45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

7 pierwszych objawów udaru mózgu. Ta wiedza może ratować życie!

7 pierwszych objawów udaru mózgu. Ta wiedza może ratować życie!7 pierwszych objawów udaru mózgu. Ta wiedza może ratować życie!

Najczęstszą przyczyną udaru mózgu jest ogniskowe niedokrwienie w obrębie danego obszaru w mózgu. Większość więc udarów zalicza się do „udarów niedokrwiennych”, układ nerwowy zostaje w wyniku takiego udaru w pewien sposób "upośledzony". Często występują jednak również udary krwotoczne (15 proc. wszystkich przypadków), które wiążą się z wylewem krwi do mózgu. Udar nie jest udarowi równy – różne obszary, różne wielkości udaru – czynią go schorzeniem dość nieprzewidywalnym w swoim skutkach. Istnieją jednak pewne pierwsze wytyczone objawy, które mogą dać danej osobie znać, lub osobom z jej otoczenia, że dzieje się w organizmie coś niepożądanego. Wykrycie tych bardzo subtelnych zmian może nawet uratować czyjeś życie.

  • Jakie są objawy udaru mózgu?

  • Jak reagować na udar mózgu?

Pierwsze objawy udaru mózgu. Jak wykryć udar?

  1. Niedowład mięśni. Występuje bardzo często na samym początku udaru, albo wprost przed nim. Może nie wystąpić pełny niedowład, jaki sobie możemy to wyobrażać, ale z pewnością siła mięśni mocno zmaleje. Chory czuje nagłą słabość, najczęściej tylko po jednej stronie ciała: np. w prawej nodze i w prawej ręce. To znak, że dochodzi do udaru po lewej stronie mózgu.
  2. Drętwienie różnych części ciała. Podobny objaw dotyczy drętwienia kończyn, lub częściej drętwienia jednej połowy twarzy wraz z szyją, często również drętwienie obejmuje ręce.
  3. Zaburzenia mowy. Kiedy krążenie krwi ustaje łatwo to zauważyć zarówno u siebie samego, jak i u innych osób. Słowa stają się trudne do wypowiedzenia, mogą brzmieć zupełnie inaczej, mowa może być niezrozumiała.
  4. U niektórych osób dodatkowo można zaobserwować pewnego rodzaju problemy poznawcze: chory nie umie nazwać przedmiotów, o które go pytamy, wydaje się być nieobecny.
  5. Zaburzenia widzenia. Zazwyczaj są krótkotrwałe i dotyczą tylko jednej strony ciała np. chory nagle przestaje widzieć prawej połowy swojego pola widzenia. Zaniewidzenie najczęściej dotyczy tylko jednego oka, ale mogą się pojawić również objawy ogólne.
  6. Nudności i problemy ze złym samopoczuciem. To typowy objaw zwiastujący nadchodzący udar. Ponadto chory może odczuwać silny ból głowy, a także mieć podstawowe problemy z poruszaniem się.
  7. Narastające zaburzenia świadomości. Z początku chory może być lekko nieobecny, by zaraz znów „obudzić” się do działania. Najczęściej udar powoduje ostatecznie omdlenie chorego.

Jak zareagować?

Jeśli sytuacja dotyczy nas samych – należy natychmiast zawiadomić kogoś obok, mówiąc o swoich o objawach i naszej osobistej diagnozie. W tym momencie poprosić tę osobę o natychmiastowe wezwanie karetki. Podobnie, jeśli objawy występują u kogoś bliskiego, czy napotkanego – najlepiej jest pomóc wzywając od razu karetkę pogotowia. Dodatkowo można zanotować godzinę, kiedy objawy wystąpiły po raz pierwszy oraz ułożyć osobę chorą w pozycji leżącej, aby zminimalizować obrażenia od upadku w momencie omdlenia.

udar mózgu objawy omdlenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach