Chłoniak – jak powstaje nowotwór?
Układ limfatyczny składa się z węzłów chłonnych i naczyń odpowiadających za transport płynu limfatycznego w organizmie. Płyn ten zawiera m.in. białe krwinki, które zwalczają objawy infekcji. Węzły chłonne działają z kolei jak filtry, które wykrywają i niszczą bakterie oraz wirusy, a limfocyty umożliwiają produkcję przeciwciał i zwalczanie ciał obcych.
Chłoniaki to choroby, które powstają wskutek nowotworowych zmian limfocytów. U osób cierpiących na chłoniaki dochodzi do nieprawidłowego rozrostu komórek układu chłonnego.
W przypadku np. chłoniaków nieziarniczych, nieprawidłowe limfocyty nie przestają się dzielić i ulegają niekontrolowanemu rozrostowi. Nadmiar nieprawidłowych komórek powoduje powstanie guza. Choć zazwyczaj proces namnażania komórek przebiega w węzłach chłonnych, chłoniak nieziarniczy może powstać właściwie wszędzie – np. w jelicie cienkim, w żołądku, na skórze, migdałkach czy w tarczycy. Więcej o chłoniakach, ich diagnozowaniu i leczeniu dowiesz się na https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.
Chłoniak Burkitta
Chłoniak Burkitta stanowi około 7 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u dzieci. Po raz pierwszy został on opisany przez chirurga Denisa Burkitta w połowie lat 50. XX wieku. Rozwój chłoniaka Burkitta jest bardzo szybki i dynamiczny. Wśród objawów tej choroby są przede wszystkim bóle brzucha i zaburzenia w łaknieniu, a także biegunki, nudności, wymioty, zaparcia i brak apetytu.
Gdy chłoniak Burkitta umiejscowiony jest w śródpiersiu, chory może odczuwać napady duszności i kaszlu. Gdy zlokalizowany jest w okolicy migdałków, pacjenci mogą głośno chrapać podczas snu, mieć trudności w oddychaniu i przełykaniu pokarmu. W przypadku zaatakowania węzłów chłonnych chłoniak Burkitta powoduje zniekształcenie obwodu szyi. Gdy zaś umiejscowiony jest w jamie ustnej, może wywołać patologiczne zmiany w strukturze uzębienia.
Chłoniak Hodgkina
Chłoniaki Hodgkina inaczej nazywane są ziarnicą złośliwą. Jednym z najbardziej typowych objawów chłoniaka Hodgkina jest świąd skóry po spożyciu alkoholu lub ciepłym prysznicu. Innymi objawami są duszność powysiłkowa (gdy guz w śródpiersiu przekracza już rozmiary 7-10 cm) i przewlekły kaszel.
Chłoniak objawy
do objawów chłoniaków zalicza się powiększenie śledziony i wątroby, bóle kości, gorączkę lub stany podgorączkowe, nocną potliwość, kaszel i infekcje płuc oraz górnych dróg oddechowych, duszności, łatwe męczenie się, ogólne osłabienie, znaczną utratę masy ciała w krótkim czasie.
Wśród chłoniaków wyróżnia się ponad 70 typów. Nowotwór ten jest uleczalny, jednak metoda leczenia uzależniona jest od rodzaju choroby i stadium. Nie należy bagatelizować objawów, ponieważ im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.
Co o tym sądzisz?