Nikt z nas w pełni nie docenia jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu pełnią kolana. Często bagatelizujemy ich ból, tłumacząc go zmęczeniem bądź nadwyrężeniem, nie zdając sobie sprawy, że pomocy domagają się nasze stawy kolanowe. Zdarza się również tak, że to kłopot ze stawami jest pierwszym sygnałem, że coś niepokojącego się dzieje, nim poczujemy inne, bardziej charakterystyczne objawy danej choroby.
Co oznacza ból stawu kolanowego?
Jak sobie radzić z bólem stawów kolanowych?
Kolano jest częścią stawu zawiasowego, którego funkcją jest zginanie, co umożliwia nam chodzenie, bieganie ale także siedzenie czy klęczenie. Poza tym utrzymuje nasze ciało w pozycji pionowej, nie angażując przy tym dużej ilości mięśni. Trzeba pamiętać, że stawy kolanowe to największe stawy w naszym ciele.
Często przysparzają nam kłopotów, ich ból może być następstwem urazu mechanicznego ale także uszkodzenia w wyniku zużycia czy stanu zapalnego. Im szybciej zdamy sobie sprawę ze skali problemu tym szybciej się z nim uporamy, bo ból utrzymujący się przez jakiś czas sam nie minie. Zdajemy się nie zauważać tego jak ważną rolę pełnią dopóki nie zawiodą, kiedy jednak coś idzie nie tak a do niedawna najprostsze czynności stanowią wyzwanie, w głowie zapala nam się czerwona lampka.
Dawniej ból kolan leczono tylko obkładając lodem bądź gorącymi okładami. Teraz należy stosować się do zaleceń, czyli: kontrola wagi, masaże, rehabilitację, używanie żeli rozgrzewających, odpoczynek czy ograniczenie nadmiernej aktywności, choć nie całkowita rezygnacja z ruchy bo bez niego nasze stawy kolokwialnie mówiąc by się „zastały”. Uwagę należy zwrócić także na dobór odpowiednich butów. Złe buty także mogą przysporzyć nam problemów, piękne, modelujące nogi szpilki stanowią nie lada wyzwanie nie tylko dla stawów kolanowych ale także dla kręgosłupa. To co jemy, czyli nasza dieta jest niezwykle istotna. Ostatnie badania sugerują, iż najmniejsza zmiana w naszym odżywianiu pozytywnie wpływa na kondycję naszych kolan.
Naukowcy proponują wzbogacać naszą codzienną dietę o ryby, szpinak, cebule, pić soki pomarańczowe oraz porzeczkowe, które to zawierają bardzo dużą ilość witaminy C, do dań używać imbiru. Starać się także każdego dnia spożywać nabiał, w postaci mleka, jogurtów, sera białego itp. Wapń w nich zawarty stanowi budulec chrząstki. Rośliny strączkowe i zboża produkują maź, która jest bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich stawów, nie tylko kolanowych. Trzeba również słuchać rad naszych mam, które kazały jadać nam galaretki zarówno te mięsne czy rybne jak i owocowe. Zawierają one kolagen, ułatwiający regenerację stawów. Unikajmy białego pieczywa, czerwonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych, fast-foodów ale także dużej ilości alkoholu, kawy czy mocnej herbaty, wszystkie te produkty w dużej ilości szkodzą naszym stawom. Niekiedy jednak trzeba sięgnąć po leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne bądź udać się na wizytę do specjalisty. Jak wynika z badań ponad 7 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby reumatyczne. Dlatego starajmy się nie doprowadzać do tego stanu. Oszczędzajmy stawy kolanowe, w końcu muszą nam posłużyć do końca życia.
Co o tym sądzisz?