Wiele kobiet po 45 roku życia jest przekonanych, że zajście w ciążę w ich przypadku jest niemożliwe. Nie jest to jednak prawdą – do zapłodnienia może dojść w okresie okołomenopauzalnym, dopiero po menopauzie nie ma już takiej możliwości. Wiele kobiet po 45 roku nie zdaje sobie z tego sprawy i zbyt wcześnie odstawia antykoncepcję. Kiedy więc należy się zabezpieczać?
Co to jest menopauza?
Jakie są objawy menopauzy?
Przed menopauzą dochodzi do zmniejszenia produkcji estrogenów i powolnego wygasania czynności jajników. Z upływem kilku miesięcy powoduje to finalnie bezpłodność fizjologiczną i wtedy mamy do czynienia z okresem menopauzy. Dlatego kobieta w tym okresie nie jest już zdolna do zapłodnienia.
Inaczej wygląda to w okresie przedmenopauzalnym. Jest to czas, w którym występują jeszcze nieregularne miesiączki, więc istnieje prawdopodobieństwo owulacji.
W związku z tym, w okresie nieregularnego miesiączkowania, należy brać pod uwagę ciążę, jeśli krwawienie nie wystąpiło dłużej niż 2 miesiące. Jednak istnieją przypadki, gdy we wczesnej ciąży także występują krwawienia, które mogą być zinterpretowane jako miesiączka. Właśnie dlatego, pomimo wieku i wkraczania w okres przekwitania, kobiety mimo wszystko powinny się zabezpieczać.
Skąd więc wiedzieć, że wstąpiło się w okres menopauzy?
- Aby potwierdzić wystąpienie menopauzy można wykonać badania stężenia hormonów.
- Menopauza jest stwierdzana, gdy kobieta nie miesiączkuje i nie ma plamień przynajmniej przez rok. Jeśli okres pojawia się, prawdopodobnie nadal występuje owulacja
- W okresie premenopauzy gospodarka hormonalna kobiet podlega dużym zmianom – znamienne jest obniżenie poziomu estrogenów i bardzo silny spadek poziomu progesteronu.
- Zmiany hormonalne powodują bardzo często pojawienie się uciążliwych dolegliwości, tzw. objawów wypadowych, typowych dla okresu przekwitania.
Podsumowując, czasami zdarzają się spontaniczne jajeczkowania u kobiet w okresie przedmenopauzalnym, co może prowadzić do zapłodnienia. Zwykle okres miesiączkowania jest bardzo zaburzony, dlatego tak trudno jest przewidzieć, kiedy powinien nastąpić okres kolejnego krwawienia. Dlatego wiele kobiet może nie zdawać sobie sprawy z tego, że są w ciąży i uznawać brak miesiączki za jeden z objawów przekwitania. Podsumowując, poczęcie się dziecka jest w tym czasie bardzo utrudnione, ale nie niemożliwe, dlatego lepiej kontynuować stosowanie środków antykoncepcyjnych.
Co o tym sądzisz?