Przyszłe młode mamy szczególnie obawiają się dnia porodu. Ciąża jest wspaniałym dla nich momentem, ale mimo wszystko często myśli się o dniu porodu, jako o czymś nieprzyjemnym, pełnym bólu, a wreszcie zwyczajnie czymś – nieznanym, owianym tajemnicą. Rodzenie siłami natury nie musi jednak być czymś, czego należy się obawiać.
Jak wygląda poród?
Jak długo trwa poród?
Rodzenie – jaki sposób przyjścia na świat dziecka można wybrać?
- Można rodzić naturalnie, siłami natury
- Coraz częściej wybiera się porody w wodzie, które dają matce większe rozluźnienie. Kobieta nie odczuwa tak dotkliwego bólu. Jest to również korzystne dla samego dziecka, które nie przekracza – również bolesnej dla siebie – bariery, pomiędzy światem „wodnym”, w którym żyje a światem zewnętrznym
- Cesarskie cięcie to również ostatnio często wybór, a nie przymus. Młode matki decydują się na tę formę porodu, aby zniwelować ból, który ma się pojawić przy porodzie siłami natury
Kiedy zaczynamy rodzić?
Dobrze przygotowana przyszła mama pozna od razu pierwsze objawy porodu. Po pierwsze pojawią się jeszcze nieregularne skurcze macicy. Mogą się one pojawić na dwie doby przed rzeczywistym porodem. Kolejno następuje odejście wód płodowych, lub też lekkie ich sączenie się. W tym czasie następuje również odejście czopa śluzowego, który sygnalizuje szybkie nastąpienie porodu.
Pobyt w szpitalu – jak to wygląda?
Po przyjechaniu na porodówkę w zależności od zaawansowania porodu rodząca musi najpierw wypełnić ankietę dotyczącą przebiegu ciąży (oczywiście jeśli „już” rodzi to lekarze nie będą jej do tego zmuszać). Wykonuje się również badanie KTG, które służy do pomiaru siły skurczu oraz określa się rozwarcie szyjki macicy. Następnie często wykonywana jest lewatywa, na którą rodząca nie musi się zgodzić. Z jednej strony daje to komfort, że podczas porodu mimowolnie nie odda się stolca, co zabezpiecza również dziecko przed kontaktem z bakteriami. Z drugiej strony obecnie Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, że nie ma żadnych medycznych przesłanek do wykonywania lewatywy przed porodem. Lewatywę zawsze można wykonać samemu w domu przed wyjazdem do szpitala, dla kobiet w ciąży to duże ułatwienie. Następnie również wykonuje się depilację okolic intymnych. W czasie porodu pojawia się ból związany ze skurczami. Po urodzeniu dziecka rodzi się również łożysko, co jest jednak już całkowicie bezbolesne. Kiedy matka i dziecko poczują się już dobrze wówczas następuje pierwszy ich kontakt.
Jak długo trwa poród?
Należy wiedzieć, że krócej trwa poród kobiety, która już rodziła, a najdłużej bodaj pierwszy poród. Jeśli poród się przedłuża, pielęgniarki mogą podać matce kroplówkę z zawartością oksytocyny, co powinno przyspieszyć akcję porodową. Poród może trwać od godziny do nawet kilkunastu godzin.
Co o tym sądzisz?