Cefotaksym jest określany mianem półsyntetycznej, parenteralnej cefalosporyny III generacji. Znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji dolnych dróg oddechowych (m.in. w stanach zapalnych płuc wynikających z SPPI i SPPR, H. influenzae, K. pneumoniae, Serratia, E. coli, Proteus, Staphylococcus, posocznicy, zakażeń salmonellą, infekcji w obrębie jamy brzusznej, bądź układu moczowo-płciowego, dróg żółciowych, kości i stawów (wynikających z pałeczek Gram(-), S. aureus, Streptococcus), skóry i tkanek miękkich (S. aureus, S. pyogenes, Enterobacteriaceae, beztlenowe ziarenkowce oraz zakażeń OUN, do których zaliczane jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków, dzieci i dorosłych. Zwalczanie listerii musi odbywać się równocześnie z ampicyliną, natomiast w zakażeniu S. pneumoniae - z wankomycyną.
Przeciwwskazania
Nie stosować u kobiet w okresie ciąży i laktacji, ani u pacjentów z nadwrażliwością na cefalosporyny. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pacjenci przyjmują leki nefrotoksyczne.
Działania niepożądane
Wśród efektów ubocznnych wymieniane są odczyny alergiczne, takie jak wysypka, eozynofilia, gorączka, ponadto możliwa jest anafilkasja (sporadycznie), zapalenie żył, śródmiąższowe zapalenie nerek, zaburzenia czynności żołądka i jelit, np. biegunka, nadkażenia Candida, jak również anemia hemolityczna, granulocytopenia czy trombocytopenia. Ponadto niekiedy występuje przejściowe podwyższenie poziomu transaminaz i fosfatazy alkalicznej, a także pozytywny odczyn Coombsa.
Powrót do listy