Zastosowanie lecznicze:
Wewnętrznie:
Tradycyjnie nagietek stosuje się w schorzeniach pęcherzyka żółciowego, na ból występujący w skurczach żołądka. Łagodzi symptomy choroby wrzodowej,wspomaga rekonwalescencje po przeprowadzonych operacjach chirurgicznych na żołądku, jelitach czy pęcherzyku żółciowym, także po usunięciu guza nowotworowego. Zmniejsza dolegliwości wynikające z klimakterium i zaburzeń miesiączkowania, takich jak ból, spadek sił witalnych i zawrotyi głowy.
Zewnętrznie:
Nagietek przyśpiesza proces gojenia ran (również pooperacyjnych), uszkodzeń skóry, owrzodzeń, odmrożeń, oparzeń, stłuczeń. Pomaga na stany zapalne błon śluzowych pochwy, bądż jamy ustnej i gardła. Wykorzystany jest w leczeniu objawowym rzęsistkowicy i postępującego zaniku nabłonka pochwy. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, dlatego łagodzi przemęczenie oczu i stany zapalne spojówek. Zmniejsza podrażnienia i przesuszenie oczu.
Możliwe skutki uboczne:
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. W takim przypadku należy przerwać stosowanie produktu.
Ostrzeżenia:
- Nie stosować u osób do 12. roku życia, ponieważ brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania poniżej tej granicy wieku.
- Przed zastosowaniem w okresie ciąży i laktacji, zasięgnąc opinii lekarza.
- Nie stosować po upływie terminu przydatności do spożycia.
- Przechowywać w miejscu suchym i zaciemnionym.
- Przechowywać poza zasięgiem dzieci.
Powrót do listy