45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gadodiamidum

Gadodiamidum jest  niejonowym, paramagnetycznym preparatem kontrastowym stosowanym w diagnostyce. Gadodiamidum nasila sygnał z miejsc, w których bariera krew-mózg została uszkodzona przez procesy chorobowe. Gadodiamidum stosowany jest do badania rezonansem magnetycznym czaszki i rdzenia kręgowego oraz całego ciała w tym: obszaru głowy i szyi, przestrzeni piersiowej i serca, kończyn, brzucha i miednicy (gruczołu krokowego i pęcherza moczowego), piersi, trzustki i wątroby, przestrzeni pozaotrzewnowej (nerki), układu mięśniowo-szkieletowego i naczyń krwionośnych (angiografia). 

Przeciwwskazania:

Kiedy nie stosować Gadodiamidum:

  • jeżeli pacjent ma uczulenie na gadodiamid. 
  • u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek oraz po przeszczepie wątroby. W tej grupie pacjentów podanie Gadodiamidum jest powiązane z chorobą nazywaną nerkopochodnym zwłóknieniem układowym (NSF). NSF jest chorobą, która powoduje pogrubienie skóry i tkanek łącznych. NSF może powodować osłabienie ruchliwości stawów, osłabienie mięśni lub upośledzenie funkcji organów wewnętrznych, co może prowadzić do zagrożenia życia. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach: 

  • jeżeli pacjentowi wszczepiono stymulator (rozrusznik) serca lub inny implant o właściwościach ferromagnetycznych bądź metalowy stent; 
  • jeżeli u pacjenta wystąpiły jakiekolwiek reakcje po uprzednich wstrzyknięciach środków kontrastowych; 
  • jeżeli pacjent ma alergię (np. katar sienny, pokrzywkę) lub astmę; 
  • jeżeli pacjent ma choroby serca lub układu nerwowego (padaczka, zmiany patologiczne mózgu); 
  • jeżeli nerki pacjenta nie funkcjonują prawidłowo. 

Nie należy stosować Gadodiamidum u pacjentów z poważnymi chorobami nerek oraz u pacjentów, u których wykonano lub planuje się przeszczep wątroby. W tej grupie pacjentów podanie Gadodiamidum jest wiązane z choroba nazywaną nerkopochodnym zwłóknieniem układowym (NSF). NSF jest chorobą, która powoduje pogrubienie skóry i tkanek łącznych. NSF może powodować osłabienie ruchliwości stawów, osłabienie mięśni lub zaburzenia czynności organów wewnętrznych, co może prowadzić do zagrożenia życia. 

Gadodiamidum nie należy także stosować u noworodków poniżej 4 tygodni życia. 

Po podaniu Gadodiamidum odnotowano przypadki NSF u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek. Stąd też, zaleca się ostrożność podczas stosowania Gadodiamidum u tej grupy pacjentów. 

Należy powiedzieć lekarzowi: 

  • jeśli nerki pacjenta nie pracują prawidłowo; 
  • jeśli pacjent niedawno przebył lub w najbliższym czasie ma mieć przeszczep wątroby. 

Przed wykonaniem badania z użyciem Gadodiamidum należy wykonać badanie krwi w celu oceny prawidłowości czynności nerek pacjenta. 

Gadodiamidum jest przeciwwskazany do stosowania u noworodków poniżej 4 tygodni życia. Z uwagi na niewystarczająco rozwiniętą czynność nerek u niemowląt poniżej 1 roku życia, Gadodiamidum można stosować u niemowląt jedynie po starannym rozważeniu przez lekarza zasadności takiego postępowania. 

Należy poinformować lekarza wykonującego badanie o istniejących schorzeniach oraz reakcjach uczuleniowych.

Działania niepożądane:

Częstość możliwych działań niepożądanych wymienionych poniżej określono następująco: 

  •  bardzo często: (występują u więcej niż 1 osoby na 10); 
  •  często: (występują u 1 do 10 osób na 100); 
  •  niezbyt często: (występują u 1 do 10 osób na 1 000); 
  •  rzadko: (występują u 1 do 10 osób na 10 000); 
  •  bardzo rzadko: (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000); 
  •  nieznana: (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych). 

W badaniach klinicznych obserwowano następujące działania niepożądane: 

Często krótkotrwałe poczucie uogólnionego ciepła, oziębienia, ucisku lub bólu w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy, nudności. 

Niezbyt często: nadwrażliwość, reakcje alergiczne skóry i błon śluzowych, zawroty głowy, nietypowe wrażenia, tj. uczucie mrowienia, drętwienia i kłucia, zaburzenia smaku, wymioty, biegunka, rozszerzenie naczyń krwionośnych, którego objawem jest, m.in. zaczerwienienie, swędzenie. 

Rzadko: zaburzenia węchu, drgawki, drżenie, dreszcze, senność, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu, bóle stawów, lęk, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia czynności nerek (ostra niewydolność nerek), duszności, kaszel, wysypka i pokrzywka, puchnięcie twarzy i obrzęk naczynioruchowy (choroba skóry i błon śluzowych charakteryzująca się występowaniem obrzęków), gorączka. U pacjentów z istniejącą niewydolnością nerek może wystąpić ostra niewydolność nerek, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi. 

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek obserwowano przypadki nerkopochodnego zwłóknienia układowego (choroby związanej ze stwardnieniem skóry, które może także obejmować tkanki miękkie i narządy wewnętrzne), objawiającej się przebarwieniami i pogrubieniem skóry, które mogą być bolesne. W rezultacie może dojść do zmniejszonej ruchliwości stawów, osłabienia mięśni lub zaburzenia funkcji organów wewnętrznych. 

Mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne/rzekomoanafilaktyczne (silne, zagrażające życiu reakcje występujące np. po podaniu leku), przyspieszenie tętna, kichanie, podrażnienie gardła, trudności w oddychaniu. 

Działania niepożądane występują zwykle w ciągu godziny od podania leku. Rzadko działania niepożądane mogą wystąpić w ciągu kilku godzin lub nawet dni po podaniu Gadodiamidum.


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach