45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ciąża z nadwagą - nie jem za dwoje!

Ciąża z nadwagą - nie jem za dwoje!Ciąża z nadwagą - nie jem za dwoje!

Ulubionym powiedzeniem niektórych przyszłych mam jest powiedzenie Jem za dwoje. Otóż nic bardziej błędnego. Ważniejsze jest aby jeść dla dwojga. Każda ciąża wiąże się z naturalnym przyrostem wagi, dziecko rośnie, znajduje się w macicy wypełnionej wodami płodowymi, to wszystko razem powiększa znacząco twoją wagę. Co jeśli ciążę zaczynasz już z nadwagą. Wtedy potrzebna jest szczególna czujność i samodyscyplina, oraz kontrola od samego początku ciąży, aby nie narzucać swemu dziecku diety i uchronić się przed nadmierną ilością tłuszczu.

  • Co jeść w ciąży?

  • Na co uważać podczas ciąży?

Zdecydowana większość puszystych mam i ich dzieci całą ciążę przechodzi bez problemów, bezpiecznie i w pełni zdrowia. Jednak zbyt duża waga może spowodować napiętrzenie się problemów zdrowotnych w ciąży, w czasie porodu jak i zaraz po nim. Przyjmuje się, że przyrost masy ciała w czasie zdrowej ciąży powinien wynosić między 12 a 17 kg. W czasie pierwszego trymestru średnia waga powinna wzrosnąć o 1,5 do 2 kg, w drugim trymestrze 6 do 7 kg i ok pół kilograma na tydzień w 7 i 8 miesiącu ciąży, by w dziewiątym miesiącu spaść o pół kilograma w porównaniu do 8 miesiąca i w rezultacie wynieść w trzecim trymestrze 4 do 5 kg. Trudno jednak dopasować się do tego schematu. Najważniejsze aby w zmianie wagi nie następowały zbyt duże skoki  i spadki.

Nadwaga przyszłej mamy może być dużym utrudnieniem i komplikacją w czasie ciąży. Może spowodować zakłamanie wagi dziecka, ponieważ nadmierna waga przesila mięśnie i prowadzi do bólu pleców, zbędne kilogramy nie są dobre dla kręgosłupa. Zwiększa się zmęczenie, mogą pojawić się żylaki, dziecko może urosnąć do takiej wielkości, że naturalny poród może okazać się niemożliwy. Ryzyko pojawienia się nadciśnienia i cukrzycy rośnie co może być prostą drogą do stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej.

Nadwaga może doprowadzać również do wystąpienia różnych wad rozwojowych, szczególnie do rozszczepu kręgosłupa i typowych wad kręgosłupa. Samo określenie przez lekarza wieku ciąży może być bardzo trudne, ponieważ u otyłych kobiet owulacja może być nieregularna, a inne metody diagnostyczne mogą być znacznie utrudnione przez zbyt dużą warstwę tłuszczu na brzuchu. Także sam poród może być obarczony komplikacjami i problemami wynikającymi z nad nadwagi. Wielkość dziecka może okazać się niespodzianką i konieczne będzie cesarskie cięcie. Duży brzuch może to utrudnić a rekonwalescencja może się przedłużać.

Dla puszystej przyszłej mamy najważniejsza już od pierwszych dni ciąży musi być szczególna troska o siebie i swoje dziecko. Ważniejsze od ilości jedzenia stanie się jego jakość i ilość pochłanianych kalorii. Jeśli palisz, powinnaś przestać i zlikwidować wszelkie niebezpieczeństwa dla ciąży, które możesz kontrolować. Ciąża nie jest czasem na odchudzanie, czy zachowanie stałej masy ciała, bo dziecko nie potrafi odżywiać się samym tłuszczem. Otyłe przyszłe mamy mogą w ciąży przytyć mniej niż przeciętna kobieta i będzie to dla nich i dla dziecka zdrowe. Waga ta może wynieść 11 do 15 kg. Musisz liczyć każdy kęs i każdą pochłanianą kalorię, słodycze zamień na zdrowe owoce i soki. Stosuj witaminy i minerały potrzebne w czasie ciąży. Wykonuj ćwiczenia wskazane dla przyszłych mam, bądź w miarę możliwości aktywna. Ciąża to nie choroba.

nadwaga w ciąży waga w ciąży przyrost masy ciała w ciąży
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Ja mam nadwagę i jestem w ciąży, staram się jeść zdrowo i nie leżeć. Normalnie pracuje i wykonuje wszystkie obowiązki, mam nadzieję że moja waga nie zbyt wzrośnie a i maluszek będzie zdrowy.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
Zgadzam się z Iloną, w ciązy nie nalezy obrzerać się za dwie osoby, bo potem można bardzo tego żałować, a bycie aktywną mamą tylko służy maluszkowi nawet jak ma się nadwagę, albo i tym bardziej.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Ilonka
Ocena:
Mam nadwagę i w ciąży przytyłam jedynie 15kg, 2 tygodnie po porodzie już ich nie miała. Ale nie zjadałam za dwoje i bylam aktywna. Ciąża to nie choroba!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach