Moczówka prosta nazywana jest z łaciny również diabetes insipidus. Jest to dość poważna choroba związana z układem moczowym. Organizm jest w tej sytuacji niezdolny do zagęszczania moczu. Choroba charakteryzuje się polidypsją oraz poliurią. Warto dowiedzieć się o niej więcej. Oto najważniejsze informacje o tej chorobie przedstawione w krótkiej i zwięzłej formie:
Co to jest moczówka prosta?
Jakie są rodzaje moczówki prostej?
Moczówka prosta: najważniejsze informacje o chorobie
- Występuje kilka rodzajów choroby. Dobra diagnoza jest podstawą skutecznego leczenia. Ośrodkowa, wazopresyno zależna moczówka prosta związana jest z czynnością przysadki i podwzgórza (układ nerwowy).
- Kolejnym rodzajem moczówki prostej jest jej odmiana nerkopochodna. W tej postaci choroby układ moczowy, a dokładniej cewki nerkowej, nie funkcjonują odpowiednio – nie są wrażliwe na wazopresynę.
- W postaci wrodzonej moczówki prostej osoba chora dziedziczy chorobę poprzez chromosom X z defektem jednego z receptorów.
- Lecząc moczówkę prostą można wykorzystać farmakoterapię lub leczenie operacyjne. To ostatnie tylko niestety w niektórych przypadkach.
- Chory często czuje wzmożone pragnienie ze względu na niewydolność jego organizmu związaną z zagęszczaniem moczu. Woda jest wydalana w nadmiarze.
- Chory cierpi również na oddawanie dużych ilości moczu, na co dzień.
- Często choroba ta związana jest z występowaniem guza mózgu. To ważne, aby pierwsze objawy od razu skonsultować z lekarzem. Dodatkowe objawy mogą być przyczyną właśnie rozwijającego się guza.
- Moczówka prosta może występować również u niemowląt. Jak ją zaobserwować? Niemowlę posiada podwyższoną temperaturę, często wymiotuje, choruje również na zaparcia i bardzo wolno przybiera na wadze.
- Lecząc niemowlęta i dzieci należy często podawać im picie oraz zwiększyć ilość podawanych posiłków.
- Choroba może wiązać się z takimi schorzeniami, jak: przewlekła niewydolność nerek, hiperkalcemia, hipokaliemia, wrażliwość na fluorki i sole litu, choroba śródmiąższowa nerek, infekcje dróg moczowych.
- Moczówka prosta jest stosunkowo rzadko występującą chorobą. Z tego względu ważne jest odpowiednie rozpoznanie lekarskie i postawienie pewnej, sprawdzonej diagnozy.
- Moczówka może wystąpić w okresie ciąży. Nazywa się wtedy moczówką ciążową. Objawy samoistnie ustają po urodzeniu dziecka.
- Często osoby chore na moczówkę prostą skarżą się na znaczną potliwość dłoni. Mogą również częściej chorować z powodu podwyższonej temperatury lub posiadać niewielkie problemy z wypróżnianiem się (częste zaparcia).
- U dzieci młodszych częściej chorobę wykryć można, kiedy obserwuje częste moczenie się dziecka w nocy nieustępujące samoistnie lub nie ma jego innej przyczyny.
Co o tym sądzisz?