w ustach, jak również bóle głowy. Ponadto zdarzają się bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, senność, zawroty głowy, parestezje, szum w uszach, a także kaszel, duszność i katar. Sporadycznie zdarzają się reakcje alergiczne, zaburzenia pracy serca, ból w okolicach nerek i/lub w klatce piersiowej, osłabienie mięśni, zmęczenie i apatia, obniżenie nastroju, koszmary senne, upośledzenie wzwodu, spadek libido, bezsenność, nerwowość. Możliwe jest zwiększenie grubości rogówki, bądź zmiana tęczówki.
Powrót do listy