Rak jajnika uchodzi za trzeci najpoważniejszy nowotwór ginekologiczny, z którego diagnozą rok rocznie spotyka się 3,5 tysiąca Polek. Kobiety nie tylko odczuwają konsekwencje zdrowotne, ale i są narażone na spadek samooceny, utratę poczucia kobiecości i bezdzietność.
Jak zdiagnozować raka jajnika?
Jak leczyć raka jajnika?
Niejasność symptomów w 80 procentach prowadzi do wykrycia nowotworu w zaawansowanym stadium. Często początkowymi objawami są problemy ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, zaparcia na przemian z biegunką, odczucie pełności w nadbrzuszu mimo lekkiego posiłku, nieuzasadnione chudnięcie lub przybieranie na wadze, bądź powiększający się obwód brzucha.
Klasyfikacja rozwoju guza
W przypadku raka jajnika dobrze rokuje na wyleczenie I i II stopień rozwoju nowotworu, natomiast źle rokujące są stopnie III i IV zaawansowania.
- Stopień I – guz umiejscowiony jest w jednym lub obu jajnikach.
- Stopień II – guz daje przerzuty z jajników do jajowodów lub macicy. Są to tzw. narządy miednicy mniejszej.
- Stopień III – przerzuty sięgają poza miednicę mniejszą, m.in.: do wątroby, jelita, węzłów chłonnych.
- Stopień IV – występują odległe przerzuty, np. do płuc.
Diagnoza i leczenie
Przezpochwowe USG jest wskazane szczególnie dla pań, które ukończyły 50. rok życia. Pozwala ono wykryć raka jajnika, także zanim zacznie dawać jakiekolwiek objawy, dzięki możliwości starannego obejrzenia narządu rodnego. Pamiętajmy by udać się na USG z pustym pęcherzem, co ułatwi diagnozę. Konieczna dla postawienia diagnozy jest także ocena we krwi markera CA 125. Niekiedy zlecana bywa kolonoskopia, USG przezbrzuszne, mammografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Leczenie raka jajnika
ma charakter chirurgiczny. Kluczowe znaczenia ma określenie czy guz ma charakter łagodny czy złośliwy, stopień zaawansowania nowotworu, ale i sam fakt, czy chora chciałaby jeszcze urodzić dzieci. Charakter guza stwierdzić można dopiero podczas operacji. Pobrany wycinek guza bezzwłocznie trafia pod mikroskop. Łagodny guz u młodych kobiet jest na ogół usuwany z pozostawieniem jajnika, bądź usuwa się pojedynczy jajnik z guzem. Kobietom, które wkroczyły już w wiek około menopauzalny usuwa się oba jajniki, macicę z szyjką i jajowody, bez względy na charakter guza. O ile nowotwór okazuje się być złośliwy, oprócz samego leczenia chirurgicznego, stosowana jest chemioterapia, która ma na celu zatrzymanie rozwoju komórek nowotworowych.
Po uleczeniu z raka jajnika pacjentka musi przychodzić na badania do lekarza w określonym terminie, co pozwoli podjąć jak najszybciej leczenie, gdyby nowotwór się odnowił.
Co o tym sądzisz?