Laserową korektę wad wzroku rozważa wielu z nas. Nic dziwnego, ponieważ często nie przepadamy za noszeniem okularów, są dla nas nieporęczne lub chcielibyśmy definitywnie rozwiązać kłopoty z widzeniem.
Wśród wad wzroku, które można poddać tego typu zabiegowi jest krótkowzroczność w granicach -0.75 do – 10,0D, nadwzroczność od +0.75 do +6,0D oraz astygmatyzm do 5,0D.
Czy laserowa korekta wzroku jest skuteczna?
Jak się przygotować do laserowej korekcji wzroku?
Badanie kwalifikujące
Przed zaklasyfikowaniem do laserowej korekty wzroku osoby między 18 a 65. rokiem życia, lekarz sprawdza ostrość widzenia, przeprowadza komputerowe badanie wzroku, subiektywne badanie refrakcji, ocenę przedniego odcinka oka oraz dna oka, bada ciśnienie wewnątrzgałkowe, ponadto sprawdza grubość rogówki i jej topografię. Z uwagi na zakrapiane do badań krople rozszerzające źrenicę, musimy powstrzymać się od prowadzenia samochodu przez kilka godzin po zabiegu. Klasyfikacja najprawdopodobniej potrwa około 90 minut. Po tym czasie lekarz podejmie decyzję o dopuszczeniu do zabiegu, zasugeruje metodę i udzieli odpowiedzi na zadane przez pacjenta pytania odnośnie korekty.
Metody laserowej korekty
- PRK – trwale usuwany jest nabłonek rogówki, po czym głębsze jej warstwy modelowane są przy użyciu lasera. Okres rekonwalescencji wydłuża odrastanie nabłonka.
- LASEK – jest zmodyfikowaną metodą PRK. Nabłonek usuwa się przy użyciu roztworu alkoholowego.
- EBK – tzw. EpiClear pozwala usunąć nabłonek rogówki na zasadzie delikatnego jego „zamiecienia” do końcówki urządzenia w kształcie misy. Ta metoda powierzchniowa przyśpiesza leczenie po zabiegu i zmniejsza bolesność w czasie rehabilitacji.
- LASIK – mikrokeratom jest urządzeniem, które mechanicznie preparuje płatek rogówki, by umiejscowić go z powrotem na swoim miejscu, po ingerencji lasera na głębszych warstwach rogówki. Rekonwalescencja przebiega szybko. O ile rogówka ma odpowiednią grubość, wskazaniem do tej metody są duże wady wzroku.
- EPI-LASIK – kolejna metoda powierzchniowa. Nabłonek odseparowuje się z zastosowaniem epikeratomu, po czym stosuje się laser na powierzchnię rogówki. Po zabiegu chirurg pozostawia na niej soczewkę opatrunkową. Ponieważ szybkiemu odtworzeniu podlegają komórki nabłonka, jeszcze tego samego dnia oko zyskuje dobrą ostrość.
- SBK-LASIK – metoda powierzchniowa, w trakcie której nabłonek rogówki jest separowany poprzez laser femtosekundowy, bądź separator, a następnie odkładany ponownie na miejsce po zastosowaniu lasera na powierzchnię rogówki. Rekonwalescencja przebiega szybko.
Jak przygotować się do zabiegu?
Odnośnie przygotowań do zabiegu istnieją sprecyzowane wskazania:
- do 7 dni przed korektą powinniśmy pozwolić odpocząć oczom od soczewek miękkich,
- natomiast do 21 dni od soczewek twardych,
- przynajmniej na 48 godzin przed zabiegiem powinniśmy się powstrzymać od spożycia alkoholu,
- zrezygnować ze stosowania kosmetyków, zarówno do twarzy jak i do ciała na 24 godziny przed terminem,
- w dniu, w którym mamy umówiony zabieg zrezygnujmy z napojów zawierających kofeinę, jak kawa czy cola,
- nie stosujmy dezodorantów, ani tym bardziej perfum,
- dokładnie umyjmy głowę i twarz, zwłaszcza okolice oczu,
- ubierzmy się wygodnie,
- przyjdźmy wyspani i zrelaksowani.
Przeciwwskazania
Na powodzenie laserowej korekty wzroku istotny wpływ wywiera budowa anatomiczna oka. Choć uchodzi za zabieg o wysokiej skuteczności, istnieją przeciwwskazania.
- Wiek – zabiegowi nie powinny poddawać się osoby w wieku poniżej 20 lat, gdyż ich wada wzroku nie jest jeszcze stabilna. Natomiast u osób powyżej 65. roku życia nie przeprowadza się korekty, ponieważ nie likwiduje ona prezbiopii, czyli naturalnego spadku elastyczności soczewki, który pogłębia się z wiekiem.
- Ciąża, a także okres karmienia piersią.
- Schorzenia i zmiany w oczach – jak zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, zmiany w rogówce, stożek rogówki, zespół suchego oka i stany zapalne oczu.
- Niektóre choroby – niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca, czynne choroby infekcyjne, choroby tkanki łącznej.
Co o tym sądzisz?