45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból brzucha w czasie ciąży - przewrażliwienie czy powód do niepokoju

Ból brzucha w czasie ciąży - przewrażliwienie czy powód do niepokojuBól brzucha w czasie ciąży - przewrażliwienie czy powód do niepokoju

Istnieje przekonanie, że kobiety w ciąży są przewrażliwione, odczuwają silniej, są bardziej podatne na emocjonalne reakcje – nawet nieracjonalne. Zaczynają także bardziej wsłuchiwać się w swój organizm, interpretują zachodzące w nim zmiany z niespotykaną dotąd intensywnością. Także wszelki rodzaj bólu występującego w okolicach brzucha w tym delikatnym okresie jakim jest ciąża to wyzwanie. Jak należy go interpretować i kiedy należy udać się do lekarza. Oto kilka sugestii…

  • Czy ból brzucha podczas ciąży jest normalny?

  • Jaki jest próg bólu u kobiet?

Niezwykle ważne jest aby rozpoznawać każdorazowy ból, bo nie musi on być ostrzeżeniem przed zagrażającym niebezpieczeństwem. Szczególnie początki ciąży bywają trudne i nerwowe. Odczuwane w tym czasie bóle podbrzusza świadczą o zagnieżdżaniu się zapłodnionego jajeczka w macicy, co w rezultacie prowadzi do rozciągania się ścian macicy. Są to bóle podobne do miesiączkowych, macica pod wpływem działania hormonów staje się bardziej ukrwiona i wrażliwa.

W pierwszym trymestrze ciąży możesz odczuwać ból po jednej lub obu stronach brzucha, delikatne skurcze lub uczucie ciągnięcia. Gdy skurcze są dokuczliwe ale niezmienne lub towarzyszy im krwawienie przypadające w czasie przypadającej miesiączki nie ma powodu do zmartwień, dopóki nie towarzyszy temu ból podbrzusza. Ból w podbrzuszu, intensywny, utrzymujący się ponad jeden dzień, nawet jeśli nie towarzyszy mu plamienie czy krwawienie może być zwiastunem poronienia.  W tym czasie wiele kobiet odczuwa strach przed ciążą ektopową czyli jajowodową. Przeważnie obawa ta zostaje rozwiana i całkowicie opuszcza kobiety w 8 tygodniu ciąży w czasie badania.

W drugim trymestrze ciąży może pojawić się nasilający ból spowodowany rozciągającymi się mięśniami i więzadłami podtrzymującymi macicę. Dziecko rośnie a wraz z nim wygodne miejsce w którym spędzi następne miesiące. Ten rodzaj bólu może mieć charakter skurczów, kłucia, najczęściej pojawia się w czasie wstawania z łóżka, krzesła lub w czasie kaszlu. Może trwać chwilę lub kilka godzin. Dopóki jest przejściowy i nie towarzyszy mu gorączka, krwawienia, obfite upławy lub omdlenia nie ma powodu do obaw. Odpoczynek w wygodnej pozycji przyniesie ulgę. W tym czasie występuje także uczucie pełnego brzucha, ciągnięcie szczególnie w okolicach pachwin. Jeśli jednak ból jest przemijający nie potwierdza to niepokoju o kolce nerkowej czy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

W ostatnim trymestrze ciąży dziecko rośnie coraz szybciej i regularnie przybiera na wadze, robi sobie miejsce i zaczyna wykonywać coraz więcej ruchów. Większość kobiet przyzwyczaja się do regularnego kopania przez swoją pociechę. Świadczy to o tym, że maluszek ma się dobrze, czuje się bezpiecznie ale niestety robi mu się coraz ciaśniej. Coraz większa macica z lokatorem wewnątrz naciska bardzo na sąsiadujące z nią narządy. Ból brzucha w okolicy prawego nadżebrza świadczy właśnie o tym nacisku i może powodować zgagę lub nudności. Pojawiają się także coraz częściej skurcze przepowiadające tzw. skurcze Braxtona – Hicksa. Macica trenuje przed wielkim finałem. Niepokoić w tym czasie może drętwienie brzucha w dolnej okolicy a także uczucie spinania szczególnie po nocy gdy macica powinna być „zrelaksowana” po wielu godzinach w wygodnej pozycji. Mylący może okazać się także częsty ból krzyża jako zwiastun odklejania się łożyska. Jednak u większości kobiet ból odczuwany w tej okolicy jest naturalny i niegroźny, choć uciążliwy. W 9 miesiącu długotrwały, intensywny ból brzucha o wzrastającej intensywności może być zapowiedzią rozpoczynającego się porodu.

Odczuwalność bólu i jego próg u każdej kobiety jest różny. Część przyszłych mam przyzwyczaja się do uciążliwych doznań inne każdy rodzaj bólu muszą przecierpieć. Nie ma dwóch identycznych osób i każda ciąża jest indywidualnym, wyjątkowym przeżyciem. Należy dokładnie słuchać swojego organizmu, obserwować i nie dać się zwariować. Nie wpadać łatwo w histerię, gdy tylko coś zakłuje. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że ciąża to stan wyjątkowy, każdy ból może także okazać się niebezpieczny, wszystkie niepokojące zmiany należy koniecznie zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę. Warto dmuchać na zimne, czasami lepiej wyjść na rozhisteryzowaną mamuśkę, niż później żałować braku reakcji. Pamiętaj – nie dawaj się zbyć, bądź asertywna jeśli czujesz, że ból może przepowiadać niebezpieczeństwo. Jesteś na tym etapie jedyną osobą chroniącą swoje dziecko.

skurcze ciąża ból brzucha krwawienie poród ból krzyża zagrożenie ciąża ektopowa plamienie w ciąży poronienie bóle brzucha w ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach