45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

10 mitów o antykoncepcji. Co warto wiedzieć ?

10 mitów o antykoncepcji. Co warto wiedzieć ?10 mitów o antykoncepcji. Co warto wiedzieć ?

Zupełnie naiwnie i budzące zastrzeżenia mity odnośnie antykoncepcji utrwalają się w społeczeństwie, dlatego zasługują na chwilę wyjaśnienia. Niejasności w sferze seksualnej wynikają najczęściej z młodego wieku, braku doświadczenia i strachu przed ciążą.

  • Co warto wiedzieć o antykoncepcji?

  • Czy antykoncepcja hormonalna jest skuteczna?

1) Stosunek przerywany zapobiega ciąży

Wydzielany przed wytryskiem preejakulat, mimo skąpej ilości plemników umożliwia zapłodnienie, dlatego trudno mówić o gwarantowanym bezpieczeństwie.

2) Pigułki antykoncepcyjne sprzyjają tyciu

Możliwe jest odrobinę zwiększone łaknienie w pierwszych 2-3 miesiącach ich stosowania. Po tym czasie apetyt wraca do normy. Początkowy przyrost wagi do 2 kg nierzadko wiąże się z zatrzymaniem wody w organizmie, jednak podczas krwawienia miesączkowego waga powinna wrócić do normy.

3) Pigułki antykoncepcyjne odbierają urodę

Wiele młodych dziewcząt, które mają poważne problemy z cerą trądzikową stosuje tabletki z myślą o pięknej cerze. Niekiedy pigułki zmniejszają nadmierne owłosienie i przetłuszczanie włosów, zatem trudno mówić o negatywnych skutkach dla urody. Działanie anty-androgenowe ogranicza łojotok.

4) Stosunek przedsionkowy zapobiega ciąży

Nieprzerwana błona dziewicza nie stanowi dla plemników szczelnej barykady. Uprawiając stosunek bez pełnej penetracji w dniach okołoowulacyjnych i podczas owulacji, niestety ryzykujemy ciążę.

5) Bezpieczny pierwszy seks gratis od natury

Dość powszechny mit, który nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Na zdolności rozrodcze kobiet i dziewcząt nie ma wpływu błona dziewicza, jak już to w poprzednim punkcie zostało wyjaśnione. Liczą się tylko dni płodne.

6) Seks podczas miesiączki jest bezpieczny

Bardzo rzadko owulacja przebiega w trakcie miesiączki. Jeśli przytrafi się właśnie tobie i będziesz współżyć, możesz spodziewać się zapłodnienia. Prócz tego plemniki w drogach rodnych żyją do 5 dni. Gdy krwawienie miesiączkowe trwa dość długo, owulacja może wystąpić w kilka dni po krwawieniu, dlatego plemniki być może zdążą dotrzeć do celu.

7) Antykoncepcja hormonalna zmniejsza popęd seksualny

Nie jest to regułą. Owszem skład niektórych tabletek może negatywnie odbijać się na libido, dlatego gdy zaobserwujesz u siebie spadek ochoty na seks, koniecznie poinformuj o tym ginekologa. Dobierze inne pigułki.

8) Po długoletnim stosowaniu pigułek warto zrobić przerwę by oczyścić organizm

O tym, czy powinnyśmy przyjmować pigułki decyduje ginekolog. Musimy wykonywać zlecane okresowe badania u ginekologa, ponieważ to on stoi na straży bezpieczeństwa ich stosowania. Ku przerwom nie ma na ogół wskazań.

9) Antykoncepcja hormonalna degraduje płodność

Po odstawieniu pigułek, zajście w ciążę jest możliwe już w najbliższym cyklu po ich odstawieniu. Hormony przyjmowane w codziennej porcji tabletek nie odkładają się trwale w organizmie. Zapłodnienie może być utrudnione z uwagi na wiek, przebyte choroby i wiele innych czynników. Wyjątkiem jest stosowanie zastrzyków, po których zdolność zapłodnienia wraca niekiedy i po roku, gdyż tak bardzo mogą rozlegulować cykl miesiączkowy, lecz nie są niebezpieczne dla zdrowia.

10) Woda po

Ani wypita szklanka wody, ani dokładne umycie okolic intymnych po stosunku nie zbiją plemników z obranego przez nie szlaku.

 

antykoncepcja bezpieczny seks antykoncepcja mity mity o antykoncepcja
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: milena
Ocena:
też słyszałam, że jak się bardzo długo bierze tabletki, to trzeba zrobić wreszcie przerwę
Odpowiedź
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Nie wyobrażam sobie, jak można się zdecydować na seks w czasie okresu. To obrzydliwe.
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Madzia
Ocena:
Moge wypowiedzieć się odnośnie dwóch mitów o antykoncepcji, po pierwsze bo pigułkach się tyje mi doszło 10kg i lekarz zaprzestał prób na badaniach, okazało się że nie mogę ingerować hormonami w organizm, po drugie od ok 10 lat stosuję antykoncepcję w formie stosunku przerywanego i jeszcze nie mam drugiego dziecka :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach