45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Bolesne miesiączki? Poznaj 5 skutecznych sposobów

Bolesne miesiączki? Poznaj 5 skutecznych sposobówBolesne miesiączki? Poznaj 5 skutecznych sposobów

W czasie menstruacji wiele kobiet przeżywa istny horror, ponieważ ból brzucha często jest wręcz nieznośny w pierwszym i drugim dniu krwawienia. Choć nie dokucza długo, to jednak jest silny i odbiera energię oraz chęci do robienia czegokolwiek. Jak załagodzić objawy miesiączkę i przetrwać ją bez zwijania się z bólu?

  • Jak sobie radzić z bólem podczas miesiączki?

  • Czy tabletki przeciwbólowe pomagają na bóle menstruacyjne?

Aż 40% kobiet skarży się na bolesne menstruacje. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku osób młodych. Najczęściej jest to ból brzucha ciągły i nawracający, który promieniuje na okolice lędźwi. Często dochodzi jeszcze ból krzyża i głowy, mdłości, a nawet wymioty, omdlenia, biegunka i zaparcia. Dzieje się tak ze względu na skurcze mięśni macicy, w której złuszczają się błony śluzowe. Wszystko to potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Do lekarza należy udać się jeśli bóle mają bardzo mocne nasilenie, ponieważ może okazać się, że cierpisz na chroniczne zapalenie przydatków, endometriozę lub mięśniaka macicy. Także spirala, czyli wkładka antykoncepcyjna może nasilać ból. Wszelkie zmiany w miesiączce, czyli większa intensywność krwawienia lub mocniejszy niż zwykle ból należy zgłaszać u ginekologa. Jak załagodzić miesiączkę w domowych warunkach:

  1. W czasie miesiączki powinnaś jeść lekko, unikać słonych i powodujących wzdęcia potraw. Postaw na magnez w diecie i odstaw herbatę, kawę oraz colę, które mogą powodować nasilenie bólu. Warto wówczas przejść na specjalną dietę, opartą na razowym pieczywie, makaronie, brązowym ryżu, kaszach oraz warzywach.
  2. Masuj brzuch, aby rozluźnić napięcie mięśni. Najlepiej z dodatkiem olejków (majerankowym, lawendowym lub oliwą z oliwek), okrężnymi ruchami i w kierunku zgodnym z biegiem wskazówek zegara.
  3. Sięgnij po tabletki przeciwbólowe, dostępne w każdej aptece bez recepty. Najlepiej zażywać je w momencie, gdy ból się jeszcze nie „rozkręcił”, czyli w początkowej fazie bólu. Gdy będzie większy, może być zdecydowanie trudniej go załagodzić. Najlepsze tabletki zawierają naproksen, ibuprofen i diklofenak. Zdecydowanie unikaj aspiryny, która zawiera kwas acetylosalicylowy obniżający krzepliwość krwi, co może zwiększyć krwawienie. Nigdy nie łykaj środków przeciwbólowych na czczo i popijaj je dużą ilością wody.
  4. Stosuj ciepłe (nie gorące!) okłady. Odpowiedni będzie zarówno termofor z ciepłą wodą, elektryczna poduszka, jak i kąpiel.
  5. Pij zioła, a zwłaszcza miętę, nagietka, rumianek, rozmaryn, mielisę, liście malin, kozłka lekarskiego. Zdecydowanie zmniejszają napięcie mięśni, ponieważ obniżają stres, który jest również odpowiedzialny za większą intensywność skurczy. Wypijaj trzy razy dziennie łyżkę kwiatów rumianku lub suszonych liści malin zalanych 150 ml wrzątku, parzonych pod przykryciem przez około 10 minut.
leki przeciwbólowe obfite miesiączki bolesne miesiączki menstruacja objawy miesiączki bolące miesiączki
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Hanka
Ocena:
Niestety mnie często zdarzaja sie bardzo bolesne miesiączki i żaden lek przeciwbólowy bez recepty nie jest w stanie mi pomóc, a jak pomaga to na bardzo krótko.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach