45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Coś dla małego smakosza. Poznaj dietę dla 9-cio miesięcznego malucha!

Coś dla małego smakosza. Poznaj dietę dla 9-cio miesięcznego malucha!Coś dla małego smakosza. Poznaj dietę dla 9-cio miesięcznego malucha!

Dziewiąty miesiąc życia dziecka rozpoczyna okres przejściowy. Zakończył się bowiem okres niemowlęctwa a dziecko będzie już juniorem.

Papka czy posiłek grudkowaty?

W tym czasie trzeba ostatecznie zrezygnować z gładkich i zmiksowanych papek i zastąpić je bardziej grudkowatymi posiłkami. Dziecko ma bowiem już ząbki, które pozwolą mu na rozdrabnianie pokarmu. Jeżeli odwleczemy wprowadzanie tego typu posiłków, w późniejszym okresie dziecko może mieć problemy z zaakceptowaniem innej konsystencji pokarmów. Ponadto ten rodzaj jedzenia pobudza rozwój aparatu mowy.

  • Jakie jedzenie dla 9 miesięcznego dziecka?

  • Co można wprowadzić do diety 9 miesięcznego dziecka?

Samodzielność to podstawa.

Maluch ma zdecydowanie lepszą koordynację wzrokowo-ruchową, dlatego warto pozwolić jeść ju samodzielnie. Nie obędzie się bez bałaganu, jednak warto uzbroić się w cierpliwość i rozłożyć koło dziecka np. folię chroniącą przed zabrudzeniem meble. Dziecku można dać na przykład chrupki kukurydziane, biszkopty, drobno pokrojone owoce lub ugotowane kawałki warzyw.

Dzięki samodzielnemu jedzeniu maluch ćwiczy funkcje manipulacyjne, poznaje smak, konsystencję i zapach spożywanego pokarmu.

Warto przy tym pomyśleć o ciekawych i kolorowych akcesoriach: talerzyku, miseczce, sztućcach, śliniaczkach. Kolory rozbudzą ciekawość dziecka i sprawią, że jedzenie będzie ciekawą zabawą.

Picie z kubeczka

W tym miesiącu dziecko doskonali umiejętność poznaną w poprzednim miesiącu. Teraz robi to zdecydowanie lepiej i sprawniej.

Odpowiednio dobrane składniki.

Dziecko kończące 9 miesięcy powinno zjadać 5 posiłków dziennie: obiad złożony z dwóch dań, czyli zupkę i drugie danie. Można do znanych dziecku posiłków wprowadzać nowe składniki, które pozwolą wzbogacić jadłospis. Warto komponować dziecku dietę tak, by była ona obfita w nowe produkty, konsystencje i zapachy. Dzięki temu maluch pozna ich jak najwięcej.

Porcja w sam raz dla malucha.

Dzieci w tym okresie zjadają 5 posiłków dziennie, w tym 3 o pojemności około 180 ml, 1 posiłek o objętości około 200 ml i jeden o objętości około 150 ml. Częstotliwość podawania posiłków powinna być uzależniona od wieku dziecka ale również od indywidualnych potrzeb dziecka, które wynikają z tempa wzrostu oraz aktywności ruchowej.

Posiłki dobrane do wieku.

Podczas przygotowywania posiłków, należy pamiętać o odpowiednim wprowadzaniu nowych produktów. Tabele rozszerzania diety u dziecka na pewno znajdziemy w serwisach internetowych poświęconych rodzicielstwu oraz u naszego pediatry. Gdy kupujemy gotowe dania w słoiczkach, należy patrzeć na oznaczenia na etykiecie. Wskazane są tam okresy, kiedy możemy wprowadzić danie do jadłospisu dziecka, np. „po 8. miesiącu życia”. Umieszczane są one w widocznych miejscach, więc z pewnością nie będzie problemu z ich odnalezieniem.

Co wprowadzamy do diety?

Owoce: brzoskwinie, czereśnie, kiwi, melony, renklody, śliwki, daktyle, winogrono, arbuz, jeżyny, borówka amerykańska, porzeczki, wiśnie.

Warzywa: szparagi, jarmuż, cebula, groch, szczaw, szpinak.

Produkty zbożowe: amarantu maku i ziarno, jęczmień, kasza jaglana.

Przyprawy: bazylia, cząber, estragon, oregano, rozmaryn, tymianek.

 

ząbkowanie dieta dziecka niemowlę jedzenie dla dziecka 9 misięcy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach