45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia pokarmowa u dorosłych, skąd się bierze?

Alergia pokarmowa u dorosłych, skąd się bierze?Alergia pokarmowa u dorosłych, skąd się bierze?

W wyniku sztucznie przetwarzanej żywności, szerokiego dostępu do egzotycznych owoców i warzyw, globalnego zanieczyszczania środowiska naturalnego, coraz więcej osób dorosłych cierpi na alergie pokarmowe. Nawet jeżeli nigdy wcześniej nie zmagali się z żadną inną alergią.

  • Co to jest alergia pokarmowa?

  • Jak rozpoznać alergię pokarmową?

Jak rozpoznać alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa może wystąpić w każdym wieku, najczęściej do tej pory ujawniała się u niemowląt i małych dzieci, jednak coraz częściej dopada dorosłe osoby nie cierpiące wcześniej z powodu siennego kataru, astmy oskrzelowej czy wysypki czyli nie przechodzace alergii w wieku dziecięcym.
Alergia pokarmowa występuje wtedy, kiedy reakcja immunologiczna organizmu człowieka w sposób nieprawidłowy reaguje na spożywane pokarmy i powoduje występowanie różnych objawów klinicznych. Alergizujący pokarm jest wówczas traktowany przez organizm jak „intruz”, którego trzeba szybko zniszczyć. U osób dorosłych alergia jest wywoływana przeważne przez produkty pochodzenia roślinnego (mąka pszenna, orzechy, soja, soczewica). Objawy mogą być różnorodne i mogą dotyczyć różnych narządów.

Najczęściej występujące:
- atopowe zapalenia skóry, pokrzywy, obrzęki;
- wodnisty katar, obrzęk krtani, astma oskrzelowa, nawracające zapalenia płuc;
- wymioty, biegunka, obrzęk i swędzenie warg, zapalenie przełyku, zapalenie jelita grubego.


W skrajnych przypadkach może dojść do nagłego obniżenia tętniczego krwi, zaburzenia krążenia (kołatanie serca), skurczu oskrzeli czyli do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić nawet do zgonu.
Układ odpornościowy organizmu przeważnie bardzo szybko reaguje na „niechciany” alergen pokarmowy dlatego pierwsze objawy występują praktycznie zaraz po zjedzeniu tego alergenu. Trzeba pamiętać, że objawy występują zawsze po spożyciu tego samego pokarmu i wywołują takie same dolegliwości. Przeważnie jest to cała gama objawów jednocześnie. Może więc na skórze pojawić się pokrzywka, zaczyna robić się duszno i puchną wargi, do tego dochodzi refluks przełykowy. Trzeba zauważyć, że w wymienionych objawach brakuje bólu brzucha i biegunki. Alergia pokarmowa przeważnie kojarzona jest właśnie z problemami jelitowo –żołądkowymi, jednak one wcale nie muszą wystąpić.
Kiedy zauważymy, że po spożyciu pokarmu czujemy się źle należy niezwłocznie odstawić produkt. Nie należy eksperymentować i próbować ponownie produktu, po którym zaobserwowaliśmy niepożądaną reakcję alergiczną, może wtedy dojść do wspominanego już wstrząsu anafilaktycznego.
Często pojawia się też oczywista trudność związana z tym, który konkretnie produkt nas uczulił.
Kontakt z alergologiem powinien rozstrzygnąć ten problem chociaż diagnostyka w tym wypadku jest dość skomplikowana i trudna we względu na brak jednej metody diagnostycznej, która wskazałby właściwy alergen.

Dlatego powinno się wykonać:
testy z kilkunastoma najczęściej uczulającymi alergenami pokarmowymi, bez względu na rodzaj objawów;
• oznaczenie swoistych IgE w surowicy krwi – ich wykrycie jest niepodważalnym dowodem istnienia uczulenia;
• pokarmowe testy prowokacyjne - polegają na podawaniu stopniowo zwiększanych ilości alergenu pokarmowego - aż do wystąpienia objawów klinicznych;
• dokładny wywiad dotyczący objawów, rodzaju i dolegliwości, cech dziedziczenia, sposobów żywienia także w dzieciństwie.

 Leczenie

Najczęściej stosuje się dietę eliminacyjną, która polega na czasowym wyeliminowaniu jednej lub kilku grup produktów podejrzewanych o wywołanie alergii pokarmowej. Gdy dieta eliminacyjna nie przynosi pożądanych efektów, rozpoczyna się leczenie farmakologiczne polegające na odczulaniu.
Odczulanie, w tym przypadku sprawia, że układ immunologiczny przewodu pokarmowego przestaje reagować na alergeny, lub reaguje słabiej.

 

 

alergia alergia pokarmowa produkty spożywcze pokarmy mleko soja orzechy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach