Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się poza macicą, mamy do czynienie z ciążą ektopową. Najczęściej zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, innymi możliwymi miejscami są narządy jamy brzusznej, jajniki i szyjka macicy. Zagrożenie w przypadku takiej ciąży było duże, zarówno dla matki, jak i dziecka. Żadne z tych miejsc nie jest odpowiednią przestrzenią do rozwoju zarodka, który wraz z wzrostem mógłby rozerwać zawierający go organ.
Niestety, często ciąża pozamaciczna jest dość trudna do zdiagnozowania. Symptomy takiego stanu są zbliżone do prawidłowo przebiegającej ciąży: pojawia się tkliwość piersi, zanika miesiączka, obecne są nudności i wymioty, częstomocz.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
Co to jest ciąża ektopowa?
Leczenie zależy od stanu zdrowotnego kobiety, lokalizacji ciąży i rozmiaru. Trudno jest wykryć ciążę pozamaciczną wcześniej niż 5 tygodni od ostatniej miesiączki. Choć nie można jej zdiagnozować, to możliwe jest jej wykluczenie poprzez sprawdzenie poziomy hCG.
Kto może zajść w ciążę ektopową? Jakie są jej objawy?
Najbardziej zagrożone są kobiety po 35 roku życia, a także te, które przebyły operację jajowodów, stymulację owulacji w czasie leczenia niepłodności, albo cierpią na choroby zapalne narządów miednicy mniejszej.
Pierwszy objaw ciąży pozamacicznej to najczęściej krwawienie z pochwy lub ból. Czasem boli brzuch, miednica, ramiona, szyja. Odczucia bólowe mogą obejmować tylko jedną stronę ciała. O ciąży ektopowej mogą świadczyć również:
- Omdlenia spowodowane utratą krwi,
- Niskie ciśnienie krwi,
- Plamienia,
- Ból w dole pleców.
Wyróżniamy kilka rodzajów ciąży ektopowej:
- Ciąża jajowodowa – najczęściej występująca, bo aż w 95% przypadków. Implantacja komórki jajowej następuje tu w obrębie jajowodu. Taka ciąża kończy się często poronieniem trąbkowym albo pęknięciem jajowodu. Jeśli płód obumiera, następuje plamienie z macicy z bólem podbrzusza z jednej strony. Przy poronieniu trąbkowym pojawia się krwawienie i ból przydatków z jednej strony, w okolicach odbytu.
- Ciąża brzuszna – czyli zagnieżdżenie się w wybranym narządzie jamy brzusznej. Głównym objawem tego typu ciąży jest ból w dolnej części brzucha, pojawiają się też długo trwające biegunki, nudności, wymioty, zaparcia.
- Ciąża szyjkowa – tego typu ciąża to ryzyko silnego krwotoku. Kończy się zwykle przed rozpoczęciem 20 tygodnia. Najczęstsze objawy to pojawianie się krwistych upławów i nieregularne krwawienia.
- Ciąża jajnikowa – objawy są zbliżone do tych występujących przy ciąży jajowodowej. Ten typ ciąży pozamacicznej występuje najczęściej u kobiet dobiegających 40 roku życia, mających za sobą już kilka porodów.
Co o tym sądzisz?