To jedna z najpowszechniejszych dolegliwości - każdego choć raz w życiu bolała głowa. Czy to w wyniku gorączki, zdenerwowania, zmęczenia albo kaca, ból głowy to zdecydowanie częsty towarzysz różnych dolegliwości. Jednak w przypadku, gdy nęka nas zbyt często lub zbyt długo, a jego powód nie jest nam znany, może świadczyć nawet o poważnej chorobie.
Skąd się bierze ból głowy?
Jak radzić sobie z bólem głowy?
Niezależnie od tego, jaki typ bólu odczuwamy: rozsadzający, tępy czy pulsujący, najczęściej jest on związany z układem krążenia. Mózg nie może nas boleć, ponieważ nie ma w nim zakończeń nerwowych odczuwających tego typu bodźce. Mogą jednak pobolewać otaczające go opony, w których znajduje się wiele naczyń krwionośnych. Podczas, gdy dochodzi do ich rozszerzenia, możemy odczuwać cierpienie.
Skąd najczęściej bierze się ból głowy?
Według statystyk, najczęstszą przyczyną jest napięciowy ból głowy, który jest chorobą. Powodami napięciowych bólów głowy są zwykle:
- Niewygodna pozycja, powodująca napięcie mięśni,
- Niedostateczna ilość snu,
- Głód,
- Najczęściej – emocje, zwłaszcza stres inicjujący wydzielanie hormonów (m.in. kortyzolu i katecholamin), przez które zwiększa się napięcie mięśni, rośnie ciśnienie tętnicze oraz przyspiesza akcja serca.
Organizm broni się przed tymi objawami rozszerzając naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia i zmniejsza ryzyko wylewu. To właśnie te rozszerzone naczynia są przyczyną bólu głowy.
Przy tego typu odczuciach, najlepiej sięgnąć po tabletki zawierające ibuprofen, paracetamol albo kwas acetylosalicylowy. Choć zwykle pomagają natychmiastowo, to jak każdy lek mogą być uzależniające i negatywnie wpływać na żołądek, dlatego warto próbować walczyć z bólem innymi sposobami. Skuteczne może być wypicie kawy, gdyż zawarta w niej kofeina obkurcza naczynia krwionośne, a także masaże karku lub głowy, ćwiczenia relaksacyjne, akupresura, aromatyczne kąpiele łagodzące napięcie mięśniowe.
Kiedy ból oznacza chorobę?
- Wady wzroku – jeśli nie nosimy dobrze dobranych okularów lub soczewek, mogą powodować ból w okolicy czołowej i ciemieniowej, w wyniku napięcia gałek ocznych.
- Nadciśnienie tętnicze – występuje, gdy ciśnienie rośnie, zwykle odczuwalny jest rano, zwykle w okolicy potylicy.
- Zapalenie zatoki">zatok – tępy ból w okolicy zatok przynosowych i czołowych, nasila się przy pochylaniu głowy.
- Neuralgia nerwu twarzowego – silne, napadowe bóle jednej strony twarzy. Trwają 1-2 minuty, występują kilkakrotnie w ciągu doby.
- Chore zęby – ból promieniujący z zatok szczękowych na całą głowę.
- Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – ból zwykle w okolicach potylicy, najczęściej po odchyleniu głowy do tyłu.
- Wstrząs mózgu – pojawia się po urazie głowy, towarzyszą mu senność, mdłości i zawroty (konieczna natychmiastowa wizyta u lekarza).
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – sztywność karku, nudności i gorączka. Również należy od razu udać się do specjalisty.
- Tętniak mózgu – podwójne widzenie, bardzo silny ból, wymioty i osłabienie kończyn. W przypadku takich objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Co o tym sądzisz?