45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba poranna w ciąży- jak sobie z nią radzić ?!

Choroba poranna w ciąży- jak sobie z nią radzić ?!Choroba poranna w ciąży- jak sobie z nią radzić ?!

Poranna choroba w ciąży jak potocznie nazywamy męczące i destabilizujące życie przyszłych mam to niestety jedna z prawd o ciąży tak jak niektóre zachcianki: na lody z kiszonymi ogórkami, czy tosty z makaronem i syropem klonowym. Jeśli należysz do tych kobiet, które nie cierpią na tę dolegliwość lub nie mają jej w ogóle możesz nazywać się szczęściarą. Na szczęście poranne nudności po pewnym czasie łagodnieją, aby w trzecim trymestrze ciąży pozostało po nich tylko mgliste wspomnienie.

  • Jak sobie poradzić z chorobą poranną w ciąży?

  • Jakie są przyczyny choroby porannej?

Poranne nudności czasami zwane poranną chorobą mogą występować rano, w południe a nawet nocą pora dnia nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia. Nudności jakie wtedy dotykają co drugą przyszłą mamę bardzo rzadko naprawdę mogą zagrozić jej zdrowiu czy prawidłowemu rozwojowi jej maluszka. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet w pierwszej ciąży, w ciąży mnogiej lub tych mam, które walczyły z przeciągającym się problemem nudności i wymiotów w pierwszej ciąży. Czynników powodujących taki stan może być bardzo wiele np. stres. Zaletą jest fakt, że podobnie jak inne dolegliwości i symptomy związane z odmiennym stanem w końcu mijają. Taki stan jest także dowodem na to, że twoje hormony spełniają swoją rolę.

Ośrodek odpowiedzialny za występowanie wymiotów w czasie ciąży znajduje się w pniu mózgu. Podczas ciąży występują setki czynników pobudzających ten ośrodek i w rezultacie powodujących wymioty. Może to być wysoki poziom hormonu ciążowego hCG we krwi na początku ciąży, rozciąganie macicy, rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego co bardzo zmniejsza dobre trawienie, nadmiar kwasu żołądkowego a także wyostrzony zmysł powonienia. U każdej kobiety powody mogą być inne, jednak efekt ten sam – zmora nudności i wymiotów. Ten niezwykle męczący stan może przybierać różną postać, czasami natężenie jest stale identyczne w  innych przypadkach jest to tylko kilka chwil słabości. Inne przyszłe mamy czują się słabiej zaraz po przebudzeniu i pomaga im kilka kęsów krakersów a inne męczą się cały dzień i nie pomaga żucie imbiru czy picie wody.

Przyczyny takiego zróżnicowania mogą być różnorakie: nadmiar hormonów szczególnie w ciąży mnogiej pobudza poranne mdłości natomiast niższy poziom może je zahamować. Niezwykle ważna jest reakcja ośrodka odpowiedzialnego za wymioty, niekiedy ośrodek wymiotny jest bardzo wrażliwy np. u kobiet mających chorobę lokomocyjną – ta przyszła mama ma bardzo duże szanse, że jej dolegliwości mogą być silniejsze i bardziej gwałtowne. Istotny jest także fakt odczuwania stresu, który może doprowadzić do rozstroju żołądka, a więc doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych i wzmóc nudności ciążowe. Może pojawić się błędne koło – zmęczenie będące objawem ciąży może prowadzić do mdłości a te w rezultacie znów powodować zmęczenie. Stres nasilający się w początkach ciąży dotyczący zmienności dotychczasowej sytuacji może nasilać mdłości i wymioty. Zmiany psychiczne i emocjonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy związane są z tym, że organizm przestawia się na całkowicie inny poziom funkcjonowania. Wzrost hormonów i wielu czynników z którymi do tej pory nie miał do czynienia ma niebagatelne znaczenie dla stanu przyszłej mamy.  Emocjonalnie ciąża także jest na początku powodem niepokoju i ze względu na zmiany położenia żołądka objawia się jako pasmo złego samopoczucia i częstych wizyt w toalecie.

Niestety nie ma do tej pory skutecznego środka na te dolegliwości, istnieją jednak sposoby na łagodzenie złego stanu. Wypoczynek, dieta bogata w białko i węglowodany usprawni trawienie i zmniejszy męczące dolegliwości. Pomocne jest picie dużej ilości płynów, uzupełnianie brakujących witamin, unikanie drażniących zapachów, widoku i smaku jedzenie źle na ciebie wpływających. Jedz zanim poczujesz głód, wysypiaj się, nie działaj w biegu, szoruj zęby pastą, która nie powoduje mdłości. Postaraj się zredukować stres do minimum. Pamiętaj o tym, że jakikolwiek ze sposobów zastosujesz to mdłości i wymioty prędzej czy później i tak miną.

nudności w ciąży mdłości w ciąży wymioty w ciąży poranne mdłości

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach