Przekwitanie i problemy wieku średniego nie dotyczą jedynie kobiet. Andropauza – bo tak w medycynie określa się zjawisko przekwitania u mężczyzny – nie jest jednak tematem często poruszanym w mediach. Czy to oznacza, że mężczyźni przeżywają andropauzę rzadziej lub mniej intensywnie, niż kobiety menopauzę?
Co to jest andropauza?
Jakie są objawy przekwitania?
Andropauza – podstawy
Andropauza zaczynać się może przed 50-tym rokiem życia, ale zazwyczaj pojawia się w wieku około 50 lat, najczęściej po przekroczeniu tego wieku. Jest identycznym okresem w życiu mężczyzny, jak menopauza w życiu kobiety. Zapowiada powolne starzenie się organizmu, wejście w nową fazę w życiu.
Andropauza: ciało i dusza stają się bardziej podatne
Andropauza sprawia, że ciało mężczyzny, ale również jego samopoczucie i wszystkie cechy związane ze strefą czysto psychiczną – mogą się zmienić i pewnie stanie się tak w najbliższych paru miesiącach lub latach.
Andropauza przede wszystkim objawia się zmianami hormonalnymi, ale również zmianami somatycznymi i psychologicznymi oraz zmianami o podłożu seksualnym.
Objawy męskiego przekwitania:
- Różne części ciała mogą być obolałe, mężczyzna będzie odczuwał więcej somatycznych dolegliwości bólowych
- Organizm jest lekko osłabiony
- Mężczyzna traci wcześniejszy wigor i siłę
- Może odczuwać znaczne zmęczenie
- Pojawiają się zaburzenia apetytu i zaburzenia snu
- Nastrój zostaje obniżony
- Pamięć i umiejętność koncentracji zostają zaburzone
- Zwiększa się drażliwość, odczuwany lęk, niepokój i smutek
- Mogą występować palpitacje serca, uderzenia gorąca
Zaburzenia seksualne podczas andropauzy
Schorzeniami, które często występują u mężczyzn w okresie andropauzy są problemy z erekcją. Mężczyzna również wbrew swojej woli może być mniej zainteresowany seksualnością, jak dotychczas. W ten sposób zmniejsza się również zadowolenie mężczyny z życia seksualnego oraz własnych możliwości w tym zakresie. Podniecenie i pożądanie seksualne mogą nie być już odczuwalne w ten sam silny sposób.
Różnice między meno- a andropauzą
Podczas andropauzy mężczyzna nie traci swoich zdolności seksualnych związanych z biologiczną możliwością późniejszego zapłodnienia. Zdolności te jedynie, jak i zainteresowanie seksualnością, słabną lub zostają upośledzone. W przypadku kobiet podczas przechodzenia menopauzy wszelkie dalsze zdolności rozrodcze zostają na zawsze zahamowane.
Kryzys wieku średniego
W wieku 40-50 lat u wielu mężczyzn pojawia się tzw. „kryzys wieku średniego”, nazywany również „kryzysem czterdziestki”. Fenomen ten może ujawniać się na równi z wystąpieniem andropauzy, albo przekwitanie męskie poprzedzać. Kryzys wieku średniego wzmaga w mężczyźnie chęć do diametralnych zmian w swoim życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym.
Co o tym sądzisz?