45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cukrzyca ciążowa – jak ją zdiagnozować i czy należy się jej obawiać?

Cukrzyca ciążowa – jak ją zdiagnozować i czy należy się jej obawiać?Cukrzyca ciążowa – jak ją zdiagnozować i czy należy się jej obawiać?

Każda przyszła mama chciałaby aby okres ciąży był związany z wspaniałym przeżyciem niosącym z sobą same miłe chwile. I u większości kobiet taka właśnie jest ciąża, bez problemów i z prawidłowo rozwijającym się maluchem. Powikłania ciążowe mogą pojawiać się nagle jak i dawać określone symptomy. Utrudniają one życie przyszłej mamie, ale odpowiednio szybko zdiagnozowane, nie czynią spustoszenia w jej organizmie i nie szkodzą maluchowi. Do takich właśnie powikłań należy cukrzyca ciążowa. Czym jest, jak ją zdiagnozować i jak leczyć?

  • Co to jest cukrzyca ciążowa?

  • Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Czym jest właściwie cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to przejściowy stan podobny do pozostałych typów cukrzycy. Objawia się ona tym, że organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny jako reakcji na wzrost poziomu glukozy we krwi. Właściwie problem  podwyższonego cukru w moczu, czy krwi dotyczy niemal co drugiej kobiety w ciąży. Organizm reaguje wówczas na taki stan zwiększoną produkcją insuliny, która eliminuje taką nadprodukcję, by podczas następnego badania wynik był już prawidłowy. U niewielkiego jednak odsetka kobiet ta nadprodukcja nie wystarcza, a utrzymujący się wysoki poziom cukru w moczu i w krwi objawia się właśnie w formie cukrzycy ciążowej

Jak rozpoznać cukrzycę podczas ciąży?

Podstawowym badaniem dającym potwierdzenie cukrzycy jest test na tolerancję glukozy. Jest to postępowanie pozwalające dokładnie wykazać reakcję organizmu na pojawienie się cukru w moczu lub we krwi. Badanie jest rutynowo przeprowadzane około 5 miesiąca ciąży i polega na przebadaniu serii próbek krwi pobranej po wypiciu przez przyszłą mamę specjalnego roztworu glukozy.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Pierwszym niepokojącym symptomem powinna być obecność cukru w moczu. Ale nawet jego podwyższony poziom nie musi oznaczać od razu cukrzycy ciążowej. Objawy towarzyszące często tej dolegliwości przyszłych mam to wzmożony apetyt, pragnienie. Częste i obfite oddawanie moczu, powtarzające się często bakteryjne infekcje pochwy, oraz wzrost ciśnienia.  Objawy te towarzyszą około 2% kobiet i można je określić jako rodzaj nietolerancji węglowodanów. W takim właśnie przypadku lekarze polecają test na tolerancję glukozy.

Kogo dotyczy problem cukrzycy ciążowej?

Istnieje grupa kobiet będących w grupie podwyższonego ryzyka. Są to przyszłe mamy po 30 roku życia, ponieważ ryzyko cukrzycy rośnie wraz z wiekiem, kobiety otyłe, kobiety z cukrzycą w rodzinie, kobiety u których wykryto nietolerancję glukozy przed ciążą, matki dzieci z masą urodzeniową powyżej 4,5 kg, kobiety, u których poprzednie ciąże przebiegały nieprawidłowo.

Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna dla dziecka?

Na obecnym poziomie medycyny i świadomości przyszłych mam, problem zagrożenia nie istnieje. Jeśli poziom cukru jest kontrolowany, przyszła mam stosuje odpowiednią dietę lub stosuje leki to jej ciąża nie różni się w żaden sposób od tej bez powikłań, a na świat przychodzi zdrowe dziecko.

Zaburzenia związane z poziomem cukru we krwi i moczu przestają być problemem po porodzie, gdyż u prawie 98% mam cukrzyca ciążowa znika. Tylko w niektórych przypadkach może powrócić w późniejszym okresie jeśli kobieta nie dba o zbilansowaną dietę i zachowanie odpowiedniej masy ciała.

 

 

cukrzyca ciąża cukier w moczu cukrzyca ciążowa podwyższony poziom cukru

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach