Witamina D3 znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu oraz leczeniu braków witaminy D3 w organizmie, których powikłaniami jest krzywica, tężyczka, osteomalacja, a także schorzenia kości wynikające z przyczyn metabolicznych, takie jak niedoczynność przytarczyc oraz rzekoma niedoczynność przytarczyc. Witamina D3 stosuje się profilaktycznie w stanach złego wchłaniania, które wynikają z przewlekłych chorób jelit, marskości wątroby, rozległej resekcji żołądka i jelit, a ponadto dla wspomagania leczenia osteoporozy.
Działania niepożądane
Rzadko występująca nadwrażliwość na witaminę D3, bądź przyjmowanie nadmiernych dawek, może doprowadzić do zatrucia, czyli do tzw. hiperwitaminozy D3, która przejawia się brakiem apetytu, zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego, takimi jak nudności czy wymioty, a także bólami głowy, mięśni i stawów, zaparciami, suchością w jamie ustnej, wielomoczem, depresją, zaburzeniami psychotycznymi, spadkiem masy ciała, wzrostem poziomu wapnia we krwi i/lub w moczu, kamicą nerkową oraz zwapnieniem tkanek. Witamina D3 nie wywiera wpływu na zdolność obsługi pojazdów i maszyn mechanicznych.
Przeciwwskazania
Leku zawierającego witaminę D3 nie powinno się stosować w razie nadwrażliwości na składnik. Należy przestrzegać dawek szczególnie u kobiet w okresie ciąży lub laktacji. Nie stosować u pacjentów ze zbyt wysokim poziomem wapnia w surowicy krwi i w moczu, bądź schorzeniami nerek. Nie zażywać równocześnie z lekami moczopędnymi tiazydowymi, lekami przeciwpadaczkowymi, glikozydami nasercowymi, dużymi dawkami wapnia.Przed zastosowaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych obecnie lekach, także tych, których zakup nie wymaga recepty.
Powrót do listy