Ferri hydroxidum dextranum stosuje się w formie zastrzyków i kroplówek. Ferri hydroxidum dextranum odnajduje zastosowanie w przypadku niedoboru żelaza, jeśli nie można przyjmować preparatów doustnych lub jeśli zaistniała potrzeba szybkiego podania tego pierwiastka..
Przeciwwskazania:
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na lek, w tym także na kompleksy żelaza z jedno- i dwucukrami oraz na dekstran
- Jeśli u pacjenta występuje uczulenie na inne leki
- Jeśli występuje niedokrwistość z innych powodów niż niedobór żelaza
- Jeśli pacjent posiada nadmiar żelaza lub występują u pacjenta zaburzenia w wykorzystaniu żelaza
- Jeśli pacjent ma astmę, egzemę lub inne choroby alergiczne
- Jeśli u pacjenta występuje marskość wątroby lub zapalenie wątroby (które są poważnymi chorobami wątroby)
- Jeśli pacjent ma ostrą lub przewlekłą infekcję, ponieważ podawanie żelaza pozajelitowo może zaostrzyć infekcje bakteryjne lub wirusowe
- Jeśli u pacjenta występuje reumatoidalne zapalenie stawów z objawami lub oznakami czynnego stanu zapalnego
- Jeśli u pacjenta występuje ostra niewydolność nerek.
Zachować szczególną ostrożność stosując Ferri hydroxidum dextranum:
- ponieważ podawanie Ferri hydroxidum dextranum wiąże się z ryzykiem poważnych natychmiastowych i potencjalnie śmiertelnych reakcji uczuleniowych (pacjent jest stale obserwowany w czasie podawania leku i bezpośrednio po jego podaniu przez personel medyczny, który będzie dysponował odpowiednimi środkami natychmiastowej pomocy)
- ponieważ podawanie Ferri hydroxidum dextranum pacjentom z zaburzeniami (auto)immunologicznymi lub stanami zapalnymi (np. choroby takie jak liszaj rumieniowaty układowy, która jest poważną chorobą skórną, czy reumatoidalne zapalenie stawów) może wywołać ciężką reakcję uczuleniową
- jeśli u pacjenta występuje astma, zaburzenia uczuleniowe czy stany zapalne (w tym przypadku zalecane jest podawanie leku domięśniowo).
Działania niepożądane:
Bardzo rzadko występujące zdarzenia niepożądane (obserwowane u 1 do 10 na 1000 leczonych pacjentów):
Ostre reakcje uczuleniowe, w tym pokrzywka, zaczerwienienie skóry twarzy, swędzenia, mdłości i dreszcze. Podawanie leku należy przerwać natychmiast po zauważeniu poważnych reakcji uczuleniowych z objawami takimi jak: bóle brzucha, wymioty, niewyraźne widzenie, uczucie gorąca, kurcze, zdrętwienie.
Rzadko występujące zdarzenia niepożądane (stwierdzane u 1 do 10 na 10000 leczonych pacjentów):
Ostre, ciężkie reakcje uczuleniowe występujące w ciągu pierwszych paru minut po podaniu leku i generalnie charakteryzujące się wystąpieniem gwałtownego napadu trudności w oddychaniu i/ albo zapaści układu sercowo-naczyniowego; znane są wypadki śmiertelne. Należy natychmiast przerwać podawanie Ferri hydroxidum dextranum.
Reakcje opóźnione są dobrze opisane i mogą być o charakterze ciężkim. Charakteryzują się takimi objawami jak: bóle stawów, bóle mięśni i niekiedy gorączka. Początek wystąpienia objawów waha się od paru godzin do czterech dni od podania leku. Jeśli wystąpią tego rodzaju reakcje, należy skontaktować się z lekarzem. Utrata świadomości, odmieniony stan umysłowy, napad, zawroty głowy, niepokój, zmęczenie, niskie ciśnienie tętnicze krwi, drżenie, obrzęk naczynio-ruchowy, nieregularne bicie serca, szybki puls, ból w klatce piersiowej, biegunka, obfite pocenie się i drżenie.
Może wystąpić zaostrzenie bóli stawowych w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Odczyny miejscowe jakie mogą wystąpić to podrażnienie i zapalenie w miejscu wstrzyknięcia leku lub w pobliżu tego miejsca oraz miejscowe zapalenie żyły.
Po podaniu domięśniowym mogą wystąpić odczyny miejscowe w miejscu wstrzyknięcia, takie jak: zabarwienie skóry, krwawienie, tworzenie się ropni sterylnych, martwica lub zanik tkanki oraz ból. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w tej ulotce, należy powiadomić o tym lekarza lub farmaceutę.
Powrót do listy