Nierzadko bagetelizowana astma sercowa, zwana także dychawicą sercową, często następuje w wyniku złych nawyków żywieniowych i stresującego trybu życia, który sprzyja powstawaniu trudnych w leczeniu schorzeń.
Dychawica wynika z nieprawidłowości, które rozwinęły się w układzie krwionośnym. Napady duszności zakłócają sen, a także zdarzają się po wysiłku fizycznym. Związek z astmą sercową ma niewydolność lewej komory serca i nieprawidłowe zastawkowe lewe ujście żylne.
Co to jest astma sercowa?
Jak leczyć astmę sercową?
Przyczyny i rodzaje astmy sercowej
Wśród dychawicy sercowej wyróżnić należy:
- astmę sercową wynikającą z przeżywania silnych stresów,
- astmę sercową przebiegającą ze zmianą sercową biernie przekrwionych oskrzeli,
- astmę sercową atopową, która występuje u chorych z bakteryjnym zapaleniem oskrzeli,
- astmę metaboliczną rozwijającą się na skutek kwasicy po innych chorobach.
Podłoże do wystąpienia astmy sercowej stanowi m.in.: niedomykalność zastawek tętnicy głównej oraz przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego. Ponieważ, w ich wyniku postępuje przekrwienie płuc, z którym maleje ich pojemność nawet o 30 proc. i niewydolność lewej, komory serca, nasze płuca funkcjonują z wytężeniem. Chorobę dość często dziedziczymy w genach, co na ogół ujawnia się w dzieciństwie.
Charakterystyka duszności
Typowe objawy dychawicy sercowej, to:
- niemożność zaczerpnięcia oddechu,
- ograniczona jest częstość oddechów, co mija po zmianie pozycji, w której jesteśmy, np. po tym jak wyrwani ze snu siadamy na łóżku,
- duszność przytrafia się także po wysiłku fizycznym,
- duszności występują zarówno podczas wdechów, jak i wydechów,
- świszczący oddech,
- kaszel,
- nagłe poty,
- uczucie omdlenia,
- odczucie ciężaru zlokalizowane pod mostkiem,
- pojawia się ból, który ustępuje po zachowaniu spokoju.
Niezbędna terapia
Chcąc leczyć dychawicę sercową, lekarz zleca leki nasercowe, ale również zwiększoną podaż tlenu. Niewykluczone są wskazania lekarza dotyczące przyjmowania ziół, np. korzeni kozłka lekarskiego, krwawnika, żarnowca miotlastego, srebrnika czy nawłoci pospolitej. Niewskazane jest palenie papierosów oraz picie alkoholu. Należy także do minimim ograniczyć spożycie soli.
Bezpośrednio, gdy pojawia się atak duszności, musimy koniecznie i niezwłocznie usiąść. Najbardziej odpowiednie jest świeże, czyste powietrze. Zdarza się jednak, że pomimo zapewnienia dogodnych warunków, napady nie ustępują, a wręcz narastają. To jest moment, w którym musimy natychmiast poszukać pomocy u lekarza.
Schorzenia tego nie wolno nam pozostawiać samego sobie, gdyż bóle zlokalizowane w okolicy serca mogą okazać się zaczątkiem poważniejszych chorób.
Co o tym sądzisz?