45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ciecierzyca – skarbnica białka. Poznaj jej właściwości

Ciecierzyca – skarbnica białka. Poznaj jej właściwościCiecierzyca – skarbnica białka. Poznaj jej właściwości

Cieciorka, groch włoski, ciecierzyca – to trzy popularne nazwy tej często niedocenianej rośliny strączkowej, która posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Zyskała popularność zwłaszcza wśród wegetarian, ponieważ jest bogatym źródłem białka, jednak każdego powinno zainteresować jej działanie. Właściwości cieciorki to wspomaganie odchudzania, obniżanie ciśnienia krwi i cholesterolu, a także usuwanie zaparć. Sprawdź, co jeszcze kryje w sobie ta niezwykła roślina.

Od lat docenia się jej możliwości w krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie, gdzie podawana jest w formie popularnych falafeli albo humusu. W Egipcie uznaje się ją za afrodyzjak. Wyróżniamy dwa rodzaje ciecierzycy:

  • Czy ciecierzyca jest zdrowa?

  • Jakie właściwości ma ciecierzyca?

  • Kabuli – najczęściej spożywana odmiana, cechująca się kremową barwą i dość dużym rozmiarem.
  • Desi – jej ziarna są małe i występują w różnych kolorach: zielonym, brązowym, żółtym, kremowym, czarnym, czerwonym.

Przede wszystkim białko

Ciecierzyca wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością białka, które ma dużą wartość odżywczą. Jej cechą jest dostarczanie aminokwasów, których nie dostarczymy np. poprzez produkty zbożowe. Mimo to, nie zastąpi białka pochodzenia zwierzęcego, np. z mleka. Według specjalistów od zdrowego żywienia, najlepsze jest połączenie cieciorki (oraz innych roślin strączkowych) z innymi produktami roślinnymi, co pozwoli na stworzenie w pełni wartościowego posiłku.

Dorosły człowiek powinien spożywać zarówno białko pochodzenia zwierzęcego, jak i te pochodzące z roślin. Jednak w diecie młodzieży, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, białko roślinne powinno wynosić 1/3 całościowego spożycia tego składnika.

Na cukrzycę

Dzięki zawartości błonnika, cieciorka stabilizuje poziom glukozy we krwi, jednocześnie obniżając wchłanianie węglowodanów. Ma ona niski indeks glikemiczny, dlatego po groch włoski mogą sięgać również osoby chore na cukrzycę.

Według doniesień naukowców, dieta bogata w ciecierzycę pomaga w zredukowaniu trzewnej tkanki tłuszczowej, a także w zmniejszeniu odporności na insulinę. Może więc stanowić sposób na zapobieganie rozwojowi cukrzycy.

Na odchudzanie i cholesterol

Błonnik, magnez i witaminy z grupy B – ten oręż zawarty w ciecierzycy wspomoże walkę ze zbędnymi kilogramami. Błonnik wydłuża trawienie pokarmu, jednocześnie zapewniając szybkie poczucie sytości, które trwa przez długi czas. Co więcej, zwiększa on wydalanie tłuszczu w organizmu, oraz zmniejsza wchłanianie energii z pożywienia.

Magnez i witaminy z grupy B regulują pracę układu nerwowego. Właśnie dlatego umiarkowane spożycie ciecierzycy, choć ma dość sporo kalorii, przyczyni się do sprawniejszego zrzucania wagi.

Oprócz tego, ciecierzyca zmniejsza stężenie złego cholesterolu i ciśnienie krwi. Zawartość błonnika powoduje również, że będzie doskonałym sposobem na zaparcia, jednak może powodować wzdęcia. Aby temu zapobiec, należy moczyć cieciorkę w wodzie z sodą oczyszczoną i odlać wodę z moczenia, albo stosować przyprawy ziołowe takie jak majeranek czy kminek.

błonnik odchudzanie cholesterol białko ciecierzyca cieciorka
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Wioletta
Ocena:
Od czasu do czasu jem surowe nasiona ciecierzycy. W wersji gotowanej mi nie podchodzi.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach