45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

ABC planowania ciąży: bezpieczeństwo ciąży późnej

ABC planowania ciąży: bezpieczeństwo ciąży późnejABC planowania ciąży: bezpieczeństwo ciąży późnej

Ciąża późna niekoniecznie musi oznaczać ciążę niebezpieczną. Ważne jest jednak, aby przygotować wszelkie zalecane badania, a przy tym przez całą ciążę – już od jej samego początku (warto na bieżąco wykonywać testy ciążowe) – pozostawać pod opieką lekarza ginekologa. Czy rzeczywiście starsze przyszłe mamy mają się czego obawiać? Kiedy ryzyko diametralnie się zmienia?

  • Czy późna ciąża jest bezpieczna?

  • Jakie są zalety późnej ciąży?

Czy późna ciąża może być dobra?

Oczywiście! Na pewno jeśli weźmiemy pod uwagę samo wychowanie dziecka, ale również dbałość o bezpieczeństwo ciąży i płodu. Kobiety starsze, dojrzalsze, bardziej dbają o siebie w trakcie ciąży oraz rzadziej poddają się jakiemukolwiek ryzyku.

Plusy ciąży późniejszej

  • Dojrzałość emocjonalna kobiety
  • Stabilizacja finansowa
  • Zazwyczaj ustabilizowane życie małżeńskie
  • Większa motywacja do zajścia w ciążę
  • Większa dbałość o zdrowie w trakcie ciąży
  • Macierzyństwo jest świadomą decyzją

Jaką ciążę w ogóle możemy nazwać późną?

Zwyczajowo przyjmuje się, iż późna ciąża to taka, w którą kobieta zachodzi po 35-roku życia. Istotny jest również fakt, czy jest to pierwsza ciąża czy następna. Pierwsza ciąża w późniejszym wieku uznawana jest za trudniejszą. W publikacji Położnictwo i Ginekologia pod redakcją Grzegorza Bręborowicza czytamy na przykład, że czynnikiem ryzyka w ciąży jest wiek dopiero od 40 lat w górę, oraz wiek bardzo młody – poniżej 15 lat.  

Bezpieczeństwo w ciąży

Każda kobieta, która zaszła w ciążę po 35. roku życia powinna wykonywać badania genetyczne, które pozwolą określić zdrowie dziecka, a w razie nieprawidłowości wykryć przyszłe choroby. Do badań tych należą test PAPP-A oraz USG. W niektórych uzasadnionych przypadkach zaleca się również wykonanie badania płynu owodniowego. Niestety to badanie jest już inwazyjne, a ryzyko poronienia w wyniku wykonania zabiegu wynosi 1 proc. Oczywiście płodność kobiety nie jest tak stała, jak u mężczyzny, dlatego kobiecie trudniej jest zajść w ciążę w późniejszym wieku.

Kiedy ciąża może być „zagrożona”

U dzieci urodzonych przez kobiety starsze częściej dochodzi do nieodwracalnych zmian genetycznych np. częściej chorują one na Zespół Downa. Wady wrodzone mogą dotyczyć również ciała, samej fizyczności.

Bardziej narażona na wystąpienie zmian jest również kobieta chorująca na nadciśnienie, choroby układy krążenia, otyłość, stłuszczenie wątroby czy inne choroby cywilizacyjne. Niekoniecznie choroby te zawsze towarzyszą późniejszemu wiekowi (powyżej 35. roku życia). Wiek biologiczny nie musi iść w parze z tym, który mamy wpisany w dowodzie. Zdrowa kobieta ma możliwość – a w dobie dzisiejszego rozwoju medycznego również na pewnym etapie ciąży pewność – urodzenia w pełni zdrowego dziecka.

ciąża planowanie ciąży późna ciąża ciąża w późnym wieku
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Dominika
Ocena:
Planuję ciążę, z tym że jestem po 30-tce i obawiam się czy wszystko będzie dobrze, mam już jedna córkę. Dobrze wiedzieć, że nie jest jeszcze za późno.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach