45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba układu krążenia. To także główna przyczyna rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.

Obecnie co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze, ale wielu z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Niepokojący jest fakt, że wśród chorych, którzy wiedzą o podwyższonym ciśnieniu, wielu nie leczy się wcale lub leczy się nieskutecznie.
Najprostsza metoda na rozpoznanie nadciśnienia jest jego pomiar manometrem rtęciowym lub zegarowym. Jednorazowy pomiar ciśnienia, który przekracza wartości prawidłowe nie daje podstaw do rozpoznania nadciśnienia. Nadciśnienie tętnicze zdiagnozować można jedynie, gdy po kilku wizytach u lekarza pomiary ciśnienia tętniczego wykazują podwyższone wartości. Podczas pierwszego badania ciśnienie tętnicze mierzone jest na lewym i prawym ramieniu.

Objawy:

Choroba ta objawia się na wiele sposobów. We wstępnej fazie, w której nadciśnienie pojawia się tylko czasami, chorym doskwiera niepokój, kołatanie serca, zawroty głowy, potliwość, okresową bezsenność. W przypadku bardziej zaawansowanych stanów choremu dokuczają bóle i zawroty głowy, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej, pieczenie i bóle za mostkiem, zadyszka przy wysiłkach. W dalszej fazie dochodzi do zmian w sercu, naczyniach i oczach.

Przeważnie spotkać można nadciśnienie tętnicze pierwotne, zwane też samoistnym, a więc takie, którego przyczyna jak dotąd nie została dokładnie poznana. Mniej więcej 95% osób z podwyższonym ciśnieniem krwi ma nadciśnienie tętnicze pierwotne. Często można je zaobserwować u osób z nadwagą i gdy inni członkowie rodziny cierpią na to schorzenie. Nadużywanie soli kuchennej w codziennej diecie, regularne spożywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków, np. "pigułek" antykoncepcyjnych lub preparatów zawierających sterydy, może wpłynąć na wystąpienie nadciśnienia.

Tylko u 5% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jest ono spowodowane schorzeniem organicznym. Niektóre choroby nerek i nadnerczy mogą doprowadzić do nadciśnienia. Wówczas mówimy o nadciśnieniu tętniczym wtórnym.

Wykrycie przyczyn tego schorzenia ma duży wpływ na jego leczenie i terapię, która ma na celu przede wszystkim usunięcie lub leczenie przyczyny nadciśnienia tętniczego.

Ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na tę chorobę rośnie wraz z wiekiem. Do trzydziestego piątego roku życia jest nim dotknięty prawie co dziesiąty człowiek, od sześćdziesiątego piątego około jeden na czterech. Według normy przyjętej przez Światową Organizację Zdrowia w Polsce co czwarty mieszkaniec ma nadciśnienie i co czwarty ciśnienie graniczne. Tylko połowa z nich o tym wie. Spośród nich tylko połowa będzie leczona, a spośród leczonych tylko potowa otrzyma dostateczne leczenie. Lekarze określają ten fakt jako "prawo połowy". Oznacza to, że tylko co ósmy człowiek z nadciśnieniem będzie tak leczony, że wysokość jego ciśnienia osiągnie znowu prawidłowy zakres. W różnych badaniach stwierdzono, że wiele czynników zwiększa ryzyko powstania pierwotnego nadciśnienia krwi.


choroby cywilizacyjne powikłania nadciśnienia tętniczego przyczyny nadciśnienia tętniczego nadciśnienie tętnicze a stres
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach