Rifaximinum odnajduje zastosowanie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, spowodowanych zakażeniem jelitowym, encefalopatia wątrobową lub biegunką podróżnych.
Skutki uboczne:
Często bóle brzucha, zaparcie, nagła potrzeba wypróżnienia, bolesne parcie na stolec, biegunka, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, nudności, wymioty, gorączka i bóle głowy. Niezbyt często ból w górnej części jamy brzusznej, wodobrzusze, niestrawność, suchość w jamie ustnej, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, stolce z domieszką śluzu lub ze świeżą krwią, jadłowstręt, zaburzenia smaku, suchość w gardle, duszność, niedrożność nosa, ból gardła i krtani. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza. W przypadku wystąpienia po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. bóle głowy należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych.
Przeciwwskazania:
Gdy masz nadwrażliwość na ryfaksyminę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, biegunkę powikłaną obecnością krwi w stolcu lub gorączką. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Bark danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Powrót do listy