Koty są dla wielu osób najlepszymi czworonożnymi towarzyszami. Mówi się, że świat dzieli się na wielbicieli psów i wielbicieli kotów. Niezależnie od tego, kto co woli, najczęstszym problemem z posiadaniem kota jest alergia na jego białkową wydzieliną łojową. Objawy alergii są oczywiście najczęściej zauważalne u osób posiadających kociego przyjaciela. Jak można sobie z tym poradzić? Czy osoby z alergią nie powinny posiadać kotów?
Jakie są objawy alergii na kota?
Jakie są sposoby radzenia z alergią?
Na początku trzeba zaznaczyć, że bardzo często objawy alergii na kota są mylone z objawami alergii na roztocza. Te dwa uczulenia trudno jest od siebie odróżnić. Dzieje się tak, ponieważ objawy pojawiają się zarówno podczas kontaktu z kotem, jak i w trakcie przebywania z nim w tym samym pomieszczeniu. Co ciekawsze, uczulenie objawia się nawet, jeśli pupil nie znajduje się w danym domu – wystarczy, że przebywał w nim wcześniej. Jest to spowodowane zostawianiem przez zwierzę złuszczającego się naskórka i wydzieliny białkowej pochodzącej z gruczołów łojowych i ślinowych.
Jak zmniejszyć objawy alergii?
Oczywiście najprostszym sposobem na poradzenie sobie z objawami uczulenia jest unikanie domów, w których mieszkają koty oraz bezpośredniego kontaktu z nimi. Jednak życie nie zawsze umożliwia unikanie takich miejsc, gdy np. ktoś nam bliski posiada zwierzaka, lub sami jesteśmy jego właścicielami i trudno jest rozstać się z pupilem.
Jeżeli posiadamy kota przy alergii na niego, zaleca się częste sprzątanie (szczególnie z uwzględnieniem wycierania kurzu, odkurzania podłóg itd.), a także niewpuszczania go do niektórych pomieszczeń jak np. sypialni.
Koty dla alergików?
Panuje błędne przekonanie, że niektóre rasy – jak reksy lub sfinksy – które mają specyficzną strukturę owłosienia lub nie mają go wcale, są idealne dla alergików i nie powodują objawów uczulenia. Jednak wywodzi się to z opinii, że to właśnie sierść jest powodem problemu, co oczywiście nie jest prawdą. Powodem są białka znajdujące się w kocim naskórku. Co więcej, to właśnie czystość i dbanie o porządek w domu jest kluczem do sukcesu – im częściej sprzątamy, tym częściej usuwamy szkodliwy alergen.
Czy można temu zaradzić?
Oprócz unikania kontaktu z alergenem oraz przestrzegania czystości w domu (co oczywiście nie zawsze i nie u wszystkich poskutkuje), można stosować leki na receptę i bez, a także zastrzyki odczulające, które są skuteczne w niwelowaniu reakcji alergicznych na koty. Aby dowiedzieć się, która metoda leczenia będzie dla ciebie najlepsza, skonsultuj się z lekarzem. Dzięki temu możesz zwalczać alergię bez niszczenia swojej więzi z kotem.
Objawy alergii to przede wszystkim:
Co o tym sądzisz?